REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugiausia lietuvių miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų, o prie jų vystymosi neabejotinai prisideda riebus maistas. Turbūt dažnas parduotuvėje pasižiūrime ir į pieno produktų sudėtį ir kartais renkamės liesesnį pieną, varškę ar jogurtą. Tik štai aiškėja, kad taip galime daryti sau meškos paslaugą.

Daugiausia lietuvių miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų, o prie jų vystymosi neabejotinai prisideda riebus maistas. Turbūt dažnas parduotuvėje pasižiūrime ir į pieno produktų sudėtį ir kartais renkamės liesesnį pieną, varškę ar jogurtą. Tik štai aiškėja, kad taip galime daryti sau meškos paslaugą.

REKLAMA

Švedų mokslininkai atlikę didelį tyrimą skelbia, esą riebių pieno produktų vartojimas gali ne kenkti, o atvirkščiai – padėti mūsų širdžiai ir kraujagyslėms. Tik dar neskubėkite šaukštais valgyti sviesto.

O kokius produktus renkasi gyventojai? Štai, ką jie pasakoja:

„A renkatės riebesnį pieno produktą, ar liesesnį? – Riebesnį.“

„Liesesnį.“

„Riebesnis. Nes liesesnio daugiau reikia.“

„Liesesnį. – O kodėl? – Gal toks įsitikinimas mažiau riebalų naudoti.“

„Man atrodo, kad geriausia normalūs kur yra.“

„Jogurtai ir varškės visokios, renkatės liesesnes ar riebesnes? – Liesesnę varškę renkuosi.“

„Liesesnė ne tokia skani ir neįrodyta jos nauda, kad liesesnė.“

„Stengiuosi žiūrėti, kad būtų sočiųjų riebalų mažas kiekis.“

„Sočiųjų riebalų rūgščių 4 g. iš 100 g. – Tai daug.“

„Kartais, kaip pasakius, nusispjauni ir perki tai, kas skaniau.“

Tad rinktis riebesnį ar liesesnį? Riebesnį ar vis dėto liesesnį? Skamba lyg amžinas klausimas: būti ar nebūti? Turbūt dažnas esate girdėję įvairių patarimų ar net rekomendacijų rinktis liesesnį pieną, sūrį ar jogurtą. Ką gi, naujasis švedų mokslininkų tyrimas gali pakeisti mūsų požiūrį į sveiką mitybą.

REKLAMA
REKLAMA

Švedijoje atliktame tyrime dalyvavo daugiau nei 4 tūkst. 60-mečių. Tarptautinė mokslininkų komanda aiškinosi, kiek jie vartoja pieno produktų ir kaip dažnai sirgo širdies kraujagyslių ligomis ir kitais negalavimais, ar net kiek jų mirė per paskutinius 16 metų.

REKLAMA

Ir paskelbė išvadą, jog tie žmonės, kurie vartojo daugiausia pieno produktuose esančių riebalų – turėjo mažiausią tikimybę susirgti širdies-kraujagyslių ligomis, mažiausiai mirdavo ir dėl kitų priežasčių. 

Išvadas dar sustiprino kone dvi dešimtys įvairių anksčiau atliktų tyrimų. O britų, amerikiečių, prancūzų ir kitų šalių žiniasklaida jau ėmė skelbti, esą teks perrašyti sveikos mitybos rekomendacijas. Juk dažniausiai jose parašyta, kad reikia rinktis liesesnius pieno produktus, mažinti sočiųjų riebalų vartojimą.

REKLAMA
REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikos mitybos rekomendacijose įvardyti svarbiausi principai. Ir jose yra aiškiai parašyta: „Vartokite liesą pieną ir liesesnius pieno produktus“. Ministerija skelbia ir maisto piramidę, kurioje pieno produktus rekomenduoja vartoti saikingai. Sviestą iš viso rekomenduojama vartoti retai.

Ar tai reiškia, kad rekomendacijos niekam tikusios? Dietologė Jūratė Dobrovolskienė sako, jog švedų tyrimas svarbus ir kviečia žmones grįžti į teisingą mitybos kelią, iš kurio buvome išklydę.

„Yra perlenkta lazda. Iš tikrųjų. Buvo draudžiama iki nulio pieno produktai, iki nulio jogurtai, sviesto – atsisakyti, imti margariną“, – pasakoja ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dietologė neabejoja, kad sveikos mitybos rekomendacijos ateityje keisis.

„Ir aš visada perspėju, nepirkite niekada 0,5 proc. riebumo varškės, nes tai yra pjuvenos. Jos yra vertingos, bet ne skoniškai. Žmonės savaitę pavalgę tokios varškės atsisako, ir tada atsisako visai to pieno produkto. Tai geriau paimti 9 proc., net pasiūlau ir perspėju – tada ir riebalų gausim, ir skonis pagerės, ir šiaip su pieno produktais ateina kalcis, ateina vertingosios amino rūgštys ir panašiai“, – tikina J. Dobrovolskienė. 

Tuo metu profesorius Rimantas Stukas perspėja, kad išgirdus naujienas nereikėtų šaukštais sviesto valgyti.

„Pieno riebalai įsisavinami 95 proc., tai reiškia labai gerai įsisavinami, jie tikrai labai biologiškai vertingi. O pateikiant rekomendacijas mes turime žiūrėti į bendrą maisto racioną ir bendrą riebalų suvartojimą“, – pasakoja jis.

REKLAMA

Mat ant lietuvių stalo – ne vien pieno riebalai, o itin dažnai ir per riebi mėsa. „Būtų viskas taip, kaip turi būti, tai turbūt mums nereikėtų, ko gero, rinktis liesus pieno produktus – bet dabar situacija yra tokia, kad bendras riebalų kiekis yra per didelis ir reikia tikrai jį riboti“, – kalba R. Stukas. 

Tyrimo autoriai pažymi, kad svarbiausia, jog iš principo pieno produktų riebalų vengimas yra blogas pasirinkimas mūsų širdžiai.

Todėl reikėtų ieškoti balanso. Jei šiandien sukirtote riebiais spirgučiais pagardintų cepelinų – turbūt nereikėtų jų dar ir riebiu pienu užsigerti. Bet jei riebalų nevartojate per daug – riebesni pieno produktai, anot švedų mokslininkų, jums tikrai nepakenks, o gal net ir padės senatvėje išvengti širdies ir kraujagyslių problemų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų