REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Istorikai tvirtina, esą pagonybės laikai baigėsi prieš 600 metų, kai kunigaikštis Jogaila pakrikštijo Lietuvą. Mainais už krikštą gavę po baltus vilnonius marškinius, lietuviai vis dėlto nenuskubėjo į bažnyčias, o ir toliau sau garbino visą pulką dievų, visokius nesuprantamus gamtos reiškinius ir, savaime suprantama, ąžuolus.

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto šiandien Lietuva - tai Marijos žemė. Pagonims teko modernizuoti savo tikėjimą, tvirtina praeiviai mūsų šalies miestuose ir miesteliuose.

REKLAMA

Mažeikietis:- Gal girdėjot, kas yra pagonys?- Pagonys yra kunigai… senoviniai.- Senoviniai?- Jo.- O dabar?- O dabar paprasti kunigai.- Pagonys?- Jo.

Prieniškiai:- Vieną Dievą turi tiktai pagonys.- Kokį? Kaip jis vadinasi?- Visi šventi… Jėzų Kristų…

Prieniškis:- Kaip jums atrodo, kas yra pagonys?- Jėzuitai.- Kas taip?- Jėzuitai.

Telšiškis:- Kunigai, kurie išrenka vyskupus.- Kaip tie kunigai vadinasi?- Pagonys, taip išeina.

REKLAMA
REKLAMA

Mažeikietis:- Pagonys - tai jaunieji kunigai, kurie atlieka praktiką.- Praktiką?- Jo.- Jie mišias gali laikyti?- Na, aš galvoju, kad… tiesiogiai ne.- Kaip tai netiesiogiai?- Nu dalyvaujant, kažkaip padedant vyresniems kunigams.

Ukmergiškė:- Gal kurie garbina tiktai Mariją, o ne Jėzų.- Pagonys?- Taip.- O čia gerai ar blogai?- Gal blogai.

Ukmergiškis:- O kuo jie tiki, pagonys?- Šventu Petru.- O katalikai?- Dievu.

Telšiškė:- Tai būtų Buda.- Kas?- Dievas.- Kieno?- Pagonių.- Buda?- Taip.

Mažeikietis:- Kur buvo pagonybė?- Lietuvoj.- Žemaitijoj buvo?- Ne.- Nebuvo?- Ne.

Alytiškė:- Pagonybė - tai žinau, kad tai Lietuvoj buvo kažkokia pagonybė, kad tikėjo į saulę, atrodo, į mėnulį… Anksčiau buvo pagonybė Lietuvoj, toks buvo tikėjimas pagonių.- Į ką reikėjo tikėti, kai nesimatė mėnulio ar saulės?- Nežinau, nežinau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prieniškis:- Gal muškietos kokios, dar kas, nežinau, tais laikais Lietuvoj nebuvo šautuvų.- Tai jie meldėsi tiems ginklams?- Ne tai, kad meldėsi, gal turėjo jie kokį patraukimą prie jų, nežinau, man taip atrodo.- Tai sakote, krikščionys Dievą garbino, o pagonys?- Tai kardai ten visokie… Šautuvų dar nebuvo tada.

Telšiškis:- Pagonys? O tai čia tolimi tolimi mūsų lietuvių, būtent žemaičių, proseneliai, kurie tikėjo va į gamtą, į medį, į žaibą, į perkūną…- Į sniegą tikėjo?- Į sniegą… Į sniegą galėjo tikėt.- O į ledą?- Į sniegą, į ledą gal Kuršių nerijoj, labiau ten.

REKLAMA

Ukmergiškė:- Gal girdėjot, kas yra pagonys?- Tai Vytautas Didysis juos atsivežė iš Krymo, kad jį saugotų.- Pagonys?- Taip.- Tai čia tokia tauta?- Čia žmonės tokie.- Tai pagonys kas – tauta ar specialybė?- Tauta.

Molėtiškė:- Ne, į bažnyčią jie neidavo.- Kodėl?- Todėl, kad paprasčiausiai nebuvo bažnyčių tenai, niekas nebuvo pastatęs.

Pakruojietė:- Garbino žuvis ir šventas karves.- Pagonys?- Taip.

Alytiškė:- Pagonims rūpi dvasiniai dalykai.

Molėtiškis:- Gal girdėjot, kas yra pagonys? Į ką jie tiki?- Į kryžiuočius.- Į ką?- Į kryžiuočius.- Jų dievai kas, pagonių?- Tai kryžiuočiai turbūt.- Kryžiuočiai?- Jo.- Tai čia tie, kurie norėjo Lietuvą kadaise užkariauti?- Taip.

REKLAMA

Telšiškė:- Pagonys yra religija, kai žmonės gyveno miške.- Miške?- Miške.- O į miestą ateina ko nors?- Nežinau.- Į krautuvę, pavyzdžiui?- Ateina turbūt.- O gyvena?- Gyvena miške.

Alytiškė:- Studentai pirmakursiai.- Kaip jie vadinasi?- Pagonys.- Pagonys?- Taip.- O kai pereina į antrą kursą, būna pagonys ar jau ne?- Tai jau ne.

Joniškietis:- Gal girdėjot, kas yra pagonys?- Drabužiai, ta prasme - liaudies drabužiai.- Pagonys?- Taip.

Joniškietė:- Na kaip matau, lėkštutę kažkokią ten per mišias ten laiko…- Kas tokie?- Tie žmonės, tie pagonys.- Pagonys?- Nu taip.- Tai kokioj vietoj ieškotumėt jų?- Bažnyčioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pakruojietis:- Turbūt chemikalai… ne?- Kaip sakot?- Chemikalai gal kokie…

Joniškietė:- Kada tie pagonybės laikai buvo?- XVIII gal amžiuj, tiksliai nežinau.- Prieš kiek metų?- Prieš kelis šimtmečius.- XVIII amžius prieš kiek metų buvo?- XVIII amžius… Nežinau.- Vienas amžius kiek turi metų?- Vienas amžius - tūkstantį, atrodo.- O XVIII amžius prieš kiek buvo metų?- Dabar XXI amžius, tai prieš 4000 metų.- Pagonybė buvo?- Taip.- Kuris buvo amžius?- XVIII amžius!

Prieniškė:- Kai moterys vadovauja vyrams.- Kaip tai vadinasi?- Pagonybė.- Pagonybė?- Taip.- Norėtumėt kad taip būtų?- Taip.- Tai vadovautumėt?- Taip.- Dabar nevadovaujat?- Vadovauju ir dabar.

Praeivių klausinėjo LTV laidos „Klausimėlis“ vedėjas Juras Jankevičius

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų