REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Viešai pradėta plačiai aptarinėti LEO.LT likimą. Vyriausybė prabilo apie galimą privataus kapitalo šioje bendrovėje ar ją išformavus vėl privačiose rankose atsidursiančios bendrovės VST nacionalizavimą. Vėl pradedama kalbėti ir apie elektros energijos kainos Lietuvos vartotojams padvigubėjimą nuo 2010 metų.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės klubas apgailestauja, kad dėl visiško Vyriausybės ir valstybės vadovo neveikimo prarasti dar 4 brangūs mėnesiai. Š.m. sausio 27 d. Klubas drauge su Lietuvos mokslų akademija dėl šių klausimų sprendimo organizavo specialistų, mokslininkų ir politikų plačiai atstovautą konferenciją „Ekstremali Lietuvos energetikos būklė“. Joje priimtąja rezoliucija kreiptasi į Lietuvos Prezidentą V. Adamkų, Ministrą Pirmininką A. Kubilių ir Seimo Pirmininką A. Valinską dėl nedelsiamų veiksmų sprendžiant šalies energetikos problemas. Rezoliucijoje paraginta kreiptis ir į Europos Sąjungos valstybes-nares inicijuojant derybas dėl Lietuvos stojimo į ES sutarties peržiūrėjimo dėl Ignalinos AE priešlaikinio sustabdymo iki 2010 m.

REKLAMA

Iki šiol liko nepatikrinta ir didelėmis apkrovomis nuo 1998 m. rimtai neišbandyta Lietuvos elektrinė Elektrėnuose, kuri turi tapti pagrindine sustabdžius Ignalinos AE.

Toks valdžios neatsakingumas ir neveikimas stebino. Tačiau netruko paaiškėti, kad Rusijos valstybinės įmonės „Inter RAO ES“ dukterinė įmonė Lietuvoje UAB „Energijos realizacijos centras“ su „Inter RAO ES“ ir Baltarusijos valstybine energetikos įmone „Belenergo“ pasirašė ilgalaikes elektros energijos pirkimo iš Rusijos ir Baltarusijos sutartis ne tik Lietuvai, bet ir Latvijai bei Estijai. Žiniasklaidoje apstu informacijos apie UAB „ERC“ sąsajas su valdančiomis partijomis ir politikais Garbaravičiais.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo š.m. kovo mėn. AB „Lietuvos energija“ pradėjo aukcione pirkti elektros energiją iš UAB „ERC“. Kainos slepiamos, skelbiama tik tai, kad perkama rinkos kainomis. Tačiau aukcionas ir rinkos kainos – fikcija, nes dangstantis 2002 m. įsigaliojusiu nauju energetikos įstatymu šiai bendrovei suteikta ne tik monopolinė teisė importuoti elektros energiją į Lietuvą, bet ir parduoti perteklinę Ignalinos AE gaminamą elektros energiją, taip pat ir į Vakarus per Estijos-Suomijos jungtį. Pirkimą iš vienintelio šaltinio vadinti aukcionu nederėtų. Ignalinos AE parduodamos elektros energijos kainą Valstybinė kainų kontrolės komisija reguliuoja, o UAB „ERC“ eksportuojamai ir importuojamai elektros energijai pagal įstatymą neturi teisės tai daryti. Akivaizdu, kad tokie viešajam interesui prieštaraujantys ir valstybės saugumui pavojingi įstatymai negalėjo būti priimti be abiejų pagrindinių partijų – TS-LKD ir LSDP – valios ir sutarimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokiu būdu Lietuvoje sukurtos ne tik dujų importo, bet ir elektros energijos importo iš Rusijai priklausančių valstybinių įmonių monopolinės struktūros. Konservatorių partijos idėjinio vadovo V. Landsbergio praktika į tarpvalstybinius sandorius įterpti privačius tarpininkus žinoma nuo 1992 m. (paminėtinas siekis, kad tarpvalstybiniame ginklų ir kituose sandoriuose su Rusija Lietuvą atstovautų G. Konopliovo korporacija „Lietverslas“).

Ministro Pirmininko A.M. Brazausko ir jo vadovaujamos LSDP Vyriausybės iniciatyva privatizuota AB „Lietuvos dujos“ be jokių saugiklių valstybei dujų importo monopolį per privačias įmones suteikė kitai valstybinei Rusijos įmonei „Gazprom“. Šiais atvejais Lietuvos valstybė valdančių ir tarpusavyje bendradarbiaujančių pozicijos ir opozicijos politikų veiksmais sukūrė šias monopolines struktūras Lietuvai strategiškai svarbiose energetikos srityse ir atidavė jų valdymą į privačias Rusijos valstybinių įmonių rankas.

REKLAMA

Panaši situacija ir konservatorių ir LSDP vadovaujamų Vyriausybių veiksmais sukurta naftos ūkyje, valstybei visiškai praradus AB „Mažeikių nafta“ kontrolę.

LEO.LT klausimu Klubas atkreipia Jūsų dėmesį, kad privataus kapitalo, siekiančio pelno, ir valstybės, atsakingos už monopolinę strateginę valstybės ūkio šaką ir socialinių visuomenės interesų apsaugą, susiliejimas vienoje bendrovėje yra iš principo ydingas, suformuojantis pagrindą šių dviejų akcininkų konfliktui. Tačiau vien tik šios bendrovės išskaidymas privačiai bendrovei VST grąžintų visišką monopolį valstybės strateginėje ekonomikos srityje – pusėje Lietuvos skirstomųjų tinklų. Todėl vien tik LEO.LT išskaidymas nėra tinkamas problemos sprendimas, nes valstybė šioje monopolinėje srityje prarastų valdymą.

REKLAMA

Klubas primena, kad įsteigus LEO.LT privataus akcininko atstovo kalboje televizijoje buvo paskelbta, kad nesiruošiama statyti naujos AE. Tikėtina, kad LEO.LT nacionalizavimas ar išskaidymas nėra tikras valstybės interesų gynimas, o tik užprogramuoto scenarijaus su galimomis variacijomis vykdymas. Todėl drauge būtina civiline ar net baudžiamojo persekiojimo tvarka ištirti ir VST privatizavimo sandorį (manome, kad atsakomybe su buvusiu VTF vadovu turi dalintis ir politikai, pritarę tokiems sandoriams - AB „Alyta“ privatizavimo aplinkybių atveju, deja, tai kol kas nevyksta).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Klubas atkreipia dėmesį ir į mėgėjiškus rinkiminius pasisakymus dėl kovos su monopolijomis. Energetikos sektoriuje konkurencija galima tik tarp elektros energijos gamintojų ir pardavėjų iš užsienio. Skirstomieji tinklai ir AB „Lietuvos energija“ tinklai, kurie vykdant būsimą ES direktyvą turės būti atskirti nuo elektros gamintojų, liks monopolinėmis ūkio šakomis, kurias viena ar kita forma privalo valdyti valstybė. Taip yra ir kaimyninėse Lenkijoje, Latvijoje, Baltarusijoje, Rusijoje.

Reikalaujame:

1.    Skubiai kreiptis į ES ir jos valstybes nares dėl Lietuvos stojimo sutarties į ES pakeitimo dėl Ignalinos AE priešlaikinio uždarymo ir dėl pasiruošimo bylinėjimuisi Europos Bendrijų Teisingumo Teisme šiuo klausimu.

REKLAMA

2.    Skubiai išbandyti didelėmis apkrovomis Lietuvos elektrinę Elektrėnuose.

3.    Paskelbti viešai UAB „ERC“ sutarčių su „Inter RAO ES“ ir „Belenergo“ sąlygas ir kainas,  ir kainas, kuriomis AB „Lietuvos energija“ iš UAB „ERC“ perka Lietuvai, taip pat kainas, kuriomis AB „Lietuvos energija“ parduoda eksportuojamą elektros energiją UAB „ERC“.

4.    Pakeisti energetikos įstatymą ir kitus teisės aktus, atlikti kitus veiksmus, būtinus likviduoti UAB „ERC“ suteiktas elektros energijos importo ir eksporto monopolines teises.

5.    Pavesti valstybės valdomoms įmonėms užsiimti strateginėmis valstybei energetikos sritimis.

Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės klubas

Pirmininkas Zigmas Vaišvila

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų