REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Uodų pernešamas Zika virusas plinta po pasaulį – juo užsikrėtę yra apie 1,5 mln. žmonių, o Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad iki metų pabaigos šis skaičius išaugs iki 5 mln. Pavojingiausias jis nėščiosioms: uodui jas užkrėtus Zika virusu, labai padidėja tikimybė, kad kūdikis gims su mažesne galva ir neišsivysčiusiomis smegenimis. Dar daugiau nerimo kelia tai, kad Didžiojoje Britanijoje užfiksuotas vienas atvejis, kuomet Zika virusu užsikrėtęs vyras perdavė jį ir savo žmonai.

Uodų pernešamas Zika virusas plinta po pasaulį – juo užsikrėtę yra apie 1,5 mln. žmonių, o Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad iki metų pabaigos šis skaičius išaugs iki 5 mln. Pavojingiausias jis nėščiosioms: uodui jas užkrėtus Zika virusu, labai padidėja tikimybė, kad kūdikis gims su mažesne galva ir neišsivysčiusiomis smegenimis. Dar daugiau nerimo kelia tai, kad Didžiojoje Britanijoje užfiksuotas vienas atvejis, kuomet Zika virusu užsikrėtęs vyras perdavė jį ir savo žmonai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visgi Kauno medicinos universiteto Infekcinių ligų klinikos profesorius Alvydas Laiškonis tv3.lt sak4, kad lietuviams nerimauti nėra ko, o oficialūs duomenys teigia, kad šį virusą daugiausiai perneša tik uodai.

REKLAMA

„Šiuo metu, žiemą, Lietuvoje nereikėtų kelti jokios panikos, nes viruso pernešėjai uodai, kada yra šalta, nesidaugins ir galimybės vietinių šios ligos atvejų tikrai nėra. Tai yra, nebus taip, kad kažkas užsikrėtęs Zika virusu atvažiavo į Lietuvą, jam įkando uodas, ir Lietuvoje susirgo kitas žmogus – tokios tikimybės nėra“, - kalbėjo profesorius.

Pavieniai atvejai

Specialistas pažymi, kad iš vieno atvejo D. Britanijoje, kuomet Zika virusas buvo perduotas lytiniu keliu, nereikėtų daryti apibendrinimų:

REKLAMA
REKLAMA

„Šiuo metu medicininėje spaudoje aprašytas vienas atvejis, kada anglų gydytojas, dirbęs užsienyje, grįžo į namus, susirgo Zika virusu, jo spermoje buvo rasta kraujo. Jis turėjo lytinius santykius su savo žmona, o po kelių dienų, po inkubacinio periodo, susirgo jo žmona Zika viruso sukelta infekcija. Tad šiuo metu tai (Ziko viruso plitimas lytiniu keliu – red.) yra hipotezė ir nėra didelės imties, kad būtų galima tai patvirtinti“, - sako A. Laiškonis.

Jis pažymi, jog šiuo metu akylai seka situaciją dėl Zika viruso ir gali pasakyti, kad lytiniu keliu ar užsikrėtimo per kraują atvejai yra pavieniai – tokių atvejų imtis per daug maža, kad būtų galima daryti kokias nors išvadas, nors tikimybė užsikrėsti ir tokiu būdu išlieka. Tad mokslininkai toliau tyrinėja šituos užsikrėtimo būdus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai leidžia mokslininkams toliau tyrinėti šituos užsikrėtimo būdus, bet tai nėra pagrindiniai užsikrėtimo būdai. Pagrindinis būdas – per uodus“, - sako A. Laiškonis.

Pavojingiausias nėščiosioms

A. Lukošius pažymi, kad pirmiausia Lietuvos gyventojams reikėtų žinoti, jog vykti į šalis, kuriose yra aktyvus Zika virusas, neturi nėščios moterys.

„Pasaulis sunerimęs dėl to, kad uodas perduoda virusą nėščiai moteriai ir moteris gimdo kūdikį, kuris turi mikrocefaliją, blogai išsivysčiusias smegenis. PSO šiuo metu tai laiko kaip tikimybę, nors informacija, kurią mes turime, rodo, kad Brazilijoje per metus tokių vaikų skaičius, kurie turi įgimtus sklaidos trūkumus“, - sako A. Laiškonis.

REKLAMA

Nors sunku nustatyti, kiek iš viso yra apsikrėtusių Zika virusu žmonių, manoma, kad skaičius siekia iki 1,5 mln., o Brazilijoje, profesoriaus teigimu, užsikrėtusiųjų gali būti tarp 440 tūkst. ir 1,3 mln.

„Šis virusas turi kelis tipus: yra afrikinis tipas, kuris turi du potipius, ir azijinis tipas, turintis vieną potipį – tad yra trys viruso sukėlėjų atmainos ir jie skirtingai plinta“, - kalba profesorius.

A. Laiškonis taip pat nurodo, kad mirtingumas nuo Zika viruso nėra didelis – nors konkrečių skaičių nėra, tačiau jis nesiekia daugiau nei kelių procentų.

REKLAMA

Kaip galėtų atvykti į Lietuvą

Užsikrėtus Zika virusu, A. Laiškonio teigimu, liga trunka 5-7 dienas, dažniausiai po to viruso egzistavimas baigiasi. Specialisto žiniomis, inkubacinis periodas iš viso trunka 12 dienų: po šio laiko žmogus, sako profesorius, jau niekaip negali perduoti viruso.

Nors profesorius ir pabrėžia, kad šiuo metu realaus pavojaus Lietuvos gyventojams dėl Zika viruso paplitimo tikrai nėra, A. Laiškonis papasakoja, prie kokių sąlygų jis galėtų plisti mūsų šalyje:

„Jeigu taip būtų kaip praeitais metais karšta vasara, atvyktų uodai su kroviniais į Lietuvą, ir jie sugebėtų čia vystytis ir būtų žmonių, atvažiavusių iš P. Amerikos, kurie būtų persirgę ta liga, uodas įkąstų atvykusiam piliečiui ir tas uodas galėtų pernešti virusą niekur neišvykusiam piliečiui, bet tai mažai tikėtinas atvejis“, - sako jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A. Laiškonis taip pat nurodo, kad šiuo metu nustatyta, kad Zika virusą gali pernešti tik tam tikros uodų rūšys, o apie šaltų kraštų uodus informacijos nėra.

Taip pat nėra žinoma, kokia yra tikimybė apsikrėtusiai virusu nėščiai moteriai pagimdyti apsigimusį kūdikį.

Virusas atrastas seniai

A. Laiškonis pažymi, kad Zika viruso ligos protrūkiai buvo diagnozuoti jau anksčiau: virusas buvo atrastas1947 metais, o 1948 metais įrodyta, kad jį gali pernešti tam tikri uodai.

„1968 metais nustatyta, kad žmogų gali užkrėsti šis virusas. Tarp 1951 ir 1980 metų labai daugelyje šalių buvo rasti šio viruso pėdsakai: Ugandoje, Egipte, Siera Leonėje, Senegale, Indijoje, Malaizijoje, Filipinuose, Vietname, Tailande. Dar buvo užregistruotos dvi epidemijos: 2007 metais Mikronezijoje – virš 900 atvejų, o 2013 metais – Prancūzijos Polinezijoje – 55 tūkst. atvejų, čia sirgo penktadalis populiacijos. Tada prasidėjo įtarimai, kad liga gali duoti tokias sunkias komplikacijas kaip mikrocefaliją ir Guillain-Barre sindromą“, - sako profesorius.

REKLAMA

Padėtis Pietų Amerikoje

Specialistas pastebi, kad 2014 metais Brazilijoje vyko Pasaulio futbolo čempionatas, o 2015 metų pirmame trimestre jau fiziologiškai patvirtinti Zika viruso atvejai paplito po pasaulį.

„Manoma, kad į tą čempionatą suvažiavo žmonės iš tų šalių, kur ta liga jau buvo sergama, tačiau reikia pažymėti, kad tik 18 proc. serga su klinika, o visi likę būna besimptomiai. Jeigu nėščiai moteriai, atvykusiai į Braziliją, kur tropinis kraštas ir daug pernešėjų uodų, įkando toks uodas, po 8-9 mėnesių išryškėja ta visa epidemija. Tada Brazilija pradėjo labai trimituoti apie šitą virusą“, - sako pašnekovas.

REKLAMA

A. Laiškonio žiniomis, per metus Brazilijoje su Zika virusių susijusių kūdikių skaičius išaugos keliasdešimt kartų: 2014 m. tokių atvejų buvo 147, o 2015 m. – 3900. Šis augimas, profesoriaus teigimu, ir sukėlė nerimą bei pasaulį apskriejusį aliarmą.

Jis taip pat nurodo, kad, kadangi daugelyje P. Amerikos šalių neleidžiama nutraukti nėštumo, spaudoje minima tai, kad Zika viruso epidemija gali pasitarnauti įstatymo, leidžiančio nutraukti nėštumą nustačius būsimo kūdikio apsigimimą, išleidimui.

Ką reikia žinoti lietuviams

Lietuviams, vykstantiems į P. Ameriką ir kitas šalis, kur išplitęs virusas, A. Laiškonis pataria įsiminti, kad uodai labiausiai kanda saulei tekai ir leidžiantis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Žmonės turėtų turėti uodus atbaidančius tepalų, taip pat nuo uodų apsaugo levandų, pelargonijų, citrinų aliejus“,- sako profesorius.

A. Laiškonis pažymi, kad užsikrėtus šiuo virusu, jis pakenkia smegenims, kurios suminkštėja. Ligos simptomai būna tokie: karščiavimas, atsiranda išbėrimas, sąnarių, raumenų skausmai, paraudonuoja akys, galimas pykinimas, vėmimas, viduriavimas, galvos svaigimas, trumpalaikiai sąmonės praradimai, vyrui gali vystytis prostatitai.

Profesorius taip pat pažymi, kad, kadangi vakcinos nuo Zika viruso nėra, gydymas yra tik simptominis. A. Laiškonis atkreipia dėmesį, kad užsikrėtus bus draudžiama naudoti aspiriną ir ibuprofeną, kurie neigiamai sureaguotų su šiuo virusu.

REKLAMA

Absoliučiai nepavojingas

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Epidemiologinės priežiūros skyriaus vedėja Galina Zagrebnevienė tv3.lt nurodė, kad Zika virusas lietuviams yra absoliučiai nepavojingas, nes jį daugiausiai platina uodai, kurių Lietuvoje nėra.

„Yra oficiali informacija, kad galimi ir kiti užsikrėtimo būdai, užsiminta apie galimą viruso perdavimą lytinio kontakto metu ir per kraują viremijos metu, kai žmogus karščiuoja – tą savaitę, kai virusas yra kraujyje. Tad jeigu tuo metu žmogus duotų kraują, kraujo donoras galėtų išplatinti šitą ligą kitiems. Tokia yra oficiali informacija“, – teigia specialistė.

REKLAMA

Ji nurodo, kad infekcijos plitimas per uodus Lietuvoje yra neįtikėtinas:

„Jeigu ir būtų Zika virusinės infekcijos įvežtiniai atvejai, jokio plitimo nuo žmogaus žmogui, juolab žiemos sezono metu, nebūtų. Čia turi būti grandinė: turi būti sergantis asmuo, tada tas uodas, kuris platina šį Zika virusą ir turi būti sveikas žmogus, kuriam įkąstų užsikrėtęs uodas. Šitos grandinės Lietuvoje mūsų klimatinėmis sąlygomis nėra ir infekcijos plitimas per uodus Lietuvoje neįtikėtinas“,- kalba G. Zagrebnevienė.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) informuoja, jog Jungtinių Amerikos valstijų Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) atstovai turi įrodymų, leidžiančių manyti, kad Zika viruso infekcija gali padidinti mikrocefalijos (sunki liga, kai kūdikis gimsta nenormaliai maža galva ir smegenimis) riziką. Todėl jie rekomendavo nėščiosioms atidėti keliones į tas sritis, kuriose galima užsikrėsti uodų platinamu Zika virusu.

REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkai ištyrė dviejų Brazilijos nėščiųjų, kurių nėštumas baigėsi persileidimu, ir dviejų naujagimių, mirusių netrukus po gimimo, kuriems buvo diagnozuota mikrocefalija, mėginius. Gauti rezultatai parodė, kad Zika virusas buvo aptiktas abiejų naujagimių smegenyse. Genetinės sekos analizė patvirtino, kad visais šiais keturiais atvejais Zika viruso padermė buvo identiška padermei, kuri šiuo metu cirkuliuoja Brazilijoje. Gimdyvės patvirtino, kad nėštumo metu joms pasireiškė Zika viruso simptomai (karščiavimas ir bėrimas).

ULAC primena, kad praėjusių metų pabaigoje buvo nustatytas reikšmingas mikrocefalijos atvejų padidėjimas Brazilijoje. Per 2010-2014 metų laikotarpį šioje šalyje vidutiniškai kasmet buvo užregistruojama 100-200 atvejų naujagimių mikrocefalijos atvejų, iki 2015 m. lapkričio mėn. – daugiau nei 1 200 atvejų.

ULAC rekomenduoja nėščiosioms vengti kelionių į viruso paveiktas teritorijas. Nėščiosios ir planuojančios pastoti moterys dėl būtinų kelionių turėtų pasitarti su sveikatos priežiūros specialistais ir griežtai laikytis priemonių, apsaugančių nuo uodų įkandimų.

ULAC savo internetinėje svetainėje skelbia sąrašą šalių, kuriose nustatytas aktyvus Zika virusas.

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų