• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nacionalinę programą „Vilnius - Europos kultūros sostinė“ ir Lietuvos vardo tūkstantmečio minėjimą, vyksiančius 2009-aisiais, Naujųjų metų išvakarėse pradės pasaulyje žinomo Gruzijos dalininko Niko Pirosmanašvili (Pirosmani) paroda.

REKLAMA
REKLAMA

Parodos kuratorius Skaistis Mikulionis per spaudos konferenciją, skirtą būsimai parodai pristatyti, sakė, kad į Lietuvą bus atvežti specialiai jos žmonėms atrinkti dailininko kūriniai. Vilniuje bus demonstruojamas daugeliui Lietuvos gyventojų žinomas paveikslas „Kiemsargis“, kuris nebuvo patekęs tarp kūrinių, eksponuotų kitose šalyse, pavyzdžiui, Turkijoje.

REKLAMA

Į Vilnių bus pristatyti 35 dailininko kūriniai. Jo kūryba jau rodyta Vokietijoje, Šviecarijoje, Italijoje, Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijoje, Japonijoje, Ukrainoje bei Turkijoje.

VEKS vykdomosios direktorės Dalios Bankauskaitės teigimu, Pirosmani kūryba su nacionalinės programos koncepcija „Kultūra gyvai“ susijusi tuo, kad dalininkas dažnai vaizdavo „gyvą“ kasdienį žmonių gyvenimą.

REKLAMA
REKLAMA

Sužinoti apie Gruzijos nacionaliniu simboliu vadinamą dailininką ir susipažinti su jo paveikslu „Kiemsargis“ lietuviai galėjo beveik prieš tris dešimtmečius - 1981-aisiais, kai režisierius Eimuntas Nekrošius Jaunimo teatre pastatė spektaklį „Pirmosmani, Pirosmani“.

Parodą į Vilnių iš Gruzijos sostinės gruodį specialiu reisu atgabens Lietuvos karinės oro pajėgos. Kariams bus patikėta ir grąžinti dailininko kūrinius į Tbilisį parodai pasibaigus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot spaudos konferencijoje dalyvavusio Krašto apsaugos ministerijos pareigūno, karinės oro pajėgos rūpinasi ne tik šalies saugumu ir gynyba, bet ir gelbėjimo darbais, donorams gabena organus, taip pat remia kultūrą ir meną.

Tragiško likimo savamokslis dailininkas Niko Pirosmanašvili (1862 - 1918) tam, kad prasimaitintų, dirbdavo Tbilisio tavernose arba geležinkelio stotyse. Jis kurdavo iškabas ar paveikslus tavernų, aludžių ar dirbtuvių savininkams mainais į duoną, vyną ar dažus. Dailininkas neturėjo namų - dažniausiai nakvodavo ten, kur dirbdavo, pranešė Dailės muziejus.

REKLAMA

N.Pirosmani kaip menininkas buvo atrastas 6 metai prieš mirtį. Visuomenei jis pirmąkart buvo pristatytas Maskvoje 1913-aisiais vykusioje avangardo parodoje „Taikinys“. Dailininko kūryba sulaukė didelio susidomėjimo.

N.Pirosmani mirė 1918-aisiais greičiausiai iš bado, tačiau jo kapas iki šiol nerastas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų