• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiaurės šalių interneto svetainės yra saugiausios. Tarp Švedijos, Suomijos, Norvegijos, Airijos, Islandijos interneto svetainių buvo aptikta tik 0,1-0,21 proc. pavojingų, rašo "Lietuvos rytas".

REKLAMA
REKLAMA

Šiuos duomenis paskelbė kompiuterinio saugumo programinės įrangos kompanija „McAfee“, atlikusi interneto svetainių saugumo tyrimą.

REKLAMA

Į „McAfee SiteAdvisor“ sistemos duomenų bazę įtraukta daugiau nei 8,1 mln. populiariausių interneto svetainių, kurias lanko apie 95 proc. viso pasaulio internautų.

Patikrinusi visų jų turinį, kompanija svetainėms suteikė atitinkamus pavojingumo įvertinimus.

Buvo tikrinama, ar svetainė nebando pasinaudoti naršyklių spragomis, ar neatveria daug naujų naršyklės langų.

REKLAMA
REKLAMA

Aptikusios spragą internauto kompiuteryje svetainės gali įdiegti kokį nors programinį kenkėją, tačiau vartotojas to dažnai net nepastebės.

„McAfee“ taip pat patikrino, ar interneto puslapiuose siūlomose programose nėra virusų, programinių šnipų ar kitų blogybių.

Buvo vertinamos ir įvairios svetainių registracijų ar prenumeratos formos, kurios neretai tampa netikėto elektroninio pašto šiukšlių srauto priežastimi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„McAfee“ atsižvelgė ir į „SiteAdvisor“ įskiepio vartotojų atsiųstus nusiskundimus. Tiesa, į šią „McAfee“ ataskaitą pateko tik 71 iš 265 pirmojo lygio šalių (.lt, .ru, .de, .tk) bei bendrosios paskirties (.com, .info) domenų svetainės, nes kitiems domenams priklausančių svetainių buvo mažiau nei 2000.

Maždaug 4,1 proc. visų šių svetainių „SiteAdvisor“ skyrė raudonos ar geltonos spalvos įvertinimus, atitinkamai reiškiančius pavojingas ar vengtinas svetaines.

REKLAMA

Tačiau pavojaus zonos pasiskirsčiusios labai nevienodai. Tarp suomiškų (.fi) svetainių yra vos 0,1 proc. nesaugių, tuo tarpu net 10,1 proc. Tokelau atogrąžų salyno (.tk) svetainių yra pavojingos.

Šį skirtumą galima paaiškinti griežtomis interneto svetainių registracijos taisyklėmis Suomijoje.

Tuo tarpu Tokelau domeną prižiūrinti kompanija dot.tk šiuos adresus siūlo nemokamai, ir tuo dažnai naudojasi piratinių programų ar elektroninio šlamšto platintojai.

REKLAMA

Iš didelių šalių interneto vardų zonų pavojingiausios yra Rusijos (.ru) ir Rumunijos (.ro) svetainės. 4,5 ir 5,6 proc. jų yra pavojingos.

Šių šalių svetainės dažniausiai bando pasinaudoti programų saugumo spragomis.

Galime džiaugtis, kad Lietuvos interneto svetainės yra mažiausiai pavojingų svetainių sąrašo viršuje. Tik 0,5 proc. Lietuvos (.lt), Šveicarijos (.ch), Kroatijos (.hr), Jungtinės Karalystės (.uk), Izraelio (.il), Pietų Afrikos Respublikos (.za) ir Turkijos (.tr) svetainių yra gavusios geltoną ar raudoną įvertinimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu mūsų kaimynams sekasi kiek prasčiau. Tarp Latvijos (.lv) svetainių aptikta 0,7 proc. nesaugių, Estijos (.ee) – 2,3 proc.

Pats saugiausias domenas yra .gov, nes jau kelerius metus iš eilės šioje interneto vardų zonoje „McAfee“ nėra aptikusi nė vienos pavojingos ar vengtinos svetainės.

Tuo nereikėtų stebėtis, nes .gov svetaines gali steigti tiktai JAV vyriausybinės organizacijos.

Tuo tarpu net 5,5 proc. populiarių komercinių kompanijų domeno (.com) svetainių yra pripažintos pavojingomis, o naujai įsteigtoje .info vardų zonoje tokių svetainių yra 7,5 proc.

REKLAMA

Svetainės pavojų sukelia tiktai jas atvėrus. Tačiau kiekvieną mėnesį pavojingos svetainės yra atveriamos milijonus kartų.

Įvertinę internautų naršymo statistiką, „McAfee“ apskaičiavo, kad pavojingiems .com domenams kas mėnesį tenka net 481 mln. spragtelėjimų.

Tai sudaro net 86,6 proc. visų bandymų atverti pavojingas svetaines. Netgi santykinai saugių .uk vardų zonoje į pavojingas .uk svetaines užsuka daugiau nei 2,2 mln. internautų.

REKLAMA

Šie skaičiai rodo, kad internetas nėra saugi vieta. Todėl kiekvienas internautas privalo pasirūpinti savo kompiuterio saugumu, nes kitaip kels pavojų ne tik sau, bet ir kitiems internautams.

Būtina laiku atnaujinti naršykles ir kompiuterio apsaugos programinę įrangą bei laikytis saugaus darbo kompiuteriu principų: neatvėrinėti iš nežinomų šaltinių gautų nuorodų, nesisiųsti programų iš nepatikrintų interneto šaltinių, naudoti teisėtą programinę įrangą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų