REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar kada nors susimąstėte, kodėl pirmą kartą užuodę lietų iš karto pavargstate? Arba kodėl lietingą rytą beveik neįmanoma atsiplėšti nuo paklodžių? Pasirodo, jūs ne tinginiaujate – moksliškai pagrįsta, kodėl lietui lyjant kyla mieguistumas.

Ar kada nors susimąstėte, kodėl pirmą kartą užuodę lietų iš karto pavargstate? Arba kodėl lietingą rytą beveik neįmanoma atsiplėšti nuo paklodžių? Pasirodo, jūs ne tinginiaujate – moksliškai pagrįsta, kodėl lietui lyjant kyla mieguistumas.

REKLAMA

Yra keletas veiksnių, dėl kurių lyjant lietui jaučiamės mieguisti, tačiau dauguma jų susiję su oro poveikiu mūsų organizmo veiklai, skelbia portalas „IFL Science“.

Kaip oras gali paveikti jūsų miegą?

Saulės spinduliuose esantys UVA ir UVB spinduliai skatina serotonino išsiskyrimą, o epifizėje sumažėja melatonino gamyba. Serotoninas, dažnai vadinamas „laimės hormonu“, yra atsakingas už budrumą ir pakilią nuotaiką, o melatoniną organizmas naudoja miego ir budrumo ciklui reguliuoti: jo gaminama daugiau miegui sukelti ir mažiau budrumui palaikyti.

Tačiau lietingi orai dažnai būna lydimi tamsių, sunkių lietaus debesų, kurie sumažina saulės spindulių kiekį. Tai veikia taip pat, kaip ir nakties sutemos, todėl sumažėja serotonino gamyba ir padidėja melatonino.

REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų gebėjimą užmigti arba pabusti sustiprina aplinka. Jei esame įpratę užmigti visiškoje tamsoje, gali būti sunku tai padaryti, jei kambaryje yra šviesos. Ir atvirkščiai, jei esame įpratę atsibusti, kai šviesu, gali būti sunku tai padaryti, jei yra tamsu, nesvarbu, ar tai lemia metų laiko, ar oro sąlygų pokyčiai“, – pranešime teigė „Advocate Christ Medical Center“ miego specialistas daktaras Darius Loghmanee.

REKLAMA

Mieguistumą gali sukelti lietaus garsas

Be to, dėl padidėjusios drėgmės lietingu oru jūsų kūnas turi daugiau dirbti, kad palaikytų pastovią vidaus temperatūrą, o tai gali varginti.

Be padidėjusios drėgmės, audros turi įtakos ir barometriniam slėgiui. Audras paprastai lydi žemesnis slėgis, todėl ore sumažėja deguonies kiekis. Nors ir nedidelis, mieguistumas gali būti deguonies trūkumo požymis.

Galiausiai mieguistumą gali sukelti būtent lietaus garsas. Lietus yra rožinio triukšmo, kuris panašus į baltąjį triukšmą, rūšis. Abiejų šių garsų klausymasis gali būti veiksmingas būdas pagerinti miegą, nes sukuria nuolatinį foninį triukšmą, kuris blokuoja bet kokius blaškančius garsus. Skirtingai nei baltasis triukšmas, rausvasis triukšmas pasižymi tuo, kad yra žemesnio tono ir labiau ramina. Šnarantys lapai, vėjas ir net jūsų širdies plakimas – visa tai priskiriama rausvajam triukšmui.

REKLAMA
REKLAMA

Sezoninis afektinis sutrikimas

Tokias būkles kaip sezoninis afektinis sutrikimas (SAD) sukelia metų laikai ir orai. Techniškai vadinama sezoninės depresijos sutrikimu, daugelis patiria SAD dėl sumažėjusio šviesos kiekio žiemos mėnesiais, nors SAD gali pasireikšti bet kuriuo metų laiku.

Vienas iš pagrindinių SAD gydymo būdų, kuris taip pat gali padėti atsikratyti lietingos dienos slogumo, yra šviesos terapija. Nors ši terapija gali būti atliekama kaip soliariumo seansai, kad padidėtų ultravioletinių spindulių poveikis, dauguma žmonių dažniausiai naudojasi šviesos terapijomis „dėžutėse“, kuriose skleidžiama 10 tūkst. liuksų intensyvumo šviesa.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daktarė Michelle Drerup, Klivlendo klinikos elgesio miego medicinos direktorė, „Bustle“ sakė, kad šviesos dėžutės terapija „gali būti labai naudinga kovojant su miego inercija ir padedant padidinti budrumą dienos metu“.

Nors tai gali būti paskutinis dalykas, kurį norėtumėte daryti lietingą, mieguistą dieną, mankšta taip pat yra puikus būdas nusikratyti nuovargio jausmo, kaip ir hidratacija. Organizmo hidratacijai kava netinka!

Primename, visada kreipkitės į kvalifikuotus sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus, jei turite klausimų, susijusių su sveikatos būkle.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų