REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla išleido dvi naujas knygas šįmet minimiems Maironio metams. Jau pasirodė ir naujas „Pavasario balsų“ leidimas su kompaktine plokštele.

Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla išleido dvi naujas knygas šįmet minimiems Maironio metams. Jau pasirodė ir naujas „Pavasario balsų“ leidimas su kompaktine plokštele.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Serijoje „Lietuvių literatūros lobynas. XX amžius“ pasirodė Maironio lyrikos knyga „Graži tu mano“, išleistas ir rašytojos, Maironio lietuvių literatūros muziejaus direktorės Aldonos Ruseckaitės biografinis romanas apie Maironį „Šešėlis JMM. Maironio gyvenimo meniniai biografiniai etiudai“.

REKLAMA

Maironis (tikr. Jonas Mačiulis, 1862-1932), iškiliausias XIX a. pabaigos-XX a. pradžios lietuvių poetas, pasak literatūrologų, neišsitenkantis vien literatūros rėmuose - kartu jis yra pirmojo Lietuvos atgimimo simbolis, įaugęs į žmonių sąmonę.

Knygoje „Graži tu mano“ pasirinkta spausdinti tuos kūrinius, kuriuos skaitytojai vienareikšmiškai tapatina su Maironiu - tai paskiausioji „Pavasario balsų“ versija ir žymioji poema „Jaunoji Lietuva“. Šią „Pavasario balsų“ versiją 1927 m. sudarė pats Maironis ir ji laikoma išsamiausia autoriui prižiūrint išleista versija. Nuo pirmojo rinkinio leidimo 1895 m. iki penktojo 1927 m. eilėraščių skaičius išaugo nuo 45 iki 131. Knygoje „Graži tu mano“ - visi šie eilėraščiai ir būtent tokia tvarka, kokia sudėjo pats poetas.

REKLAMA
REKLAMA

Nors Maironio kūryba lietuviams puikiai pažįstama, apie patį kūrėją ir jo asmeninį gyvenimą plačiajai visuomenei žinoma dar labai mažai. Knygoje „Šešėlis JMM. Maironio gyvenimo meniniai biografiniai etiudai“ A. Ruseckaitė, remdamasi archyvine medžiaga, vaizduoja Maironio gyvenimo paskutinį dešimtmetį, atskleidžia poeto, kunigo charakterį, asmenybę, atkurdama jo gyvenimo kasdienybę ir išskirtinius įvykius, viešai išsakytas ir niekur nepublikuotas mintis. Knyga paremta tikrais faktais, poeto rankraščiais, laiškais, kitais dokumentais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Knygos autorė A. Ruseckaitė yra filologė, nuo 1976 m. dirba Maironio lietuvių literatūros muziejuje Kaune, yra išleidusi penkias poezijos ir keturias prozos knygas, parengusi muziejinių archyvinių leidinių. Pasak autorės, rašant biografinį romaną peržiūrėta viskas, kas yra išlikę apie Maironį tiek jo vardo muziejuje, tiek ir kitose Lietuvos archyvinėse institucijose, kas rašyta to meto spaudoje. Pati medžiaga padiktavusi ir šios knygos turinį - konkretų, dokumentinį, faktografinį.

Minint Maironio 150-ąsias gimimo metines Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas išleido 28-ąjį Maironio „Pavasario balsų“ lyrikos leidimą. Šį „Gyvosios poezijos“ serijos leidinį papildo kompaktinė plokštelė, kurioje pateikta Maironio eilėraščių, skaitomų aktoriaus Andriaus Bialobžeskio, taip pat fragmentų iš Maironio skaitymų, vykusių šių metų pavasarį Lietuvių literatūros ir tautosakos institute. Maironio metais ketinama naujais „Pavasario balsų“ leidimais aprūpinti Lietuvos mokyklas ir užsienio lietuvių bendruomenes.

Maironio jubiliejinių metų minėjimo programos priemonių plane - 64 renginiai, atminimo įamžinimo ir leidybos projektai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų