REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

[11.30] Lietuva svarsto galimybę nutraukti diplomatinius santykius su Austrija. Tai pirmadienį žurnalistams patvirtino Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Emanuelis Zingeris.

[11.30] Lietuva svarsto galimybę nutraukti diplomatinius santykius su Austrija. Tai pirmadienį žurnalistams patvirtino Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Emanuelis Zingeris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

[papildyta 10:30] Po to, kai Austrijoje buvo paleistas Sausio 13-osios bylos įtariamasis, buvęs KGB karininkas Michailas Golovatovas, Lietuvos ambasadorius Austrijoje Giedrius Puodžiūnas atšaukiamas konsultacijoms.

REKLAMA

„Ambasadorius artimiausiu metus bus atšauktas konsultacijoms“, – pirmadienį po susitikimo su Prezidente Dalia Grybauskaite patvirtino užsienio reikalų viceministrė Asta Skaisgirytė–Liauškienė. Ambasadoriaus atšaukimo konsultacijoms reikalavo ir šalies vadovė.

Prezidentė įpareigojo užsienio reikalų ir teisingumo ministrus, kurie pirmadienį yra Briuselyje ir dalyvauja ministrų tarybose, apie šį precedento neturintį Austrijos žingsnį informuoti Europos Sąjungos Bendrųjų reikalų ir Teisingumo tarybas. Šalies vadovė taip pat įpareigojo Užsienio reikalų ministeriją (URM) pateikti notą Austrijos ambasadoriui. Tą daryti URM buvo numačiusi ir anksčiau.

REKLAMA
REKLAMA

„Prezidentės nuomone, Austrijos skuba paleidžiant Sausio 13–osios bylos įtariamąjį – politiškai nepateisinamas veiksmas, kuris kompromituoja Europos šalių bendradarbiavimą teisėsaugos srityje“, – sakė šalies vadovės atstovė Daiva Ulbinaitė.

Pasak užsienio reikalų viceministrės, pirmadienį 10 val. ryto Austrijos laikinais reikalų patikėtinis iškviestas į URM, jam parengta nota su prašymu kiek galima greičiau paaiškinti tokio skuboto Austrijos Respublikos atsakingų institucijų sprendimo motyvus ir aplinkybes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Austrija yra Lietuvos partnerė Europos Sąjungoje, todėl mes tikimės iš Austrijos solidarumo ir tų pačių ES vertybių pripažinimo“, – sakė A. Skaisgirytė–Liauškienė.

Užsienio reikalų viceministrės teigimu, Lietuva neatmeta, kad M. Golovatovas buvo paleistas dėl politinių motyvų.

Generalinis prokuroras Darius Valys teigė pirmadienį pasirašęs kreipimąsi į Austrijos teisingumo ministrą, klausdamas, kokių duomenų trūko sprendžiant M. Golovatovo laikino sulaikymo pratęsimo klausimą.

„Taip pat paklausiau, kodėl nesikreipta papildomų duomenų į Generalinę prokuratūrą, kokiomis normomis vadovaujantis priimtas sprendimas paleisti M. Golovatovą ir kas tokį sprendimą priėmė“, – sakė D. Valys.

REKLAMA

Generalinis prokuroras mano, kad Lietuva išlaikė procedūras, numatytas tarptautinėse sutartyse dėl ekstradicijos. Pasak D. Valio, austrai buvo kreipęsi du kartus į Lietuvos pareigūnus, pirmą kartą – prašydami išversti Europos arešto orderį į vokiečių kalbą ir sukonkretinti įtarimo turinį. Tai buvo padaryta.

Neatmetama, kad įtariamajam išvykus į Rusiją ir šios bylos nagrinėjimą teks organizuoti jam nedalyvaujant.

„Tolesnę bylos perspektyvą vertinu kaip ir dėl visų likusių įtariamųjų. Kaip jums jau žinoma, yra galimybė pagal Baudžiamojo proceso kodekso pakeitimus organizuoti teisminį nagrinėjimą kaltinamiesiems nedalyvaujant. Į tokį procesą ir orientuojamės“, – sakė D. Valys.

REKLAMA

Generalinis prokuroras mano, kad paleidžiant M. Golovatovą buvo pažeista tarptautinė teisė.

„Sprendimas buvo priimtas pernelyg greitai, bent jau 48 valandas tikrai galėjo jie laikyti įtariamąjį, o tarptautinės sutartys tą leidžia daryti ir ilgiau iki 18 parų ar netgi iki 40“, – sakė D. Valys.

Generalinio prokuroro duomenimis, įtariamasis buvo sulaikytas policijoje ir nugabentas į vietos kalėjimą.

Įtariamąjį Sausio 13-osios byloje, buvusį KGB karininką M. Golovatovą pagal Europos arešto orderį austrai sulaikė ketvirtadienį ir kitą dieną jį paleido. Rusijos žiniasklaida praneša, kad M. Golovatovas jau grįžo į Rusiją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Užsienio reikalų ministro Audroniaus Ažubalio nurodymu pirmadienį į Užsienio reikalų ministeriją iškviestas Austrijos ambasadorius Lietuvoje Helmutas Koleris (Helmunt Koller), kuriam parengta Lietuvos nota dėl įtariamojo Sausio 13-osios byloje paleidimo. Bus laukiama įtikinamo šios šalies paaiškinimo, kodėl priimtas sprendimas įtariamąjį paleisti taip greitai.

Austrijai į laisvę paleidus Sausio 13-osios byloje įtariamą buvusį KGB karininką, būrio „Alfa“ vadą Michailą Golovatovą, Lietuvoje  skubiai svarstomos priemonės, kurių reikėtų imtis.

REKLAMA

Pirmadienio rytą prezidentė Dalia Grybauskaitė priims generalinį prokurorą Darių Valį, generalinio prokuroro pavaduotoją Andrių Neverą, Teisingumo ir Užsienio reikalų ministerijų atstovus.

Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininkas pirmadienio rytą šaukia neeilinį posėdį. Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Emanuelis Zingeris, pasiūlęs nedelsiant atšaukti konsultacijoms Lietuvos ambasadorių Austrijoje, mano, kad atsakingoms institucijoms artimiausiu metu reikėtų pasitarti Valstybės gynimo taryboje, nes tokie faktai ir veiksmai rodo, kad taip bandoma sumenkinti nusikaltimus žmoniškumui.

REKLAMA

Seimo komiteto posėdyje taip pat ketinama priimti kreipimąsi į Lietuvos Respublikos sąjungininkes NATO ir Europos Sąjungoje dėl šio įvykio įvertinimo. Be to, komitetas numato įvertinti galimą solidarumo principo pažeidimą sutartyse, pasirašytose su Austrijos Respublika.

Seimo komiteto posėdyje taip pat dalyvaus tarptautinės teisės specialistai, Užsienio reikalų ministerijos atstovai.

Pirmadienį prie Austrijos ambasados rengiamas piketas.

Kaip  jau skelbta, užsienio reikalų ministro Audroniaus Ažubalio nurodymu pirmadienį į Užsienio reikalų ministeriją bus iškviestas Austrijos ambasadorius Lietuvoje, kuriam bus įteikta Lietuvos nota dėl įtariamojo Sausio 13–osios byloje paleidimo. Bus laukiama įtikinamo šios šalies paaiškinimo, kodėl priimtas sprendimas įtariamąjį paleisti taip greitai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Europos arešto orderis, kurio naudojimo tvarką nustato Europos sistema, atitinkamas reglamentas, sako vieną paprastą dalyką: valstybė, kuri prašo kitos valstybės – Europos Sąjungos narės išduoti asmenį, sulaikytą pagal šitą Europos arešto orderį, turi iki 40 dienų laiko terminą pateikti informaciją valstybei, kuri yra sulaikiusi tą asmenį. Lietuvai šiuo atveju buvo duotas sunkiai man dabar suprantamas kelių valandų terminas“, – sakė A. Ažubalis.

Jis teigė penktadienį antroje dienos pusėje skambinęs savo kolegai Michaeliui  Spindeleggeriui  ir informavęs apie situaciją, apie tai, kad Lietuvai ši byla yra nacionalinės svarbos klausimas. Anot ministro, jis pareiškęs, jog tikisi, kad Austrija atitinkamai vykdys visus Europos Sąjungoje prisiimtus įsipareigojimus. Austrijos užsienio reikalų ministras atsakė žinąs esančią situaciją, tačiau čia viską sprendžia teismai. A. Ažubalis teigė kolegai pabrėžęs, kad Austrija, prieš priimdama sprendimą, pasižiūrėtų į visus savo prisiimtus įsipareigojimus, į tai, ką sako Europos arešto orderis, jo naudojimo tvarka.

Rusijos žiniasklaida praneša, kad M. Golovatovas jau grįžo į Rusiją.

Buvęs „Alfa“ būrio vadas, KGB atsargos pulkininkas M. Golovatovas, kuris liepos 14–ąją buvo sulaikytas Austrijoje, grįžo į Maskvą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų