REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atšilus orams ir artėjant vasarai, prasideda švenčių metas. Viena įsimintiniausių vaikų švenčių – krikštynos, o daugeliui kyla klausimų, ką apsirengti ir kokią dovaną išrinkti, kad neprašauti pro šalį.

Atšilus orams ir artėjant vasarai, prasideda švenčių metas. Viena įsimintiniausių vaikų švenčių – krikštynos, o daugeliui kyla klausimų, ką apsirengti ir kokią dovaną išrinkti, kad neprašauti pro šalį.

REKLAMA

„PlanuokPati“ internetinės svetainės įkūrėja Jurgita Majauskienė naujienų portalui tv3.lt pasakojo, kaip pasiruošti krikštynoms, ką padovanoti bei kaip pasidalinti darbus, ruošiantis gražiai šventei.

Planuojantieji savo atžalų krikštynas žino, kokios šventės nori, tad problemų kilti neturėtų. Juk tai – proga, kuria susirenka artimiausi žmonės.

„Kadangi į krikštynų šventę dažniausiai kviečiami artimiausi žmonės – seneliai, broliai, sesės su šeimomis, šventę organizuojantys tėveliai žino, ko tikėtis, tad kažkokių klaidų neturėtų būti. Gal nebent verta paminėti, kad krikštynos – tai tokia šventė, kurioje gali arba būti labai mažai arba ir visai nebūti alkoholio. Taip pat gali būti, kad pati šventė nevyks iki vidurnakčio, ypač jei krikštijamas mažas vaikutis. Tačiau viskas priklauso nuo kiekvienos šeimos įpročių bei požiūrio į vaikų auginimą“, – pasakojo J. Majauskienė.

Darbų pasiskirstymas tarp tėvų ir krikštatėvių

Visada norisi, kad šventė būtų pati gražiausia ir įsimintiniausia, o neretai kyla klausimas, kokius darbus turi atlikti vaiko tėveliai, o ką palikti būsimiems krikšto tėvams. Dažniausiai tai – susitarimo reikalas, tačiau yra tradicijų, kurių pamiršti nevertėtų.

REKLAMA
REKLAMA

„Tėvai rūpinasi šventės vieta, maistu, dažnai ir rūbais krikšto vaikučiui, kadangi nori, jog būtų suderinta visos šeimos apranga. Šiuolaikinėse krikštynose krikšto tėvams galima palikti pasirūpinti krikšto žvakute, bent taip išpildant senuosius burtus, kai buvo tikima, jog turtingi krikšto tėvai lems gerą vaikučio gyvenimą.“

REKLAMA

Šventės vedimu bei scenarijumi dažniausiai rūpinasi krikšto tėvai, ypač, jei krikštijamas mažas vaikas – tuomet mamai tikrai gali pritrūkti laiko sukti galvą, kokia bus šventės programa.

Kalbant apie vaišes svečiams, jomis dažniausiai pasirūpina vaiko tėvai, mat žino, kas patinka jų vaikui bei ko patys nori, puikiai pažįsta svečius. Tačiau gražus gestas iš krikštatėvių pusės – tradicijos, susijusios su maistu.

„Nors krikštynų vaišėmis rūpinasi tėveliai, yra su maistu susijusių tradicijų, už kurias gali būti atsakinga krikšto mama. Viena iš tokių senųjų tradicijų – krikšto mamos vaišės. Paprastai tai būdavo baltas sūris, duona ir medus. Šias vaišes pašventina po krikšto ceremonijos, o svečiai jomis vaišinami dar prieš pagrindinę šventę“, – kalbėjo „PlanuokPati“ įkūrėja.

REKLAMA
REKLAMA

Svarbus akcentas – krikštynų tortas, kuriuo įprastai rūpinasi krikšto mama, tačiau vis dažniau juo pasirūpina tėveliai. Kad būtų paprasčiau, tėvai gali išsakyti lūkesčius, kokio torto tikisi, o krikšto tėvai toliau perimti šiuos reikalus.

Apranga krikštynoms 

Aprangos kodo krikštynose nėra – svečiai dažniausiai laisvai gali rinktis patys, kaip nori atrodyti, nebent kvietime nurodoma, kokios spalvos ar aprangos detalės turėtų vyrauti svečių įvaizdžiuose.

„Dažniausiai apranga derinama tėvelių ir vaikučio, gali būti spalviniai susiderinę ir krikšto tėvai. Iš svečių paprastai nereikalaujama specifinio aprangos kodo. Tėvai gali būti nebent suruošę visiems svečiams į rūbus įsegamus vienodos spalvos kaspinėlius ar angeliukus“, – pasakojo internetinio puslapio įkūrėja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Krikštijamo vaiko apranga priklauso nuo lyties – berniukams renkami kostiumėliai, o mergaičių apranga varijuoja, priklausomai nuo noro ir fantazijos: „Berniukams dažniausiai pasirenkami lininiai rūbeliai. Mergaitės rengiamos kur kas įvairiau: nuo subtilių lininių suknučių iki megztų, dekoruotų tiuliu bei nėriniais princesiškų suknelių.“

Dažniausiai krikštynų aprangoje vyrauja šviesios spalvos, mat tamsios asocijuojasi su liūdnais įvykiais. Norintiems, galima gražiai suderinti ne tik šeimos, bet ir šventės svečių aprangą.

„Dažniausiai pasirenkamos šviesios rūbų spalvos, tėvelių apranga derinama su vaiko apranga. Vasaros metu vyrams gražiai atrodo lininiai rūbai (marškiniai). Jei krikštijama mergaitė, mama ir krikšto mama gali dėvėti panašaus stiliaus, iš tos pačios medžiagos pasiūtas sukneles ar bent jau tokios medžiagos kaip mergaitės rūbai akcentą“, – pataria J. Majauskienė.

REKLAMA

Nepamirškite ir krikšto drabužėlių vaikui. Tradiciškai jais rūpinasi krikšto tėvai, tačiau neapsigaukite – nereikia pirkti suknelių ar kostiumėlių, tereikia pasirūpinti viena krikštynose svarbia detale.

„Dažnai galvojama, kad krikšto rūbai – tai suknutė mergaitei ar kostiumėlis berniukui. Iš tiesų, krikšto rūbas yra tik skraistė, kuria apgobiamas krikštijamas vaikutis, o rūbeliai, kuriais jis rengiamas, gali būti bet kokie.“

Visos dovanos tinkamos

Dažnai tenka pasukti galvą, kokią dovaną išrinkti vaikui, kad būtų naudinga ir įsimintina. J. Majauskienė sako, kad blogų dovanų nebūna, jei jos apgalvotos.

„Juk į krikštynų šventę ateina artimiausi žmonės, kurie gerai pažįsta vaikutį ir jo šeimą, tad geriausiai žino, ką ši šeima vertina. Galų gale visada galima pasiklausti, jei ne tiesiogiai vaikučio tėvelių, tai senelių ar kitų artimųjų. Įvairūs žaisliukai taip pat yra tinkama krikštynų dovana, ypač tokiais atvejais, kai kartu su krikštynomis švenčiamas ir vaikučio gimtadienis. Paprastai krikšto tėveliai ir seneliai daugiau dovanoja simbolines dovanėles, kurias bus galima palikti, kai vaikutis užaugs, tad kiti svečiai gali drąsiai atnešti ir vaikutį pradžiuginsiantį žaisliuką.“

REKLAMA

Jei norite dovaną rinkti pagal tradicijas, krikšto tėveliai dovanoja auksinį arba sidabrinį pakabuką, kuris ceremonijos metu pašventinamas ir lieka kaip relikvija. Tačiau dažniausiai tai yra simbolinės dovanos.

„Krikštadėžė, gėrimo butelis, pavyzdžiui brendžio ar viskio, kuris atidaromas nurodyta proga, pavyzdžiui, per vaikučio vestuves. Gali būti simbolinės dovanėlės – burtai – kojinytės, kad vaikutis nesušaltų, pinigelis, kad būtų turtingas, cukraus, kad gyvenimas būtų saldus ir kt. Vis populiaresnės darosi krikštynų palinkėjimų knygos – ją gali dovanoti tiek krikšto mama, tiek užsisakyti ir mama“, – pataria internetinės svetainės įkūrėja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tėvai su seneliais simboliškai gali padovanoti aukso luitelį, pavyzdžiui, sulydžius senus nenaudojamus auksinius papuošalus. Jis pašventinamas ir paliekamas vaikui, kad ateityje galėtų pasigaminti vestuvinius žiedus.

„Gražu krikštynų metu dovanoti kažką simbolinio, kas liktų vaikučiui atminimui apie šventėje dalyvavusius svečius, galbūt kažką, kas būtų perduodama iš kartos į kartą. Gal yra kažkokia šeimos relikvija – žiedas, senovinė moneta ar pan., kurią seneliai norėtų palikti anūkui ar anūkei, tad krikštynos būtų puiki proga įteikti tokią simbolinę dovaną kartu papasakojant tos dovanos istoriją.“

Populiarėja piniginės dovanos

Kartais išrinkti dovaną yra tikras galvos skausmas, todėl paprasčiausias būdas – padovanoti pinigų. Taip išvengsite ilgo dovanos rinkimo ir finansiškai prisidėsite prie šeimos ir vaikelio gerovės. 

REKLAMA

„Piniginės dovanos darosi vis populiaresnės daugelyje švenčių, tad krikštynos nėra išimtis. Tačiau reiktų pagalvoti, kaip įteikti pinigus, kad kartu liktų ir prisiminimas. Juos galima įpakuoti kartu su metrikų rėmeliu, sveikinimo atviruku, kuriame įrašytas jūsų sveikinimas, o ne standartinis tekstas. Reiktų pagalvoti, kokį prisiminimą paliks jūsų dovana, kurį jau užaugęs krikšto vaikas pasižiūrės, gal net vėliau rodys savo vaikams“, – pataria J. Majauskienė.

Nustatytos sumos, kiek vertėtų dėti į vokelį, nėra – visada atsižvelkite į savo finansines galimybes. Galite orientuotis, kokią sumą dėti, pagal tai, kiek pinigų skirtumėte dovanai arba kiek, jūsų manymu, šeimai kainavo maistas ir kiti dalykai vienam žmogui.

REKLAMA

„Jei dovana yra nuo įprastinio svečio, suma skaičiuojama panašiai kaip maisto kaina, tarsi padengtume su svečiu susijusias išlaidas ir priklauso nuo atėjusių šeimos narių skaičiaus. Į krikštynas pakviesti keturiese dovanos didesnę sumą nei pakviestas vienas asmuo. Bet tai tik bendros tendencijos, kurios nebūtinai turi galioti jūsų šventei.“

Įprasta, kad artimiausi krikštijamo vaiko šeimos nariai – seneliai, tetos ar dėdės dovanoja didesnes sumas, taip pat priklausomai nuo finansinių galimybių.

„Suma priklauso ir nuo svečio statuso. Jei tai seneliai, ypač artima teta, kuriai šis vaikutis kaip jos pačios anūkas, dovanojama suma gali būti didesnė. Tai gali būti ir kaip indėlis vaiko ateities fondui“, – kalbėjo J. Majauskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dvigubos šventės

Vis labiau populiarėja ir dvigubos šventės – vienu metu švęsti ir krikštynas, ir, pavyzdžiui, vaiko gimtadienį ar tėvų vestuves. Pirmuoju atveju, jei nusprendėte pirkti dovaną, aptarkite tai su tėveliais – jie geriausiai žino, kas mažyliui patinka ir yra reikalinga.

„Einant į tokią šventę reiktų apgalvoti dovaną vaikučiui, kad būtų kažkas, ką būtų smagu jam/jai gauti. Galima padovanoti knygutę ar lavinantį žaisliuką. Jį renkant geriausiai patars mama, nes ji žino, kas vaikutį domina, kas jam/jai patinka ir galų gale kas yra tinkama tokio amžiaus vaikams. Mes, jei patys neturime panašaus amžiaus vaikų, galime būti pamiršę ir klaidingai įvertinti, kas yra reikalinga.“

REKLAMA

Jei nusprendėte vienu metu atšvęsti ir vaiko krikštą, ir vestuves, būtinai pažymėkite, kuri šventė yra pagrindinė. Nuo to priklausys dvigubos šventės planavimas, o ir svečiams bus paprasčiau orientuotis, kuri šventė bus svarbiausia.

„Jei tai krikštynos, o tėveliai tik duos įžadus vienas kitam šventės metu, tada tiek dovanose, tiek pačiame šventės scenarijuje turėtų dominuoti krikštynų papročiai bei veiklos. Pagrindinis dėmesys turėtų būti skiriamas vaikučiui, tuo pačiu paminint ir tėvelius, pavyzdžiui, pasveikinant šventės pradžioje, pakeliant tostą, galima įtraukti šeimos židinio  įžiebimą, šią tradiciją adaptuojant, kad ugnis būtų siunčiama svečiams ratu ir visi sakytų palinkėjimus šeimai, kartu ir vaikučiui. 

REKLAMA

Jei vis tik pagrindinė šventė yra vestuvės, tada šventėje turėtų likti tik pačios pagrindinės kelios krikštynų tradicijos – dokumentų ir dovanėlių perdavimas tėveliams šventės pradžioje, gali būti butelio persiuntimas, kad visi svečiai pasirašytų ir atidavimas tėveliams saugoti“, – pataria „PlanuokPati“ įkūrėja.

Pasitaiko ir dvigubų krikštynų – tuo pačiu metu krikštijami du atskirų šeimų vaikai, o kartais vieno vaiko mama taps kito vaikučio krikšto mama. Tai jums gali padėti sutaupyti, tačiau gerai pagalvokite – dėmesį reikės skirti dviem mažiems vaikams, todėl gali nukentėti šventės kokybė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų