REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilnietei Linai – vos 28-eri, tačiau jau daugiau nei pusę metų ją vargina nuolatinis galvos svaigimas, o su tuo atsirado apatija, nenoras dirbti ir net keltis iš lovos. Kaip ji pati pasakoja, galvos svaigimas smogė jai iš pasalų ir kaip reikiant apkartino įprastą gyvenimo ritmą. 

Vilnietei Linai – vos 28-eri, tačiau jau daugiau nei pusę metų ją vargina nuolatinis galvos svaigimas, o su tuo atsirado apatija, nenoras dirbti ir net keltis iš lovos. Kaip ji pati pasakoja, galvos svaigimas smogė jai iš pasalų ir kaip reikiant apkartino įprastą gyvenimo ritmą. 

REKLAMA

Ar gali būti, kad galvos svaigimas provokuoja kitas ligas ir kaip su tuo tvarkytis?

Ar galvos svaigimas gali būti klastingos ligos ženklas? Kaip elgtis pajutus, kad svaigsta galva?

Apie tai naujienų portalui tv3.lt papasakojo Vilniaus universitetinės ligoninės Santaros klinikų ausų, nosies ir gerklės ligų centro bei klinikos „UnaVita“ gydytoja, medicinos mokslų daktarė, otoneurologė Aistė Paškonienė.

Įvardijo pagrindines priežastis

Gydytoja A. Paškonienė sako, kad galvos svaigimą yra patyręs kiekvienas, tačiau kiekvienam galvos svaigimo priežastys būna skirtingos: kraujospūdžio arba hormonų svyravimai, elektrolitų disbalansas, mikroelementų ar mineralų trūkumas, geležies stoka, dėl streso, nemigos, po vakarėlio, o kai kuriems dėl vestibulinės arba centrinės nervų sistemos sutrikimo.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak gydytojos, vestibulinė sistema gana sudėtinga:

„Mūsų pusiausvyrą išlaiko keturių sistemų, tokių kaip rega, propriorecepcija (raumenys, raiščiai, sąnariai), vestibulinis aparatas (vidinė ausis) ir viską apjungianti centrinė nervų sistema, darni veikla. Sutrikus bent vienai iš jų, prasideda svaigimas.

REKLAMA

Kaip bebūtų keista, kai kurių autorių paskutinių tyrimų duomenimis, vyraujanti galvos svaigimą sukelianti priežastis yra funkcinis sutrikimas, anksčiau vadintas subjektyvus, fobinis, judėjimo erdvėje diskomfortas, psichosomatinis.

Tai ilgai ir nuolat, praktiškai kasdien trunkanti nestabilumo, apkvaitimo būsena. Galimai sutikčiau, kad ji tikrai dažna, nes aibė žmonių patiria nerimą, gyvena strese bei rūpesčiuose, kas priveda prie šios sistemos išderinimo.

Reali ir gana dažna galvos svaigimą sukelianti moksliškai įrodyta priežastis – vidinėje ausyje esančio pusiausvyros aparato sutrikimas. 

REKLAMA
REKLAMA

Taip, turbūt mažai kas pasakytų, kad dėl svaigimo gali būti kalta ausis ir kad šias problemas gali spręsti ausų, nosies ir gerklės ligų gydytojai, kurie dažniausiai specializuojasi otoneurologijos srityje.“

Kreipiasi net į priėmimo skyrių

Paprašius pasidalinti, kaip paprastai reikėtų elgtis, jeigu imi justi, kad nekontroliuojamai svaigsta galva, gydytoja sako, kad pacientai neretai atskuba net į priėmimo skyrių vedini įtarimų dėl grėsmingų ligų:

„Ūmiai susvaigus, staiga, be aiškios priežasties ir stipriai „susisukus planetoms“, pacientai atvežami į priėmimo skyrių įtariant grėsmingas ligas kaip insultas ar infarktas, o dažnais atvejais tai įvyksta ir dėl sutrikimo vidinėje ausyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išties, sutrikus vidinės ausies, atsakingos už pusiausvyrą, daliai, svaigimas prasideda staiga, prarandama pusiausvyra, viskas sukasi ratu, kartu būna pykinimas, vėmimas, širdies permušimai ir visos galimos vegetacinės reakcijos iki viduriavimo ir didžiulė baimė. Tai vadinama ūmiu vestibuliniu sindromu.

Dažniausia šio sindromo priežastis yra atitrūkę vidinėje ausyje esančio vestibulinio receptoriaus kristalai.

Antra pagal dažnumą priežastis yra pusiausvyros nervo uždegimas. Na ir trečia, bet ne ką retesnė priežastis, sukelianti galvos svaigimo priepuolius, yra Menjero liga – tai vidinės ausies patologija.

Deja, bet moterims galvos svaigimai, konkrečiai atitrūkusių kristalų liga, yra kur kas dažniau pastebima. Gal čia kalti hormonai, gal amžius, kodėl taip įvyksta, sunku pasakyti.

REKLAMA

Priežasčių yra labai daug ir jos yra sprendžiamos individualiai. Literatūroje minima, kad tai vyresnio amžiaus moterų liga, bet tai nutinka ir jaunoms, ir vyrams.“

Patarė, kaip elgtis

Gydytojos teigimu, galvos svaigimas, o ypač staigus, juntamas nakties metu ar ryte, vos prabudus, sukelia daug išgąsčio ir nerimo. Medikė pataria tokiu atveju išlikti ramiam:

„Svaigimo akimirka gali ištikti bet kuriuo metu, todėl, visų pirma, reiktų nusiraminti, atsimerkti ir sukoncentruoti žvilgsnį į vieną tašką, pabūti keletą minučių.

Jei svaigimas tęsiasi, pakeisti poziciją, persiversti ant kito šono, gal joje pabuvus nurims. Jei intensyvus svaigimas užtrunka, reiktų vykti į skubios pagalbos skyrių. Jei tai kartojasi, reikėtų specialistų pagalbos. Mes tiriame ir aiškinamės svaigimų priežastį. Dirbame visa komanda ir įvairių specialybių gydytojai, kadangi priežasčių yra daug.“

REKLAMA

Tikslas – išlaikyti balansą

Vis tik A. Paškonienė pabrėžia, kad specifinės profilaktikos, galinčios užkirsti kelią galvos svaigimui, nėra.

Pasak jos, net sveikas gyvenimo būdas bei sveikas požiūris į gyvenimą ne visada gelbsti:

„Sutrikusi pusiausvyros sistema yra lavinama, skiriami įvairūs fiziniai pratimai, pacientai yra nukreipiami fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojui, kurie parenka gydymo programą.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų