REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

26 metų Akvilė Zabiliūtė-Karaliūnė, šių metų pavasarį pagimdžiusi vaikelį, studijuoja Medžiagų inžinerijos doktorantūrą Vilniaus universiteto Fizikos fakultete. Jauna mama džiaugiasi, kad ji mokosi būtent šiame fakultete, kur vadovai padeda jiems įsidarbinti, antraip dabar ji iš valstybės gautų lygiai nulį eurų.

26 metų Akvilė Zabiliūtė-Karaliūnė, šių metų pavasarį pagimdžiusi vaikelį, studijuoja Medžiagų inžinerijos doktorantūrą Vilniaus universiteto Fizikos fakultete. Jauna mama džiaugiasi, kad ji mokosi būtent šiame fakultete, kur vadovai padeda jiems įsidarbinti, antraip dabar ji iš valstybės gautų lygiai nulį eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mano situacija geresnė, kadangi studijavau doktorantūrą Fizikos fakultete ir mus vadovai visą laiką stengėsi įdarbinti. Jie ieško projektų, mes esame įdarbinami bent pusę etato ir taip mes vis tiek šiek tiek gauname pinigų, kai susilaukiame vaikučio, nors, aišku, negauname nieko iš universiteto. Pavyzdžiui, nuplaukia stipendija, ir tu jos nebegauni, nes pasiimi akademines atostogas, ir nieko nebegauni“, – tv3.lt kalbėjo A. Zabiliūtė-Karaliūnė.

REKLAMA

Jauna mama pažymi, kad kituose fakultetuose, pavyzdžiui, Filologijos, doktorantės nėra įdarbinamos kaip darbuotojos, tad studentės, kurios gyvena tik iš stipendijos, susilaukus vaikelio išvis nieko negauna. „Pas mane tik sumažėjo pajamos, aš gavau tą algą, tik stipendijos negavau“, – sako A. Zabiliūtė-Karaliūnė.

SADM socialinio draudimo skyriaus vedėjo patarėja Vilma Vizbaraitė tv3.lt pažymėjo, kad doktorantės gali dirbti ir gauti darbo užmokestį ir tai, norėdamos gauti išmokas, turėtų ir padaryti.

REKLAMA
REKLAMA

„Doktorantės juk dirba ir gauna darbo užmokestį. Juk mes neremsime iki pat senatvės, neužtikrinsime mokslų iki 40 metų, neleisim visoms mokytis, nemokėti įmokų ir gauti išmokas. Kituose teisės aktuose, kalbant apie studentų ir moksleivių socialines garantijas, vyrauja 24 metų amžius, tad Ligos ir Motinystės 26 metų amžius jau yra geresnis negu kituose įstatymuose. Kalbant apie doktorantus, jie turi galimybę dirbti ir užsidirbti tas išmokas“, – sakė specialistė.

Tačiau šis argumentas A. Zabiliūtės-Karaliūnės nevisiškai įtikina.

„Iš savo patirties galiu pasakyti, kad doktorantūros su jokiu kitu darbu, kuris nesusijęs su doktorantūra, suderinti tikrai neįmanoma. Iš doktorantų reikalaujama pilno etato, nes yra daug darbo disertaciją parašyti, medžiagą surinkti – tai tolygu pilno etato darbui. Jeigu doktorantas susirastų darbą, nesusijusį su doktorantūra, studijų kokybiškai baigti jis negalėtų“, – kalbėjo doktorantė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Geriausias sprendimas, anot jos, būtų keisti visą sistemą – įdarbinti doktorantus ir jiems mokėti nustatytas algas, o ne stipendijas.

„Tada jiems ir darbo stažas eitų, ir jie būtų socialiai apdrausti, pensija kauptųsi ir t.t. Čia būtų geresnis sprendimas, bet tam reikia daug visokių pertvarkų. Jeigu visgi planuotų doktorantams stipendijas palikti, tada reikėtų išimti apribojimą, kad išmokas už vaiką galėtų gauti iki 26 metų. Juk doktorantūrą studijuoja rimti žmonės, jie ateitį sieja su akademija – tai ne tokie, kurie norėtų tik pasipelnyti, jie nepiktnaudžiautų“, – sakė jauna mama.

REKLAMA

Doktorantai gali dirbti papildomai

V. Vizbaraitė tv3.lt paaiškino, kad šiuo metu, pagal galiojantį Ligos ir Motinystė socialinio draudimo įstatymą, doktorantės neturi teisės į išmokas, gimus vaikui (nebent spėtų baigti studijas iki 26 metų, kas vargiai yra įmanoma).

„Pagal dabar galiojantį Ligos ir motinystės įstatymą, doktorantė turi pabaigti studijas, kad gautų išmoką. Dabar yra parašyta, kad draudiminis įvykis turi atsirasti per 12 mėn. nuo mokslo baigimo. Doktorantė 26 metų greičiausiai dar nebus baigusi mokslų, ir tada neįgytų automatiškai gauti išmokų pagal Ligos ir motinystės įstatymą šiuo metu“, – aiškino specialistė.

REKLAMA

Ji pažymi, kad Seimui teikiamame Išmokų vaikams įstatymo projekte numatoma, kad teisę į išmokas įgaus ir tos doktorantės, kurios vis dar studijuoja – tad, jeigu įstatymas bus priimtas, tada doktorantės, sulaukusios vaikelio iki 26 metų, įgis teisę į išmoką.

„Siekiant apsaugoti asmenų, neturinčių motinystės socialinio draudimo stažo, socialines garantijas kartu su kitais Socialinio modelio projektais pateiktas ir Išmokų vaikams įstatymo projektas, kuriame siūloma įteisinti dar vieną išmokų rūšį – išmoką vaiko priežiūrai, kuri būtų mokama 4 BSI (152 eurų) dydžio vienam iš vaiką auginančių tėvų (ar turimam vieninteliam iš tėvų), įtėvių ar vaiko globėjui iki 26 metų amžiaus, besimokančiam pagal formaliojo profesinio mokymo programą ar studijuojančiam aukštojoje mokykloje pagal nuolatinę studijų formą arba doktorantūroje (įskaitant ir akademinių atostogų dėl nėštumo laikotarpį) ir 12 mėnesių po mokslo baigimo bei pagal Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą neturinčiam teisės gauti vaiko priežiūros išmokos, nuo vaiko gimimo iki vaikui sukaks vieneri metai. Pastebėtina, kad tikslinant šį projektą po Lietuvos Respublikos Seimo Teisės departamento pateiktų pastabų, tikėtina, kad asmenų, turinčių teisę gauti šią naujos rūšies išmoką, sąrašas bus papildytas ir bestudijuojančiais medicinos rezidentūroje asmenims“, – nurodė V. Vizbaraitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų