REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Baltarusijoje prasidėjo dvi dienas truksiantis diktatoriaus Aliaksandro Lukašenkos cirkas, pavadinimu „liaudies suvažiavimas“. Režimas iš visos šalies autobusais į Minską suvežė pora tūkstančių A. Lukašenkai lojalių „suvažiavimo“ delegatų. Diktatorius džiaugiasi rėmėjų plojimais, kuria penkmečio planus ir kaltina Vakarus bandant Baltarusijoje įvykdyti perversmą. 

Baltarusijoje prasidėjo dvi dienas truksiantis diktatoriaus Aliaksandro Lukašenkos cirkas, pavadinimu „liaudies suvažiavimas“. Režimas iš visos šalies autobusais į Minską suvežė pora tūkstančių A. Lukašenkai lojalių „suvažiavimo“ delegatų. Diktatorius džiaugiasi rėmėjų plojimais, kuria penkmečio planus ir kaltina Vakarus bandant Baltarusijoje įvykdyti perversmą. 

REKLAMA

Signalizuodami vakar vakare Minske baltarusiai pasitiko autobusais su policijos palyda vežamus Lukašenkai lojalius delegatus. Baltarusijos diktatorius iš visos šalies į „liaudies susirinkimą“ suvežė tuos, kas jam šiandien ir rytoj plos, ir pritars.

Baltarusiams reiškiant nepasitenkinimą suvažiavimu – režimas šiandien ir rytoj net nurodė gamyklų darbuotojams neleisti imti laisvadienių ar atostogų savo sąskaita, kad tik Minske nieks masinių akcijų nesurengtų.

REKLAMA
REKLAMA

„Laikome jį neteisėtu, nes šio renginio delegatai buvo renkami ne vietos ir darbininkų susirinkimuose, o buvo skiriami rajonų miestų valdžios“, – taip apie neteisėtai surengtą suvažiavimą prabilo ir per Lietuvą eksportuojamų kalio trąšų gamintojo „Belaruskalij“ streikuotojai.

REKLAMA

Ir šiandien kalbinti Minsko gyventojai suvažiavimu toli gražu nesužavėti:

„Nematau suvažiavimo prasmės, kai reikia dialogu spręsti problemas.“

„Tai yra gerai, bent kažkas vyksta.“

„Manau, kad iš to nieko neišeis.“

„Tai tuščias laiko ir pinigų švaistymas.“

„Šiandien įsijungiau televizorių, buvo smalsu pažiūrėti, ar bus kas naujo. Deja, tai visų praėjusių suvažiavimų pakartojimas: nieko naujo. Vien blevyzgos.“ 

Bet nepasitenkinimui likus už rūmų sienų, priešais daugiau nei 2,5 tūkst. lojalių delegatų kalbėti stojęs diktatorius aiškina, kad jie – tikrieji tautos atstovai.

REKLAMA
REKLAMA

„Mažiau žiūrėkite įvairius kanalus, gyvenkite savo gyvenimus. Mus bandė išjudinti prieš tai, stumdo dabar – ypač jus, nes aš jau pripratau. Ir toliau bandys. Kaip sakoma liaudyje – labai „nesiparinkite“, – sako Baltarusijos autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka.

Lukašenkos „liaudies suvažiavimas“ – lyg Komunistų partijos suvažiavimas Sovietų Sąjungos laikais.

Pirmiausia vienbalsiai pritarta prezidiumui, kuriame režimo struktūrų atstovai. O tuomet vadas pradėjo savo kalbą. Vien pirmoji jos dalis kone 2,5 val.

„Nepaisant to, kad užsienio jėgos dirbtinai kuria politinę įtampą visuomenėje – vyriausybė atsilaikė“, – pasakoja A. Lukašenka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lukašenka žeria kaltinimus opozicijai ir vakarams perversmo organizavimu. Pasakoja, kaip blogai gyventi Lietuvoje, Lenkijoje ir kitose kaimynėse. Giria kitus autoritarinius – Kinijos ir Rusijos režimus. Maskva, anot Lukašenkos, iki paskutiniųjų gins Baltarusiją, kuri dabar turi užsibrėžti penkmečio tikslus.

„Iš principo yra bandymas kažkaip parodyti tokį „orvelišką“ pasaulį: kad viskas gerai. Net šūkis iš principo yra – vystymasis, nepriklausomybė… Kokia nepriklausomybė – kalbama ištisai apie Rusiją, apie represijas nutylima. Tai, deja, visiškai kitokia realybė, ir bandoma žmonėms jaukti protus“, – teigia politologas Vytis Jurkonis.

REKLAMA

Pakalbėjęs apie Baltarusijos neva klestinčią ekonomiką ir didelius pasiekimus po beveik 4 val. kalbėjimo, Lukašenka pareiškė, kad jau kitąmet šalyje įvyks referendumas dėl naujos konstitucijos, kurią jis pernai baltarusiams žadėjo vaikščiodamas su Kalašnikovo automatu ir taikius žmones vadindamas žiurkėmis, narkomanais ir bedarbiais. Lukašenka pareiškė, kad iš valdžios neišeis, kol protestai nesibaigs.

„Antra sąlyga: jei į valdžią ateis „ne tie“, ir jų požiūris bus kitoks – antru punktu mes įrašysime: kad nė vienas plaukas nuo jūsų ir dabartinio prezidento šalininkų negali nukristi. Todėl pasiūliau Visos Baltarusijos liaudies susirinkimą pripažinti Konstituciniu valdžios vienetu. Visa valdžia bus jūsų. Net ir be manęs“, – kalbėjo A. Lukašenka.

REKLAMA

Lukašenka nuo 1994-ųjų sėdėdamas prie valdžios vairo, jau du kartus keitė konstituciją. Abu kartus tik didino savo valdžią ir užsitikrino galimybę jau daugiau nei du dešimtmečius likti poste.

Minske gyvenantis žurnalistas Denisas Dudinskis sako, kad šis parodomasis suvažiavimas gali tapti pretekstu Lukašenkai imtis dar žiauresnių represijų.

„Lukašenkos režimas jaučia, kad silpsta. Ir nori taip užsitikrinti bent kažkokią paramą šitų – kaip jis pats galvoja – paprastų baltarusių“, – sako žurnalistas Denis Dudinskij.

Prieš suvažiavimą Lukašenka net užsakė šalyje atlikti masinę socialinę apklausą, kuri neva parodytų ką išties palaiko baltarusiai. Lukašenkos užsakyta apklausa ir parodė tai, ką jis norėjo. Gana aukštą palaikymą jam ir protestų pasmerkimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bet baltarusiai nekvaili: tuo pat metu pradėjo savo apklausą internete, kurioje sudalyvavo kone 100 tūkst. žmonių. Rezultatai Lukašenką turėtų nuvilti: čia palaikymas jam – žemiau statistinės paklaidos ribos. O labiau palaikančių arba visiškai palaikančių opoziciją ir protestus – beveik 90 proc.

O Minske tęsiantis dviejų dienų parodomajam suvažiavimui – Lukašenka jau planuoja savo vizitą į Rusiją. Skelbiama, kad vasario pabaigoje Sočyje jis pas Vladimirą Putiną prašys 3 mlrd. dolerių – Maskvos dar neišmokėtos kredito dalies numatytos Astravo AE statybai.

„Tarptautinės bendruomenės turėtų būti tam tikra ambicija, kad tai ką mes deklaruojame – turime ir siekti. Nes jei mes nesame pajėgūs priversti Baltarusijos valdžios laikytis tarptautinės teisės principų – mes galime pamiršti Kremlių ir mūsų poziciją Rusijos atžvilgiu. Tai čia net ne apie Borrellio vizitą. Iš principo jei Baltarusijos, kuri nėra tokia stipri, valstybė nėra tokia super mafijinė struktūra, ir matome didžiulę masę žmonių su didžiuliu troškimu permainų – ir mes sakome, kad mes nieko negalime padaryti. Tai iš principo tai reiškia, kad nelabai ką daugiau už žodžius ir tą susirūpinimą galime padaryti“, – pasakoja V. Jurkonis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų