REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuva nesutinka su Europos žmogaus teisių teismo sprendimu lytį keičiančio lietuvio L. byloje ir nutarė siekti, kad ši byla būtų apsvarstyta dar kartą. Lietuvos Vyriausybės atstovė Strasbūro teisme Elvyra Baltutytė „Lietuvos rytui“ patvirtino, kad nutarė kreiptis į Europos žmogaus teisių teismo Didžiąją kolegiją prašydama iš naujo svarstyti L. bylą prieš Lietuvą ir rengia išsiųsti oficialų dokumentą.

REKLAMA
REKLAMA

 

Toks pareiškimas turi būti nusiųstas per tris mėnesius, kai paskelbiamas Europos žmogaus teisių teismo sprendimas – iki gruodžio 11-osios.

REKLAMA

 

Tai – pirmas kartas, kai Lietuva nutarė pasinaudoti Žmogaus teisių konvencijoje numatyta galimybe ir apskųsti sau nepalankų Strasbūro teismo sprendimą. Iki šiol Lietuva šiame teisme yra pralaimėjusi 23 bylas.

 

Pasak E.Baltutytės, iki šiol Lietuva tokių prašymų persvarstyti bylą nerašė, nes nematė tokių veiksmų perspektyvos.

 

Prašymai persvarstyti jau priimtą sprendimą Strasbūrą pasiekia itin retai ir dažniausiai atmetami.

REKLAMA
REKLAMA

 

Sprendimas atrodo neįprastas

 

Kaip rašo „Lietuvos Rytas“, E.Baltutytė pabrėžė nenorinti nieko bloga prieš valstybę laimėjusiam transseksualui ir į Strasbūro teisėjus nutarta kreiptis tik todėl, kad jų sprendimas buvo labai neįprastas.

 

Išnaginėjęs transseksualo bylą, tarptautinis teismas savo sprendime nepasitenkino vien paskelbdamas, kad Lietuva pažeidė savo piliečio žmogaus teises, bet įpareigojo mūsų šalį per 3 mėnesius priimti lyties keitimo įstatymą arba sumokėti 40 tūkstančių eurų siekiančiam pakeisti lytį piliečiui. Būtent tiek, pagal L. pateiktas pažymas, kainuoja lyties keitimo operacija užsienio klinikose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

29 metų transseksualas jau pradėjo derybas su užsienio klinikomis dėl lyties keitimo operacijų.

 

Pritaikė „Ocalano principą“

 

Anot „Lietuvos Ryto“, penkių teisėjų atrankos komitetas į Didžiąją kolegiją bylas svarstyti iš naujo perduoda itin retai – tik tada, kai liečiami itin svarbūs klausimai Europos mastu arba iškyla sudėtingų žmogaus teisių konvencijos interpretavimo ir taikymo klausimų.

 

L. byloje prieš Lietuvą Strasbūro teisėjai pritaikė vadinamąjį Ocalano principą. Pirmą kartą toks konkretus įpareigojimas valstybei buvo priimtas 2005-aisiais kurdų sukilimo lyderio Abdullah Ocalano byloje prieš Turkiją.

REKLAMA

 

Jei penkių teisėjų atrankos komitetas Strasbūre nutars neperduoti L. bylos nagrinėti Didžiajai kolegijai, anksčiau priimtas sprendimas įsigalios tą pačią dieną.

 

Jei ši byla bus dar kartą svarstoma Didžiojoje kolegijoje, sprendimas įsigalios jo priėmimo dieną.

 

Tapo nemielos net Kalėdos

 

„Sugadino Kalėdas! Iki paskutinės minutės tikėjausi, kad Lietuvos pareigūnams užteks žmoniškumo ir jie pripažins savo klaidą, bet valstybė ir toliau iš manęs tyčiojasi ir kankina“, – vakar „Lietuvos rytui“ guodėsi nusiminęs L.

REKLAMA

 

Jis prisipažino svarstęs, kad nesugebėjusi iki šiol pasirūpinti transseksualais valstybė taip iškart nepasiduos, bet vis dėlto jau pradėjo ieškoti užsienio klinikų, kur jam už priteistus pinigus būtų pakeista lytis.

 

L. nuomone, valstybė sąmoningai vilkina procesą ir bando dar labiau pabloginti ir taip apgailėtiną jo padėtį.

 

Šiuo metu transseksualo gyvenimas tapo beveik neįmanomas. Vyriškai atrodantis žmogus patiria šoką kiekviename žingsnyje, kur reikia rodyti dokumentus su moterišką lytį liudijančiu asmens kodu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

Tačiau jis buvo nusiteikęs iškęsti dar tris mėnesius, sulaukti Strasbūro teismo priteistų pinigų ir pirmą kartą per daugybę metų ramiai švęsti Kalėdas.

 

„Meldiesi kiekvienai sekundei, kuri artina galimybę tapti normaliu laimingu žmogumi, o jie toliau mane kankina“,- nusivylimą valstybe liejo L.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų