• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos tūkstantmečio žvaigždė įteikta britų muzikui

Lietuvos ambasadorius Jungtinėje Karalystėje Oskaras Jusys šiandien įteikė Lietuvos tūkstantmečio žvaigždę britų atlikėjui Antonui Lukoszevieze.

REKLAMA
REKLAMA

Apdovanojimas įteiktas už lietuvių muzikos sklaidą Jungtinėje Karalystėje. Britų atlikėjas prisipažino pamalonintas tokio įvertinimo, ir teigė, kad atrasti ir groti lietuvių muziką jam yra tikras malonumas, o šis įvertinimas paskatins dar intensyvesnei veiklai.  

REKLAMA

Violončelininkas Anton Lukoszevieze yra vienas ryškiausių ir kūrybingiausių muzikų Jungtinėje Karalystėje, nuolat kuruojantis ir pats atliekantis įvairias naujosios muzikos programas. Jis yra eksperimentinės muzikos ansamblio „Apartment House‘ įkūrėjas bei grupės „Zeitkratzer“ narys.  

Atlikėjas yra koncertavęs Europoje ir JAV (MaerzMusik, Donaueschingen, Wien Modern, GAS, Transart, Ultima, Huddersfield, Jauna muzika ir įvairiuose kituose naujosios muzikos festivaliuose). Jis taip pat yra įrašęs daugybę programų BBA Radio 3, Danų radijui, SR2 (Švedija), Deutschland Rundfunk, WDR bei ORT (Austrija). Atlikėjas yra koncertavęs su Birminghamo miesto simfoniniu orkestru, Nydarlandų radijo simfoniniu orkestru ir kt.  

REKLAMA
REKLAMA

Prieš kelis metus atradęs lietuvių muziką atlikėjas teigia tiesiog įsimylėjęs lietuvių kompozitorių kūrybą ir ypač kompozitoriaus Ryčio Mažulio muziką. Atlikėjas netrukus ėmėsi intensyviai propaguoti lietuvių muziką Jungtinėje Karalystėje.  

2006 m. buvo surengtas koncertas garsiausiame Jungtinės Karalystės Huddersfieldo šiuolaikinės muzikos festivalyje, kuriame Anton Lukszevieze ir vokalinis ansamblis „Exaudi” atliko Ryčio Mažulio kūrinį “ajapajapam”. 2007 m. tame pačiame festivalyje buvo pristatytas dar vienas Antono Lukszevieze projektas, skirtas lietuvių muzikai „Bridging the Borders – Two Lithuanians”, kuriame Ryčio Mažulio kūryba skambėjo šalia Fluxus ideologo Jurgio Mačiūno darbų. 2008 m. atlikėjas gavo Huddersfieldo festivalio užsakymus trims naujiems lietuvių kompozitorių Justės Janulytės, Ričardo Kabelio ir Egidijos Medekšaitės kūriniams, kurie sulaukė premjeros Huddersfieldo šiuolaikinės muzikos festivalyje. Po šio koncerto festivalio organizatoriai Justei Janulytei pateikė užsakymą kūriniui sukurti, kurio premjera turėtų įvykti 2010 m.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2008 m. atlikėjas pakvietė lietuvių kompozitorių Arturą Bumšteiną bei lietuvių atlikėjus improvizatorius į prestižinę jo paties kuruotą „Cut&Splice” festivalį Londone, kurį organizavo Sonic Art Network ir BBC Radio 3, vėliau šio kompozitoriaus muzika buvo pristatyta ir koncerte Londono King‘s Place. Kitas Antono Lukoszevieze kuruojamas lietuvių muzikos koncertas toje pačioje koncertų salėje numatomas šių metų rugsėjo 21 d.  

Visi šie ryšiai padeda atrasti ir lietuviškas paties atlikėjo šaknis: jo tėvo šeima į Jungtinę Karalystę (o paskui JAV) persikėlė 1890 m. iš Lietuvos. Viena šeimos atšaka liko Lietuvoje, 1940 m. NKVD ją išvežė į Sibirą ir sunaikino. Antonas Lukoszevieze: „Didžiuojuosi savo lietuviška kilme, nors Lietuvoje dar neteko būti, tačiau turėjau laimingą vaikystę augdamas tarp savo senelių ir tetų, kurie visi buvo lietuviai.”

Lietuvos vardo tūkstantmečio proga Užsienio reikalų ministerijos garbės ženklas „Lietuvos tūkstantmečio žvaigždė“ įsteigtas 2007 metais. Juo yra apdovanojami Lietuvos ir užsienio valstybių piliečiai už ypatingus nuopelnus, garsinant Lietuvos vardą, puoselėjant ir plėtojant tarpvalstybinius santykius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų