• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninėje žengtas dar vienas modernizavimo žingsnis taikant šiuolaikines informacines technologijas. Nuo šiol galima skaitmeniniu pavidalu išsaugoti, archyvuoti, įrašyti į skaitmenines laikmenas ne tik tokių instrumentinių tyrimų kaip skaitmeninės rentgeno, kompiuterinės tomografijos, branduolinio magnetinio rezonanso, bet ir echoskopijos vaizdus ir tyrimo eigą, kitus tyrimo duomenis bei endoskopinių tyrimų vaizdo įrašus.

REKLAMA
REKLAMA

Vieni pirmųjų šalyje

Jau antri metai su Alytaus apskrities ligonine bendradarbiauja programinę įrangą sveikatos priežiūros įstaigoms kurianti UAB „Softneta“. Ligoninėje ši bendrovė įdiegė savo produktą, pelniusį pripažinimą ir užsienyje, - tai sistema „MedDream”, kuria naudojantis galima išsaugoti, peržiūrėti, archyvuoti vaizdus, sukuriamus šiuolaikinių tyrimų prietaisų, tokių kai: skaitmeninis rentgenas, kompiuterinis tomografas, branduolinio magnetinio rezonanso įranga, echoskopai, endoskopai.

REKLAMA

Minėta programinė įranga įdiegta ligoninės Diagnostikos tarnybos kompiuteriuose.

Gydytojas, atliekantis minėtus instrumentinius tyrimus, jų metu užfiksuotus vaizdus išsaugo kompiuteryje, paskui jie nusiunčiami į atitinkamą duomenų bazę. Vėliau kuris nors kitas gydytojas, konsultuodamas pacientą, kuriam buvo atliktas tam tikras tyrimas, įėjęs į minėtą duomenų bazę gali peržiūrėti ne tik tyrimą aprašančius duomenis, bet ir jo metu padarytus vaizdus.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak UAB „Softneta“ direktoriaus Vytauto Baublio, tokios sistemos įdiegimas Alytaus apskrities ligoninėje - ne tik didelis žingsnis modernizuojant įstaigą, bet ir investicija į gydytojų profesinį tobulėjimą. Tai pasitarnaus pacientų patogumui ir leis įstaigai sutaupyti nemažai lėšų.

„Ligoninės direktorius Jurgis Krasnickas ir Diagnostikos tarnybos vadovas Sigitas Katkevičius nusipelno pagyrimo žodžių - pritarė inovacijoms, kurios ligoninę „pakelia“ į aukštesnį lygį. Mūsų sukurta ir įdiegta programinė įranga leidžia tiksliau diagnozuoti, sekti gydymo dinamiką. Jeigu gydymas nesėkmingas, padeda rasti priežastis“, - sako V.Baublys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak „Softnetos“ vadovo, Alytaus apskrities ligoninės informacinių technologijų panaudojimas yra vienas didžiausių Lietuvoje. Tai didelis nuopelnas ligoninės Informacinių technologijų skyriaus (vadovė Nijolė Balkuvienė), kurio bendruomenė daug prisideda prie sklandaus naujovių diegimo.

Gydytojai gali prisijungti ir iš namų

Gydantis gydytojas, analizuodamas skaitmeninius instrumentinių tyrimų vaizdus, gali įžvelgti tai, ko galbūt nepastebėjo diagnostinių tyrimų specialistas, - žinia, dvi galvos geriau nei viena. Duomenų bazėje išsaugoti vaizdais dokumentuoti tyrimų duomenys leidžia įvertinti, kiek sėkmingas yra skirtas gydymas, kaip laikui bėgant keičiasi situacija, kaip progresuoja liga, ar efektyviai ją pavyko pristabdyti arba išgydyti ir pan.

REKLAMA

Norėdami prisijungti prie duomenų bazės iš namų, gydytojai jungiasi saugiu kanalu (naudodami asmeninį slaptažodį ir vartotojo vardą). Tai ypač pravartu, kai savaitgaliais ar ne darbo metu tenka pasikonsultuoti su kolega dėl neaiškaus, ypatingo atvejo. Bendra tyrimų peržiūros sistema labai pravarti chirurgams, kuriems tenka įvertinti lūžių sudėtingumą. Tiesa, į operacinę skaitmeninio rentgeno nuotraukos chirurgams kol kas turi būti atnešamos. Tačiau, pasak V.Baublio, tai tik laiko klausimas. Tikimasi, kad neilgai trukus operuodami chirurgai galės matyti kompiuterinį lūžio ar kitokios traumos vaizdą.

REKLAMA

Patogumas ir ekonomija - ir pacientams, ir ligoninei

Šiuolaikinės programinės įrangos privalumus pajus ir pacientai. Paciento pageidavimu atlikto instrumentinio tyrimo duomenys (vaizdai ir aprašymas) gali būti įrašyti į skaitmenines laikmenas, pavyzdžiui, kompaktines plokšteles. Dėl to interesantas turėtų kreiptis į tyrimą atlikusį gydytoją. Tyrimo duomenų įrašymas į kompaktinę plokštelę pacientui kainuos 6 litus. O jeigu jis norėtų turėti atspausdintą tyrimo vaizdo nuotrauką, tai kainuotų tris kartus brangiau - 18 litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į skaitmenines laikmenas galima įrašyti ne tik statiškus skaitmeninius vaizdus, nuotraukas, bet ir tyrimų „filmus“ - endoskopijų, echoskopijų vaizdo įrašus.

Pacientams tyrimų duomenis turėti skaitmeniniu pavidalu ne tik ekonomiškiau, bet ir patogiau, pavyzdžiui, kai juos reikia turėti vykstant konsultuotis į kitą gydymo įstaigą.

Tradicinių rentgeno nuotraukų kokybė ilgainiui prastėja, o skaitmeniniams duomenims laikas neturi įtakos.

Pasak V.Baublio, naujoji sistema ekonomiška pačiai ligoninei. Štai, pavyzdžiui, įdiegus „MedDream” Kauno apskrities ligoninėje, sutaupoma po 700 litų per savaitę vien todėl, kad nereikia spausdinti instrumentinių tyrimų ligoninės vidaus reikmėms. Taupomos ne tik lėšos, bet ir darbuotojų darbo laikas: medicinos personalui nereikia nešioti rentgeno nuotraukų ar echogramų iš vieno kabineto į kitą. Racionalu ir dar vienu aspektu - nereikia specialios vietos saugojimui, o tas būtina kaupiant popierinę tyrimų dokumentaciją.

REKLAMA

Skaitmeninių duomenų saugumas užtikrinamas taip: informacija dubliuojama ir saugoma keliuose serveriuose. Juose tiek talpos, kad užteks duomenis saugoti ketverius metus. Vėliau, minėjo V.Baublys, ligoninė numačiusi įsigyti naujas talpyklas, kuriose tilps dvigubai daugiau informacijos. Ateities siekis - kad gydytojams būtų prieinama visa turima informacija, net ir 20-30 metų senumo.

Aušra Žvinakevičiūtė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų