REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvio fotografo ir programuotojo Kosto Rutkausko sukurta mobilioji programa „Helmut“ leidžia lengvai ir greitai skaitmenizuoti senų nuotraukų negatyvus. Vos prieš kelias dienas išleista programa jau spėjo sulaukti didžiulio „Android“ išmaniųjų telefonų naudotojų susidomėjimo.

REKLAMA
REKLAMA

Programėlės paskirtis – fotojuostoje užfiksuotus vaizdus paversti skaitmeninėmis nuotraukomis. Norint tai atlikti, tereikia telefono ir šviesos šaltinio. Programėlės kūrėjų teigimu, jų tikslas buvo sukurti fotonegatyvų skaitmenizavimo sprendimą, kuriam užtektų tik išmaniojo telefono ir elementarios (pageidautina paties pasidarytos) švieslentės, o kokybė atitiktų de facto kokybinius reikalavimus publikuojant nuotraukas internete.

REKLAMA

Naudotis programėle palyginti paprasta: fotojuostą reikia padėti ant šviečiančio paviršiaus – tam gali tikti ir šviečiantis telefono, kompiuterio ar planšetės ekranas, arba tiesiog saulėtą dieną ją galima priglausti prie lango.Svarbiausia, kad juosta būtų apšviesta tolygiai.

Telefonas atlieka vaizdo skenavimo funkciją: nufotografavus apšviestą negatyvą ši programėlė leis vaizdą apkirpti ir atlikti pagrindinius redagavimo veiksmus (pvz., pakoreguoti šviesumą, kontrastą, spalvų balansą, sodrumą, ryškumą). Gautą rezultatą galima ne tik išsaugoti, bet ir tiesiogiai pasidalinti „Facebook“, „Flickr“ ar „Dropbox“ sistemose.

REKLAMA
REKLAMA

Skirtingai nuo panašių komercinių sprendimų (pvz. „LomoScanner“), „Helmut“ orientuojamasi ne į visiškai automatizuotą konvertavimą (kuris realybėje retai kada veikia tinkamai), o į visiškai valdomą procesą. „Kadangi pats skenuoju juostas jau penketą metų, išbandžiau daug tiek prastų, tiek labai gerų (būgninių) juostų skenerių, atitinkamai ir jų programinę įrangą. Žinojau, ko labiausiai reikia, norint kompensuoti dėl įvairių juostų tipų ir šviesos atsirandančius iškraipymus, norint išgauti geriausias spalvas. Žinojau, ką reikia automatizuoti, o ką kiekviename kadre reikia leisti tvarkyti pačiam fotografui. Visas tas žinias ir panaudojome, kurdami šį produktą“, – komentuoja programėlės autorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Beje, K. Rutkauskas techninius projekto ypatumus mums mielai paaiškino plačiau: „Galbūt todėl paprastam vartotojui iš pradžių app'sas gali pasirodyti ne toks paprastas (arba atvirkščiai – primityvus; juk daug kas sako (net nebandę) – prainvertuok spalvas ir gausis tas pats; kaip fotografas aš būčiau labai laimingas, jei taip butu tiesa…). Aš ir pats tą praėjau, pradėjęs užsiimti fotojuostų skenavimu. Tačiau įvaldžius klasikinius (ir pvz. „Photoshop'e“ randamus) įrankius (kurių analogai mūsų pačių numatyti nuo nulio „Helmut'e“), kaip kad „Color Levels“, „UnSharp Mask“, arba „Color Balance“, rezultatai gaunami tikrai labai geri. Aš asmeniškai džiaugiuosi tuo, ką pavyko sukurti su kolega Maksimu. Ir čia dar nėra projekto pabaiga. Mes dirbame kartu su industriniais dizaineriais is Berlyno prie „atvirojo-kodo“ lightboxo, t. y. savomis jėgomis pagaminamos švieslentės projekto, kuris būtų konstruojamas iš paties žmogaus pasirinktų medžiagų, arba skaitmenines brėžinių versijas būtų galima siųsti į kokią nors 3D komponentų spausdinimu užsiimančią įmonę, kuri galimai tokį įrenginį pagamintų pigiau, lyginant su komerciniais analogais. Mes patys gyvename Danijoje ir čia tokias paslaugas teikia ne viena įmonė; tikėtina, jog artimiausioje ateityje ši rinka atsiras ir Lietuvoje“.

K. Rutkauskas teigia, kad naudojant aukštos klasės telefonus, rezultatai būna labai geri. Išbandyti ir įvertinti nemokamą programėlę galite ją atsisiuntę iš „Google Play“.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų