REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Klaipėdoje ūmios būsenos ištiktam tėvui išmetus pro langą 5 mėnesių kūdikį Kauno klinikų medikai toliau kovoja dėl vaiko gyvybės, o jo mama yra kartu su kūdikiu. Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė teigia, kad tarnybos atstovai kasdien bendrauja su moterimi, taip pat aiškinosi, kaip laikosi vyresnis vaikas. 

Klaipėdoje ūmios būsenos ištiktam tėvui išmetus pro langą 5 mėnesių kūdikį Kauno klinikų medikai toliau kovoja dėl vaiko gyvybės, o jo mama yra kartu su kūdikiu. Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė teigia, kad tarnybos atstovai kasdien bendrauja su moterimi, taip pat aiškinosi, kaip laikosi vyresnis vaikas. 

REKLAMA

„Mes tikrai bendravome ir šeštadienį, ir sekmadienį, ir vakar. Tikrai žinau, kad krizių komanda vyko teikti pagalbos. Kaip sakote, atvejis tikrai yra sudėtingas, nes tai yra ikiteisminio tyrimo medžiaga ir ikiteisminio tyrimo tyrėjas aiškinasi visas tas detales. Bet mes paklausėme, pirmas pagrindinis klausimas buvo, kokios pagalbos jums reikia, kokios pagalbos reikia vaikui, ir, aišku, dar turbūt prieš pirmą klausimą, kur yra šiuo metu vyresnis vaikas, kokioje aplinkoje, su kuo, norime pabendrauti, norime susitikti, kokios pagalbos reikia jam. Tai pirma apie vaiką ir kokios pagalbos reikia jai. Tai buvo pagrindiniai klausimai, kaip dabar padėti tvarkytis šioje sudėtingoje situacijoje“, – portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ sakė I. Skuodienė. 

Vaiko būklė antradienį vis dar buvo kritinė, įtariama, kad prieš išmetant kūdikį jis buvo sumuštas. Šeimoje iš viso auga du vaikai, bet jų tėvai skirtingi. Vyresnis vaikas nusikaltimo įvykdymo metu buvo su biologiniu tėvu, su kuriuo yra ir šiuo metu. 

REKLAMA
REKLAMA

Šeima neįsileido specialistų į namus

Šeima, kurioje buvo įvykdytas šis nusikaltimas, tarnyboms buvo žinoma, nuo 2021 metų buvo inicijuotas atvejo vadybos procesas, kas reiškia, kad šeimoje buvo problemų. Sumušto ir pro langą išmesto vaiko tėvas praeityje yra teistas už benamio asmens nužudymą, o neseniai – už turto sugadinimą. Jis yra gimęs 1998 metais, todėl šiuo metu jam yra 25 metai. 

REKLAMA

Pasak Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadovės I. Skuodienės, šeimoje buvo fiksuotas smurtas artimoje aplinkoje tarp suaugusių asmenų, bet ne prieš vaikus. 

„Bendrai kalbant apie šeimą, apie situaciją, tai kas yra aišku, kad buvo pranešimų ir ne vienas pranešimas dėl smurto artimoje aplinkoje, smurtinių situacijų – ar žodinių, ar konfliktinių, ar fizinių – tarp suaugusių asmenų. Informacijos, kad būtų neprižiūrimi vaikai, kad būtų smurtaujama prieš juos iki tol nebuvome gavę iki šio lemtingo įvykio. Atvejo vadyba buvo teikiama, buvo inicijuojamos paslaugos, buvo skiriamas socialinis darbuotojas, individualios priežiūros specialistas, paslaugos šeimai buvo teikiamos“, – kalbėjo I. Skuodienė. 

REKLAMA
REKLAMA

Socialinės apsaugos ir darbo viceministė Vilma Augienė pasakoja, kad Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba gauna informaciją apie šeimą, net jei ten smurtaujama tik tarp suaugusių asmenų, bei vertina vaikų padėtį, nes smurtinė aplinka bet kuriuo atveju yra žalinga vaikų vystymuisi. 

„Šiuo atveju buvo keli žmonės, su kuriais gyveno vaikai ir vaikų mama. Paskui buvo pauzė, kuomet nebuvo jokių pranešimų. Nes pranešimai apie smurtinį elgesį tarp sugyventinių ar sutuoktinių, aš nežinau, buvo gauti 2022 metais. 2023 metais tokių pranešimų nebuvo“, – teigė V. Augienė. 

Klaipėdos policijos duomenimis, 2023 metais į šią šeimą policija kviesta du kartus, bet ne dėl smurto artimoje aplinkoje. Neoficialiais duomenimis, tai gali būti susiję su savižudybės rizika ar savižala. Tokių pranešimų Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba negauna, nes tai su sveikata susiję asmens duomenys, nors savižala ar savižudybė yra agresijos aktas, tik nukreiptas į save. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šeimai buvo paskirta individuali pagalba, kuri irgi, ne paslaptis, atsirado po skaudžių atvejų, kai teisės aktuose buvo padaryti pakeitimai. Skirtos lėšos ir individualu priežiūra šeimai, kuo metu yra mažas vaikas šeimoje, gali būti skiriama kasdien. Šiuo atveju irgi taip buvo, buvo paskirta, bet lankėsi spalio mėnesį individualios priežiūros darbuotoja, tokiais mano preliminariais duomenimis, nes tyrimas tik pradėtas. Po to lapkričio mėnesį lankėsi lyg socialinė darbuotoja“, – teigė viceministrė. 

„Bet noriu pabrėžti, kad socialinių darbuotojų ar individualios priežiūros darbuotojų darbas tikrai kartais yra labai sudėtingas, nes mes žinom daug atvejų, kuomet jų neįsileidžia, kuomet juos visaip kolioja, grasina netgi, socialiniuose tinkluose puldinėja praktiškai, todėl jų paieška, kaip motyvuoti šeimą keisti elgesį, keisti pasirinkimus, na tikrai, tas jų darbas labai sudėtingas“, – pridūrė V. Augienė. 

REKLAMA

Anot I. Skuodienės, paskutinį kartą šiais konkrečiai šeimai atvejo vadybos posėdis įvyko rugpjūčio mėnesį, o kitas posėdis buvo numatytas vasarį. Šio posėdžio metu jaunesnio vaiko tėtis atrodė netgi bendradarbiaujantis. Specialistai atkreipė dėmesį į vyresnį vaiką šeimoje, kad būtų skiriamas dėmesys ugdymo procesui, taip pat akcentavo ir mažojo kūdikio priežiūrą, skirta individualioji priežiūra, kai specialistas ateina į namus. 

„Ir pats tėtis, kuris įvykdė šį nusikaltimą prieš savo vaiką, irgi buvo įtrauktas į atvejo vadybos procesą ir lyg atrodė tiek geranoriškai nusiteikęs, geranoriškai pasiruošęs priimti paslaugas“, – pasakojo I. Skuodienė. 

REKLAMA

Tačiau, pasak socialinės apsaugos ir darbo viceministrės V. Augienės, paaiškėjo, kad šeima ne kartą yra neįsileidusi atvykusio socialinio darbuotojo, todėl gali būti, kad specialistai iki galo neturėjo pilnų žinių apie situaciją šeimoje.

„Matysime, ar tų rizikos veiksnių ir požymių buvo, ar pritrūko šeimos lankymo intensyvumo. Bet yra įrašų, kad šeima nenorėjo įsileisti ir neįsileido ir ne vieną kartą. Mano požiūriu, tai irgi jau yra rizikos veiksnys, kad jeigu neįsileidžia“, – teigė V. Augienė. 

Pasak I Skuodienės, vaiko teisės nebuvo gavusios jokios informacijos, kad šeima neįsileidžia socialinių darbuotojų ar lankomosios priežiūros specialistų. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prieš nusikaltimą vyras skambino BPC, reikalavo kariuomenės

Primename, kad Lietuvos policija šeštadienį pranešė, kad Laukininkų gatvėje, Klaipėdoje, apie 11 val. buvo rastas ant žemės gulintis kūdikis. Pirminiais duomenimis, kūdikį pro pirmo aukšto langą išmetė 1998 metais gimęs vaiko tėvas.

Kūdikį išmetęs vyras prieš nusikaltimą skambino Bendrajam pagalbos centrui, tačiau jo pranešimas operatoriams buvo sunkiai suvokiamas. Vyriškis kalbėjo apie prievartaujamus vaikus ir reikalavo atsiųsti kariuomenę, fone girdėjosi merginos balsas, kad reikia greitosios pagalbos. 

Kaip informavo Bendrojo pagalbos centro atstovė spaudai Vilma Juozevičiūtė, pirmą kartą bendruoju pagalbos numeriu vyras Klaipėdoje paskambino šeštadienį 10.54 val. ir kalbėjo apie prievartaujamus vaikus bei reikalavo atsiųsti kariuomenę. Antrą kartą vyras skambino 11.09 val. norėdamas pasitikslinti, ar Bendrasis pagalbos centras perdavė jo kontaktus policijai, nes jam esą skambino policijos tyrėjas. 

REKLAMA

„Vyras tą dieną mums skambino, bet jis pranešė ne apie vaiką, o nelabai adekvačiai kažką šnekėjo. Tas kvietimas nelabai susijęs su tuo, kas įvyko. Po teisybei jis skambino, norėjo pranešti apie kažkokius prievartaujamus vaikus, reikalavo atsiųsti kariuomenę“, – pasakojo V. Juozevičiūtė. 

Po pirmojo skambučio Bendrasis pagalbos centras perdavė informaciją ir Greitosios medicinos pagalbos tarnybai, ir policijai, mat vyras reikalavo visų tarnybų, tarp jų paminėdamas ir kariuomenę. 

„Greitoji medicinos pagalba buvo kviečiama, nes girdėjosi fone, kaip mergina šaukia, kad reikia greitosios. Tas pranešimas buvo toks visiškai be ryšio, žargonu kalbant. Prašė kariuomenės. Mūsų darbuotojas perklausė, tai kokios vis dėlto pagalbos reikia, ar reikia greitosios, jis sakė reikia, policijos reikia ir kariuomenės reikia. Jam visko reikėjo“, – teigė Bendrojo pagalbos centro atstovė. 

REKLAMA

„Mūsų darbuotojai nelabai pavyko išsiaiškinti situaciją, kas ten vyksta, tai tiesiog perdavė informaciją, kad girdi verkiant merginą,  kad pranešėjas situacijos nepaaiškino“, – pridūrė V. Juozevičiūtė. 

Klaipėdos policijos Komunikacijos poskyrio vedėja Andromeda Grauslienė pasakoja, kad pranešėjui paskambinus bendruoju pagalbos numeriu informacija išties perduota ir policijai, tačiau įvykis buvo priskirtas C kategorijai, todėl sureaguoti policija turi maždaug per valandą. Policijos tyrėjas paskambino vyriškiui, su kuriuo pakalbėjo, o tuomet jis perskambino Bendrajam pagalbos centrui klausdamas, ar jo duomenys buvo perduoti policijai. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu Greitosios medicinos pagalbos tarnybos Klaipėdos filialas nurodė, kad po pirmojo skambučio iškart išsiuntė brigadą nurodytu adresu, nes skambučio fone mergina šaukė, kad reikia greitosios pagalbos. 

Pagal advokato Vilmanto Ančiukaičio informaciją, šiuo metu vyras yra psichiatrinėje ligoninėje. Įtariama, kad vyriškis galėjo būti apsvaigęs nuo narkotinių medžiagų, bet patvirtintos informacijos nėra. Klaipėdos apylinkės teismas leido įtariamąjį suimti 14-ai dienų. 

Atleiskit ponai/ios, bet netikiu ja, nors jūs ką! Vaikelis muštas, išmestas, jis jau nužudė žmogų.. Ir nori pasakyti, kad ji to nežinojo? Aikit sau.. matomai atskrido iš mėnulio.. Būčiau rėkusi, šokusi.. Neleido, bijojo?! Baikit tik.. Visada, jei ieškosi, rasi išeitį. Labai gaila mažyčio žmogučio. Už ką jam?
Kaip sakė Jokūbas Minkevičius-šviesi Lietuvos ateitis-debilai.
SU VADINAMU VAIKO TĖVU,AR PROTAS VEIKĖ?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų