• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kitą mėnesį planuojamas Šiaurės Korėjos dirbtinio Žemės palydovo paleidimas  vėl atnaujino būgštavimus dėl jos vykdomos slaptos tarpžemyninių balistinių raketų kūrimo programos.

REKLAMA
REKLAMA

Oficialūs Šiaurės Korėjos atstovai pranešė, kad tarp balandžio 12 ir 16 dienos į kosmosą bus paleistas naujas šios šalies dirbtinis Žemės palydovas. Tokį ketinimą jau pasmerkė JAV ir Pietų Korėjos vyriausybės, įtariančios, kad palydovo iškėlimas į orbitą maskuoja karinių raketų tobulinimo programą, skelbia „Space.com“.

REKLAMA

Galima Š. Korėjos balistinių raketų tobulinimo programa Vakaruose vertinama itin rimtai, nes Pchenjano kariniuose arsenaluose yra branduolinis ginklas, o politinis režimas yra itin nenuspėjamas. Tačiau Vakarų ekspertai taip pat nežino, ar Š. Korėja iš tikrųjų didelį dėmesį skiria taikiems kosmoso tyrimams mokslo tikslais, ir kaip toli šia kryptimi yra pažengusi.

Buvęs JAV karinių oro pajėgų analitikas, organizacijos „Secure World Foundation“ techninis patarėjas Brianas Weedenas „Space.com“ sakė, kad iš visko sprendžiant Š. Korėja yra įvaldžiusi balistinių raketų, kurių veikimo nuotolis siekia 1000 – 2000 kilometrų, technologiją.  „Ar jie pajėgūs jas tiksliai nutaikyti – tai jau visai kitas klausimas. Manau, kad į jį dabar niekas negali atsakyti“, – sakė ekspertas.

REKLAMA
REKLAMA

Balandį planuojamas Š. Korėjos palydovo paleidimas skirtas buvusio šalies vadovo Kim il-Sungo 100-osioms gimimo metinėms pažymėti, skelbia šios šalies atstovai. Tačiau tai nebus pirmasis šios šalies bandymas iškelti į orbitą savo palydovą. Pchenjanas tvirtina pirmuosius eksperimentinius palydovus paleidęs dar 1998 ir 2009 metais. Esą jie iki šiol skrieja aplink Žemę, radijo bangomis transliuodami Kim il-Sungo ir jo sūnaus Kim Jong-il kreipimąsi.

Tačiau Vakarų šalių kosmoso specialistai tvirtina, kad Š. Korėjos bandymai paleisti į kosmosą savo palydovus 1998 ir 2009 m. baigėsi nesėkmingai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jiems iki šiol nepavyko to padaryti, – sakė B. Weedenas. – Niekas Žemės orbitoje tų palydovų nėra užfiksavęs“.

Tačiau pakartotiniai bandymai demonstruoja Š. Korėjos domėjimąsi kosmine programa, o iš kai kurių požymių galima spręsti, kad Pchenjanas jau bando tai daryti atsakingai. 2009 m. Š. Korėjos atstovai iš anksto informavo kitas šalis apie būsimą raketos su palydovu paleidimą ir nurodė tikėtinas raketos pakopų  kritimo į vandenyną vietas, taip perspėdami jūreivius ir lakūnus.  Tokie perspėjimai yra standartinė kosmoso tyrimų programas vykdančių valstybių praktika, sakoma pranešime.

Š. Korėja yra sudariusi susitarimą su JAV dėl tolimo nuotolio balistinių raketų kūrimo programos  sustabdymo mainais į 240 000 tonų maisto produktų tiekimą. Tačiau, pasak ekspertų, akivaizdu, kad šis susitarimas nebus vykdomas. Net jei Š. Korėjai iš tikrųjų domisi taikiais kosmoso tyrimais, susirūpinimą kelia tai, kad kosminių raketų paleidimai gali padėti tobulinti karines balistines raketas, tvirtina Vakarų ekspertai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų