REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Populizmo triumfas kartu yra signalas Lenkijai, nes rinkimai Lietuvoje jau ne kartą parodė, ko galima tikėtis iš rinkimų Lenkijoje. Lenkijos dienraščio "Rzeczpospolita" apžvalgininkas Ježis Haščinskis (Jerzy Haszczynski retoriškai klausia, ar dar lietuviai pamena kovą dėl nepriklausomybės ir mirties po sovietų tankų vikšrais grėsmę, jei balsavo už milijonierių iš Rusijos.

REKLAMA
REKLAMA

"Vakarykščių rinkimų laimėtojai, tarp jų - Viktoras Uspaskichas, neturėtų sukelti grėsmės valstybei, kuri neseniai tapo ES ir NATO nare. Net jei jie norėtų vykdyti prorusišką ir antidemokratinę politiką, jiems to daryti neleis subrendusios demokratinės institucijos. Lietuva sykį jau susitvarkė su atėjusiu į valdžią populistu, keistai susijusiu su Rusija. Tikėkimės, kad susitvarkys dar kartą. Nors sunku ignoruoti tą faktą, kad populistai atgimsta ir net stiprėja", - pažymi Lenkijos dienraščio "Rzeczpospolita" apžvalgininkas.

REKLAMA

Pirmadienio numeryje Lenkijos dienraštis "Rzeczpospolita" praneša, kad sekmadienį vykusių Lietuvos Seimo rinkimų nugalėtoja tapo ruso Viktoro Uspaskicho vadovaujama populistinė Darbo partija. Preliminariais duomenimis, už ją balsavo 28,60 procento rinkėjų. Antrąją vietą užėmė socialdemokratų ir socialliberalų koalicija (20,66 procento).

Kaip pažymi jo korespondentas Vilniuje Robertas Mickevičius (Robert Mickiewicz), gerai pasirodė ir dvi kitos prorusiškomis laikomos populistinės grupuotės - iš Prezidento posto pašalinto Rolando Pakso koalicija (11,42 procento) ir buvusios Premjerės Kazimiros Prunskienės vadovaujama Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjunga.

REKLAMA
REKLAMA

Naktį į pirmadienį socialdemokratų ir socialliberalų koalicijos štabe nuotaikos buvo palyginti optimistiškos. "Nesu labai patenkintas rinkimais, bet palaukime antrojo turo. Kol kas nenoriu prognozuoti, kas sudarys būsimą Vyriausybę", - sakė dienraščiui Premjeras ir socialdemokratų lyderis Algirdas Brazauskas. Bet kuluaruose buvo kalbama, kad socialdemokratai ir socialliberalai tikriausiai formuos kabinetą su nugalėtoja - V. Uspaskicho partija.

"Nematau jokios tragedijos dėl to, kad V. Uspaskicho partija įeis į valdančiąją koaliciją. Tai netiesa, kad jis yra nusiteikęs antivakarietiškai ir prorusiškai. Iš jo pareiškimų ir elgesio galima daryti išvadą, kad jis nori būti didesnis lietuvis nei patys lietuviai. Kur kas labiau prorusiška yra K. Prunskienė. Tikrai būtų negerai, jeigu atsirastų Darbo partijos, K. Prunskienės partijos ir R. Pakso judėjimo koalicija", - taip Seimo rinkimų rezultatus Lenkijos laikraščiui pakomentavo savaitraščio "Veidas" apžvalgininkas Audrius Bačiulis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Politologas Vytautas Radžvilas mano, kad šių trijų populistinių grupuočių koalicija yra galima. "Tai reikš antivakarietiškų ir prorusiškų jėgų atėjimą į valdžią su visais iš to išplaukiančiais padariniais. Šios trys jėgos yra labai panašios, jos išpažįsta panašias vertybes ir turi panašias šaknis", - pažymėjo jis.

"Rzeczpospolita" taip pat spausdina Lietuvos Seimo rinkimams skirtus apžvalgininko Ježio Haščinskio (Jerzy Haszczynski) komentarus. Anot jo, Lietuvoje vyksta keisti dalykai. Lietuviai jau nepasitiki nei dėl nepriklausomybės kovojusiomis dešiniosiomis jėgomis, nei postkomunistinėmis kairiosiomis, kurios irgi daug prisidėjo prie valstybės atkūrimo. Daugiau kaip pusę balsų sekmadienį įvykusiuose rinkimuose iškovojo trys populistinės ir kartu prorusiškos grupuotės. Tai buvo grynakraujo ruso, susijusio su Rusijos energetikos milžinu, triumfas. Sėkmingai pasirodė ir nušalinto nuo valdžios R. Pakso koalicija bei partija, vadovaujama buvusios Premjerės K. Prunskienės, kuri dar neseniai agitacinėje medžiagoje turėdavo nurodyti, kad bendradarbiavo su KGB.

REKLAMA

"Daugelis lietuvių per keliolika metų nuėjo ilgą kelią. Kas atsitiko jų tautiniam orumui, kuris padėjo ištverti sovietinius laikus; ar jie dar pamena kovą dėl nepriklausomybės ir mirties po sovietų tankų vikšrais grėsmę? Kas juos paskatino remti milijonierių iš Rusijos, kuris turi nuolatinį leidimą į koncerno "Gazprom" centrinę būstinę? Šiuos klausimus turi sau iškelti Lietuvos elitas", - rašo J. Haščinskis.

ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų