REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Painiava oficialioje koronaviruso statistikoje. Valstybė skelbia keliomis dešimtimis tūkstančių daugiau sergančiųjų koronavirusu nei yra iš tikrųjų. Aiškėja, kad dalis sergančių žmonių jau yra seniai pasveikę ir eina į darbus, nors oficialiai jie dar įtraukti į sergančiųjų sąrašus.

Painiava oficialioje koronaviruso statistikoje. Valstybė skelbia keliomis dešimtimis tūkstančių daugiau sergančiųjų koronavirusu nei yra iš tikrųjų. Aiškėja, kad dalis sergančių žmonių jau yra seniai pasveikę ir eina į darbus, nors oficialiai jie dar įtraukti į sergančiųjų sąrašus.

REKLAMA

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) beda pirštu į šeimos gydytojus, kurie neskuba pranešti apie pasveikusius žmones. Medikai kaltina informacines sistemas, kuriose šie nemato pranešimų apie koronavirusu susirgusius pacientus.

Apie sumaištį koronaviruso statistikoje šįkart prabyla Kretingos rajono meras Antanas Kalnius. Pradėjus nagrinėti, kiek žmonių šiuo metu rajone serga koronavirusu, skaičiai sukėlė nuostabą. Mat paaiškėjo, kad kai kuriems gyventojams Covid patvirtintas dar pernai, jie jau seniai pasveiko, tačiau vis dar patenka į sergančiųjų statistiką.

Šios savaitės pradžioje Kretingos rajone koronavirusu oficialiai sirgo 450 žmonių, tačiau vėliau paaiškėjo, kad apie 200 asmenų serga dar nuo pernai metų.

REKLAMA
REKLAMA

„Dalis sergančiųjų yra iš praėjusių metų – iš rugsėjo mėnesio, spalio, lapkričio, gruodžio. O su medikais padiskutavus – lyg ir negalėtų taip ilgai žmonės sirgti“, – sako Kretingos rajono meras Antanas Kalnius.

REKLAMA

Apie tai, kad dalis oficialiai koronavirusu sergančių asmenų jau yra seniai pasveikę, prabyla vis daugiau šalies savivaldybių.

Plungės meras skelbia – dar sausio 31 dieną oficialiai Plungėje sirgo 445 žmonės. O per savaitę sergančių sumažėjo daugiau kaip du kartus – jų liko tik 208. Tokia pati situacija ir Ignalinos rajono savivaldybėje. Sausio pabaigoje čia sirgo 147 žmonės, o dabar beliko vos 50.  Tokie neatitikimai iš esmės keičia visos Lietuvos koronavirusu sergančiųjų statistiką.

„Mes pamatėme, kad yra tokių žmonių, kurių tas sirgimo faktas trunka beprotiškai ilgai ir kas tikrai yra nerealu ir tada pradėjome ir patys žiūrėti tuos duomenis ir analizuoti. Ėmėmės veiksmų tiek su registrų centru, tiek su Statistikos departamentu“, – pasakoja viceministrė Živilė Simonaitytė.

REKLAMA
REKLAMA

Tad kiek iš tikrųjų žmonių šiuo metu Lietuvoje serga koronavirusu? Oficialiai skelbiama – 40269. O realūs skaičiai yra kelis kartus mažesni – sergančiųjų koronavirusu yra dešimtimis tūkstančių mažiau. Kodėl oficialūs skaičiai taip smarkiai prasilenkia su realybe, ėmė aiškintis ne tik ministerija, bet ir Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.

Pasak įstaigos vadovo, problema išaiškėjo dar gruodžio mėnesį, tuomet apie ją vadovybė pranešė Sveikatos apsaugos ministerijai ir gydymo įstaigoms, kad šios kuo skubiau praneštų apie nuo koronaviruso pasveikusius pacientus.

„Tikrai ne visą laiką gydytojai atžymi pasveikimo faktą, pastebėjome, kad ne visi gydytojai naudojasi e. sveikata ir kai kada informacija iš e. sveikatos nepatenka į mūsų sistemą dėl tam tikrų techninių problemų“, – teigia NVSC vadovas Robertas Petraitis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šeimos gydytojai piktinasi, kad jie kaip atpirkimo ožiai nuolatos kaltinami dėl painiavos statistikoje, nors priekaištus reiktų žerti visai ne jiems. Pasak šeimos gydytojų profesinės sąjungos atstovės, net apie pusė visų Lietuvoje dirbančių šeimos gydytojų negauna pranešimų apie pacientus, kurie susirgo koronavirusu, jei šie į medikus nesikreipė patys.

„Susirgus asmeniui kovidu tam, kad pažymėtume, jog jisai pasveiko, šeimos gydytojas turi žinoti, kad jisai serga. Jeigu mes nežinome, kad jisai suserga, Registrų centro pranešimai, kurie turi ateiti, didesnės nei pusės gydytojų dalies nepasiekia. Be to, nebūtinai pats pacientas suinteresuotas kreiptis“, – kalbėjo šeimos gydytoja Toma Kundrotė.

REKLAMA

Ekspertai aiškina, kad dabartinis sergančiųjų koronavirusu rodiklis neturi jokios įtakos Vyriausybei priimant sprendimus dėl karantino švelninimo.

„Visi sprendimai priimami remiantis naujų atvejų skaičiumi, o tai yra, kiek žmonių užsikrėtė tą konkrečią dieną. Ne susirgo, o užsikrėtė“, – sako „Euromonitor“ duomenų analitikas Vaidotas Zemlys-Balevičius.

Viešai merams pradėjus aiškintis, kokia yra reali sergančiųjų koronavirusu statistika jų savivaldybėse, sujudo ir už tai atsakingos įstaigos. Jau rytoj Sveikatos apsaugos ministerija žada pristatyt naują sergančiųjų duomenų skaičiavimo sistemą. Statistiškai nuo koronaviruso žmogus bus laikomas pasveikęs po 28 dienų.

REKLAMA

„Jei per tam tikrą dienų skaičių žmogus nenumirė ir mes neturime sistemoje pažymėtos varnelės, kad žmogus pasveiko. Tai mes jį tiesiog statistiškai laikysime pasveikusiu“, – pasakoja Ž. Simonaitytė.

Tiesa, kiek iš tikrųjų žmonių Lietuvoje jau persirgo koronavirusu, galima tik spėlioti. Mat tokių oficialių duomenų nėra. Ekspertai skaičiuoja, kad pagal atliktus PGR testus Lietuvoje koronavirusu jau persirgo 7 procentai – apie 200 tūkstančių žmonių.

O antikūnų tyrimai testuojant mokytojus, globos įstaigų darbuotojus rodo, kad apie 20 procentų jau turi imunitetą nuo koronaviruso. Todėl skaičiuojama, kad apie 30 procentų visuomenės COVID-19 jau persirgę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų