• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV teismas priėmė sprendimą, kuriuo Libija ir 6 jos pareigūnai įpareigoti atlyginti 6 mlrd. žalą už 1989 m. virš Nigerio susprogdintą prancūzų lėktuvą, skelbia BBC.

REKLAMA
REKLAMA

Priteista suma turi būti išmokėta 7 žuvusių amerikiečių artimiesiems ir lėktuvo savininkui. Libija jau anksčiau buvo sutikusi sumokėti kiekvienos iš 170 aukų artimiesiems po 1 mln. dolerių, tačiau neigė prisidėjusi prie sprogdinimo.

REKLAMA

JAV teismo sprendime rašoma, kad į priteistos sumos dydį įeina: lėktuvo vertė, kompensacija už skausmą ir kančias lėktuvo keleiviams bei jų šeimoms, pinigai, kuriuos aukos būtų uždirbusios, jei būtų likusios gyvos. Kompensacijos dydis paskaičiuotas atgaline tada.

Pagal JAV įstatymus, terorizmo bylose žalos atlyginimas, kurį turi sumokėti asmenys - taigi Libijai ši taisyklė netaikoma - didinamas triskart.

„Teismo sprendimas įrodė, įstatymo viršenybė visąlaik turės prioritetą prieš valstybės remiamą terorizmą“, - po sprendimo priėmimo sakė aukų advokatas Stuartas Newbergeris.

REKLAMA
REKLAMA

Teismo procesas dėl išpuolio buvo pradėtas dar 2004 m. ir JAV teismuose vyko gana lėtai. Praėjusį balandį galiausiai buvo nuspręsta, kad Libija yra tiesiogiai atsakinga už lėktuvo sprogdinimą.

Kaip rašo BBC, lėktuvas UTA 1989 m. rugsėjo 19 d. skrido iš Čado į Paryžių , kai virš Sacharos dykumos buvo detonuoti lagamine sudėti sprogmenys.

Libija kol kas nepraneša, ar skųs minėtą JAV teismo sprendimą, tačiau amerikiečių teisininkai jaučiasi ramūs dėl kompensacijų išmokėjimo. Teigiama, kad neišmokėjus pinigų, jie gali būti išieškoti iš JAV kompanijų, dirbančių su Libija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Libija jau yra mokėjusi kompensacijas dėl panašaus išpuolio virš Škotijos miesto Lokerbio 1988 m. Tuomet per Libijos slaptųjų tarnybų surengtą sprogdinimą žuvo 270 lėktuve ir ant žemės buvusių žmonių.

Ši Afrikos valstybė tik neseniai išsivadavo iš diplomatinės izoliacijos. Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba panaikino sankcijas Libijai, praeityje ne kartą kaltintai terorizmu ir masinio naikinimo ginklo gamyba, 2003 m. Tuo tarpu 2006 m. JAV išbraukė Libiją iš terorizmo rėmėjų sąrašo ir atisakė ekonominių sankcijų.

Vakarų valstybės tokių žingsnių ėmėsi po to, kai Libija pažadėjo atsisakyti terorizmo ir vykdytų atominio, cheminio ir biologinio ginklų programų.

Šiuo metu Libija pati yra viena iš dešimties JT Saugumo Tarybos laikinųjų narių. Sausio 4d. ji perėmė pirmininkavimą Tarybai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų