REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvių pamėgtoje Tenerifėje vietos gyventojai paskelbė „karą“ turistams. Kurorte jau vyksta protestai, nukreipti prieš turistus, nes, vietinių manymu, poilsiautojai tik geria pigų alų, guli saulėje ir valgo nekokybišką maistą. Tuo tarpu naujienų portalo tv3.lt kalbinti Tenerifėje gyvenantys lietuviai susiduria su tomis pačiomis problemomis kaip ir vietiniai, nevengia ir aštresnių pasisakymų. 

Lietuvių pamėgtoje Tenerifėje vietos gyventojai paskelbė „karą“ turistams. Kurorte jau vyksta protestai, nukreipti prieš turistus, nes, vietinių manymu, poilsiautojai tik geria pigų alų, guli saulėje ir valgo nekokybišką maistą. Tuo tarpu naujienų portalo tv3.lt kalbinti Tenerifėje gyvenantys lietuviai susiduria su tomis pačiomis problemomis kaip ir vietiniai, nevengia ir aštresnių pasisakymų. 

REKLAMA

Velykų savaitgalį vietovę užplūdo poilsiautojai, kurie pastatė dešimtis karavanų ir džipų teritorijose, kurios ankščiau buvo saugomos, bet pasipiktinimo turistais Tenerifėje netrūko ir prieš tai. 

„Jaučiuosi čia kaip užsienietė, nebesijaučiu patogiai. Atrodo, kad viskas sukurta britų ir vokiečių turistams, kurie tik nori gerti pigų alų, gulėti saulėje ir valgyti mėsainius su bulvytėmis. Mums reikia kokybiškesnių turistų, kurie iš tikrųjų nori pažinti mūsų kultūrą ir maistą bei gerbti mūsų gamtą“, – „The Daily Mail“ pasakojo 63 metų vietinė dailininkė ir Vicky Colomer.

REKLAMA
REKLAMA

„Čia buvo rojus, bet dabar taip nebėra ir tai mane piktina. Turime sumažinti skrydžių ir lankytojų skaičių, ir sutelkti dėmesį į kokybiškesnių žmonių pritraukimą. Šimtai karavanų stovi nelegaliai ir visur palieka šiukšles“, – piktinosi moteris.

REKLAMA

Per pastarąsias kelias dienas kurorte pasirodė naujų prieš turizmą nukreiptų grafičių su užrašais „turistai, varykite namo“ ir „per daug užsieniečių“.

Vietiniai gyventojai yra priversti išsikraustyti ir jūs esate už tai atsakingi... skaitmeniniai klajokliai, jūs čia nepageidaujami“, – buvo rašoma viename iš ant sienos priklijuotų plakatų. 

Tačiau atrodo, kad kai kurie britai priešinasi. Prie vieno iš vietinių gyventojų parašytų šūkių anglų kalba užrašyta, kad būtent turistai moka jiems atlyginimus.

Saloje gyvenanti lietuvė Jurga pripažino, kad jaučia vietinių nusiteikimą ir prieš lietuvius, nors į akis jie bendrauja maloniai. Tuo tarpu lietuvis Tomas, gyvenantis Tenerifėje, tikino, kad nėra susidūręs su atšiauriais vietinių komentarais prieš turistus, nors su vietiniais studijuoja ir retkarčiais sportuoja.

REKLAMA
REKLAMA

Būstų kainos auga žaibiškai: tai paliečia ir lietuvius

Vietiniai Tenerifės gyventojai tikina, kad būsto nuomos svetainė „Airbnb“ didina nuomos ir pragyvenimo kaštus, o juos vargina triukšmas ir šiukšlių tarša, kurią sukelia sezoninis poilsiautojų antplūdis.

Tenerifėje kasmet viešintis Edgaras pastebi, kad būstų kainos per metus išaugo bent keliais šimtais eurų. 

„Sakykim pirmais metais, jeigu mėnesio nuoma buvo apie 1800 eurų, tai kitais metais tie patys apartamentai, nors ir neremontuoti, jau buvo 2200 eurų, tai per metus bent keliais šimtais paaugo“, – tvirtino Edgaras. 

Lietuvis Tomas pritaria, kad „išpūstos“ būstų kainos iš tiesų yra problema, ypač mažai uždirbantiems vietiniams. Tačiau, jo manymu, be turizmo nebūtų ir tokios infrastruktūros, kaip apgyvendinimas, keliai ir paplūdimiai, kurie Tenerifėje yra dabar. Lietuvė Jurga taip pat įžvelgią šią problemą, tačiau, jos manymu, ne turistai ją sukūrė, o valdžios sprendimai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Salos gyventojai naujienų portalui „The Daily Mail“ aiškino, kad jiems jau gana ir ragino paskelbti moratoriumą turistų pramonei, įvesti turizmo mokestį ir griežtesnę kontrolę.

36 metų technikos darbuotojas Ivanas Cerdena Molina šį mėnesį padeda organizuoti protestą, nukreiptą prieš Tenrifės turistus. Ivanas gimė ir užaugo El Medano miestelyje, esančiame maždaug už 20 minučių kelio į rytus nuo populiariausio turistų kurorto Los Kristianoso.

„Tai krizė, turime skubiai keisti padėtį, žmonės gyvena automobiliuose ir net urvuose, o vietos gyventojai negali valgyti, gerti ir gerai gyventi „Airbnb“ ir „Booking.com“ yra tarsi vėžys, kuris po truputį graužia salą“, – pasakojo organizatorius. 

REKLAMA

Jis pridūrė, kad šios pramonės nauda nepasiekia paprastų žmonių, kurių atlyginimai nedidėja jau daugelį metų, o gyvenimo kokybė čia prastėja. 

Protestai prieš turistus

Protesto akcijos Įtampa saloje auga, nes vis daugiau žmonių prisijungia prie raginimų apriboti turizmą. Praėjusią savaitę Santa Kruso mieste buvo planuojama surengti protesto akciją, pavadintą „Salvar La Tejida“ („Gelbėkite La Teidą“). 

Tikimasi, kad kampanijos dalyviai surengs spaudos konferenciją, kurioje išdėstys savo reikalavimus, o po to surengs eitynes. O štai, balandžio 20 dieną eilė aplinkosaugos ir socialinių grupių planuoja antrą didžiulį protestą. Renginio plakate rašoma, kad Kanarų salos turi ribas.

REKLAMA

Protestuotojai eisena reikalaus „išsaugoti gamtines erdves, paskelbti turistų moratoriumą ir sugriežtinti nekilnojamąjį turtą perkantiems užsieniečiams taikomą reguliavimą“.

Vietiniai gyventojai labiausiai skundžiasi dėl didėjančių būsto nuomos ir pirkimo išlaidų, nes nuomotojai ir toliau perka „Airbnb“ ir turistų nuomojamus būstus, taip mažindami pasiūlą ir didindami kainas.

Lietuvė atšauna: Vietiniai laukia loterijos ir pašalpų“

Vietinė tapytoja V. Colomer taip pat užsiminė, jog jaunimas vis labiau pyksta, nes negali rasti padoraus darbo.

„Jie daug metų mokosi ir studijuoja universitete, bet vienintelis jiems siūlomas darbas čia yra viešbutyje, restorane ar bare, todėl visi mūsų jaunieji talentai, norėdami siekti tinkamos karjeros, turi išvykti į žemyną, o tai yra neteisinga“, – rėžė ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau lietuvė Jurga atšovė, kad nors vietiniai skundžiasi dėl darbo vietų trūkumo, patys bando darbo rinkoje praslysti lengviausiu keliu.

„Esmė tame, kad atvykę visi turi geresni išsilavinimą ir yra darbštesni, moka dirbti, atsakingi už savo gyvenimus. Vietiniai laukia loterijos ir pašalpų. Jie visi šneka, kad mes atimam jų darbus, o patys dirbti visai nenori. 

Mes turim verslą, kur dirba 8 žmonės, iš jų du normalūs kanariečiai, visi kiti iš Lotynų Amerikos. Patirtis tokia, kad jie padirba 3–5 mėnesius ir daro viską, kad juos išmestų su išeitine, tada eina į darbo biržą ir gauna pašalpas“, – atkerta lietuvė. 

REKLAMA

Vietinių sunkumai nesibaigia

Kanarietė pridūrė, kad didelė problema kurorte yra eismas, nes sezono metu tarp kurortinių miestų ir greitkelio spūstys trunka iki pusantros valandos.

„Net viešasis transportas yra perimtas, neseniai gidė kartu su 20 turistų prasibrovė pro eilę, o vietiniai gyventojai buvo priversti laukti kito autobuso“, – pasakojo vietinė gyventoja. 

V. Colomer papasakojo, kad prieš kelias savaites netoli jos namų užsienio turistai surengė vakarėlį su muzikos stendu ir garsiakalbiais viduryje lauko.

„Prieš keletą savaičių prie mano namų užsienio turistai surengė reivą (vakarėlį) su didžėjais kabina ir garsiakalbiais vidury lauko, tai nepriimtina“, – tvirtino ji. 

REKLAMA

Lietuviai apie britų turistus: jie skiriasi nuo lietuvių

Lietuvio Edgaro manymu, britams Tenerifė nėra toks pat kurortas kaip lietuviams, britai į Tenerifę atvažiuoja kaip į pigų kurortą, o lietuviams bilietai brangesni, todėl jie čia atvažiuoja pailsėti su šeimomis. 

Jis pastebėjo, kad didžioji dalis ne visada tinkamai besielgiančių ir šiukšlinančių turistų yra britai, dėl kurių vietiniai gali susidaryti neigiamą požiūrį į turistus bendrąją prasme. 

„Pora vietų esu gyvenęs, kur buvo netoli naktiniai klubai ar barai, sakykim, tai didžioji dalis, jeigu naktį šaukia ir girdi iš balkono, matai, kad girti vaikšto, tai būna 95 proc. britų.  Kiekvieną naktį girdėdavau britišką akcentą, jį lengva atpažinti“, – dalinasi patirtimi lietuvis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Panašios nuomonės laikosi ir Tenerifėje gyvenanti Jurga, tik priduria, jog šiukšlina ne tik britai, bet ir vietiniai. 

„Jie labai pyksta ant nekokybiško turizmo, tai yra anglai, kurie atvyksta čia gerti ir valgyti pigiausiuose baruose arba viešbučiuose, bet infrastruktūra daugelyje kurortų taip nudėvėta, kad aš nežinau, koks normalus, turintis pinigų žmogus norėtų vaikščiot kreivais šaligatviais, kur numyžti visi užkampiai“, – sako Jurga. 

Tačiau Tomo manymu, kaip tik britų turistai atneša naudingi Tenerifei, todėl prieš juos protestuoti nėra labai protinga. 

„Visi pietiniai miestai susikūrė tik dėl turizmo, piniginės įplaukos, daugiau darbo vietų sukurta būtent dėl to, kad tie patys britai čia vyksta ir leidžia pinigus, tai protestuoti prieš turistus, kaip kirsti sau į koją“, – sakė Tomas. 

REKLAMA

Pavojus laukinei gamtai

Dalį gyventojų piktina ne tik poveikis žmonių gyvenimui. 47 metų biologė Anne Striewe pasakojo apie žalingą turizmo poveikį laukinei gamtai.

„Mūsų vandenyse kasdien plaukioja šimtai valčių ir vandens motociklų, pumpuojančių benziną. Be to, yra laivų vakarėliai, kuriuose visą dieną skamba muzika. Žmonės nesuvokia, kad banginiai ir kiti gyvūnai ją girdi, ir tai juos iš tikrųjų klaidina ir gąsdina, jie blaškosi. 

Tuo tarpu buvo daugybė atvejų, kai gyvūnai buvo sužeisti ar nužudyti laivų sraigtų, dažnai laivai plaukioja saugomuose vandenyse, tačiau niekas nesiima priemonių šiai veiklai užkardyti“, – tikino biologė. 

REKLAMA

Tuo tarpu aplinkosaugos grupė „Salvar Tenerife“ (Gelbėkime Tenerifę) teigia, kad prie Tenerifės ir kitų salų į jūrą kasdien išpilami milijonai litrų nuotekų, o turizmo sezono metu šis kiekis gerokai padidėja.

Anne pridūrė, kad vietiniai gyventojai pavargo nuo to, kad vyriausybė pirmenybę teikia turizmui. „Dėl pastaruoju metu vyraujančios sausros kai kuriose vietovėse buvo nutrauktas vandens tiekimas, tačiau ne viešbučiuose ir golfo aikštynuose“, – pyko ji.

Biologė tvirtino, kad reikalavimai labiau kontroliuoti nėra nukreipti prieš pavienius turistus, bet yra pasiekta riba – norima atkreipti vyriausybės ir žiniasklaidos dėmesį, todėl ant sienų atsirado provokuojantys grafičiai.

REKLAMA
REKLAMA

Britų atsakas

Grįžę į Los Kristianosą britų emigrantai ir turistai suskubo gintis nuo augančio nusistatymo prieš turizmą.

„Pastaruoju metu antikrizinis nusiteikimas staiga pasiekė piką. Manau, kad tai, ką jie sako yra nesąžininga, nes be turizmo čia nieko nebūtų“, – „The Daily Mail“ aiškino 47 metų britė Melissa Taylor.

Pasak moters, jie čia atvyksta ir išleidžia daug pinigų. Terrilea Clayton, kuri gyvena Tenerifėje pritarė jos mintims. 

„Be turizmo aš neturėčiau darbo, o jis atneša pinigus į salą. Tai šiek tiek kvaila ir nesąžininga. COVID-19 metu Tenerifė tapo miestu vaiduokliu, ir tai buvo siaubinga“, – tikino ji.

Tačiau T. Clayton pripažino, kad supranta kai kuriuos ginčus dėl nuomos kainų. Ji buvo išvaryta iš buto, nes nuomotojas norėjo jį paversti į „Airbnb“.

„Akivaizdu, kad juokinga peikti turizmą, nes be jo nebūtų darbo vietų, ekonomika nuo jo labai priklauso. Tačiau nuomos situacija tampa nekontroliuojama. Man labai pasisekė su mano nuomotoju, bet jei dabar turėčiau susirasti naują butą, nemanau, kad man pavyktų, nes jis per brangus, o ilgalaikių laisvų butų yra labai nedaug. Tikriausiai turėčiau persikelti į kitą šalį ir viską pradėti iš naujo“, – paantrino 43 metų Emma Barker. 

REKLAMA

Dar vienas britas John'as Ashley'is portalui „The Daily Mail“ aiškino, kad jei vietiniai gyventojai sustabdys turizmą arba sumažins jų skaičių, jie pasigailės.

„Jei anglai neatvažiuotų, sakau jums, kad grafičių turinys pasikeistų ir būtų parašyta: anglai, prašau, sugrįžkite. Mes čia atvykstame jau 20 metų ir daugiau stipriai padedame vietos ekonomikai. Mes, britai, visada turime blogą reputaciją, bet mes atnešame visus pinigus“, – rėžė jis.

Tenerifėje gyvenantis 43 metų Jay Neilas iš Londono pasakojo, kad vietiniai gyventojai turi nustoti visas problemas suversti turistams.

„Gyvenu čia jau 17 metų ir taip, nekilnojamojo turto situacija tapo beprotiška. Tačiau jie turi nustoti kaltinti turistus, problema yra godūs nuomotojai, žmonės perka penkis butus ir nuomoja juos poilsiautojams, nes žino, kad gali uždirbti turtus“, – pasakojo jis.

Anot J. Neilo, sakyti, kad turistai privalo važiuoti namo yra tiesiog kvaila. Vyriausybė turi imtis veiksmų, kad išspręstų būstų krizę, kuri egzistuoja visame pasaulyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų