REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į Europos Sąjungą stojanti Lenkija ir kitos Rytų Europos valstybės jau daugiau kaip tūkstantį metų dalyvauja kuriant "europietišką dvasią" ir savo patirtimi gali pasitarnauti plėtojant Vakarų ir Rytų dialogą.

REKLAMA
REKLAMA

Tai trečiadienį Strasbūre vykusiame Europos Parlamento posėdyje sakė Lenkijos prezidentas Aleksandras Kwasniewskis, priminęs ir bendros Lietuvos bei Lenkijos valstybės - Žečpospolitos - patirtį.

REKLAMA

"Lenkijos atveju, parlamentarizmo tradicija siekia penkioliktąjį amžių. Turime turtingas demokratijos, politinių laisvių, tolerancijos tradicijas. Nuo 1569-ųjų beveik du šimtus metų egzistavo politine sąjunga pagrįsta daugiatautė Žečpospolita, kurioje bendrai sugyveno lenkai, lietuviai, ukrainiečiai, baltarusiai, vokiečiai, žydai ir armėnai", - sakė A.Kwasniewskis.

1569 metais pasirašyta Lietuvos ir Lenkijos unija buvo sudaryta galimybė rinkti bendrą abiejų valstybių valdovą, taip pat Lietuva ir Lenkija įsipareigojo turėti bendrą Seimą. vykdyti bendrą užsienio politiką, kalti bendras monetas.

REKLAMA
REKLAMA

"Daug istorikų joje įžvelgia pirmykštį dabartinės Europos Sąjungos pavyzdį. Būtent šioje Žečpospolitoje 1791 metais Varšuvoje buvo priimta pirmoji konstitucija Europoje", - pažymėjo Lenkijos prezidentas.

Savo kalboje Europos Parlamente jis taip pat teigė, jog dešimties naujų valstybių, tarp jų - ir Lietuvos, narystė ES sukurs "daugiau galimybių, ne problemų".

"Stojame į ES kaip grupė draugiškų, bendradarbiaujančių šalių. Sustipriname Europos stabilumą ir saugumą, taip pat ir per savo ryšius su Rusija ir Ukraina", - sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lenkijos prezidentas paragino naujų ir esamų narių santykius ES grįsti solidarumo ir abipusės pagarbos vieni kitų interesams, kompromisų paieškos vizija.

Jis taip pat pabrėžė būtinybę išsaugoti transatlantinį Europos ir JAV ryšį, pavadinęs tai "nepajudinama Lenkijos užsienio politikos dalimi".

"Aš esu tvirtai įsitikinęs, jog be JAV ir Europos bendradarbiavimo nebus galima pasiekti ilgalaikės taikos ir saugumo pasaulyje", - teigė A.Kwasniewskis.

Lenkijos prezidento kalbą teigiamai įvertino EP posėdyje stebėtojų teisėmis dalyvavę Lietuvos parlamentarai.

REKLAMA

"A.Kwasniewskis pasakė, jog Europa ir JAV turi susitaikyti", - sakė Seimo delegacijos EP narys Arturas Plokšto, kalbėdamas apie iškilusius nesutarimus dėl karo Irake.

Lenkija kartu su devyniomis valstybėmis, tarp jų ir Lietuva, balandžio 16 dieną Atėnuose pasirašė stojimo į ES sutartį, tačiau narystei dar turi pritarti Lenkijos rinkėjai birželį rengiamame referendume.

Seimo delegacijos EP nario Egidijaus Vareikio teigimu, referendumo pralaimėjimo Lenkijoje atveju, ES plėtra bus sunkiai įsivaizduojama.

"Geopolitiškai tai labai sunku įsivaizduoti", - sakė jis.

Lietuvos rinkėjai narystei ES pritarė absoliučia balsų dauguma praėjusį šeštadienį ir sekmadienį vykusiame referendume.

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų