REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vienas seniausių mechaninių Visatos modelių daugiau kaip 60 metų demonstruotas su neteisingai išdėstytais žvaigždynais.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau niekas to nepastebėjo, net ir per metus trukusią restauraciją, rašo newscientist.com.

„Leideno sferą“ („Leiden Sphaera“), didžiausio susidomėjimo sulaukiantį eksponatą Boerhaave muziejuje (Olandijos Nacionalinis mokslo ir medicinos muziejus, esantis Leidene), maždaug 1670 metais laikrodžių gamintojas Stevenas Tracy sukonstravo Adriaenui Vroesenui, labai mokslu besidomėjusiam Roterdamo merui. Tai labai ankstyvas planetariumo pavyzdys – dinamiškas proporcingas Saulės sistemos modelis.

REKLAMA

Pasak Hanso Hooijmaijerso, muziejaus kolekcijų vadovo, sfera, kurios plotis – 1,5 metro, gali būti pirmasis planetariumas, kuriame vaizduojama heliocentrinė visata.

„Tai unikalus prietaisas“, – teigia jis.

Tad kas negerai su žvaigždynais? 12 Zodiako žvaigždynų vaizduojama atskirose paauksuotuose reljefuose, esančiuose aplink sferos „pusiaują“. Kiekvienas žvaigždynas vaizduojamas atvirkščiai, tarsi atsispindėtų veidrodyje (tai buvo įprastas dangaus kūnų vaizdavimas). Žiūrint iš Žemės, gaublio viduje, žvaigždynų padėtis būtų teisinga, tačiau žiūrint iš išorės, jie atrodo horizontaliai apversti. Pavyzdžiui, Liūto galva Leideno sferoje žiūri į kairę, kai žiūrint į dangų iš Žemės, ji nukreipta į dešinę.

REKLAMA
REKLAMA

Norint išlaikyti nuoseklumą, tvarka, kuria išdėstyti 12 žvaigždynų, taip pat turėtų būti pagrįsta veidrodinio atspindžio principu. Tačiau su šiuo planetariumu taip nėra: Liūto galva nukreipta į Mergelę, o ne į Vėžį, kaip yra danguje.

1711 metų sferos graviūroje, kuri išspausdinta Leideno observatorijos brošiūroje, aiškiai matyti, kad originalus žvaigždynų išdėstymas buvo teisingas. Tas pats matyti ir 1930 metais darytoje prietaiso nuotraukoje. Tačiau 1948 metų nuotraukoje matyti, kad klaida padaryta prieš mažiausiai prieš 63 metus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak H. Hooijmaijerso, liudininkų teigimu, per Antrąjį pasaulinį karą Leideno sfera buvo smarkiai apgadinta.

„Ji turėjo būti taisoma netrukus po karo. Tačiau tai nebuvo dokumentuota“, – teigia jis.

Akivaizdu, kad dvylika dekoratyvinių ženklų neteisinga tvarka buvo išdėstyti tuomet, tačiau to dešimtmečius nepastebėjo muziejaus astronomai ir istorikai.

Neseniai atlikta restauracija buvo nuodugniausia, kokią tik sfera kada nors patyrė. „Dabar tai vėl tikras pasigėrėjimo vertas objektas“, – teigė muziejaus restauracijos skyriui vadovaujantis Paulas Steenhorstas.

REKLAMA

Tačiau kad darbai būtų iš tiesų baigti, P. Steenhorstui ir kolegoms teks grįžti į dirbtuves, išmontuoti 12 zodiako ženklų ir išdėstyti juos teisinga tvarka.

Rosalijn van Ijken, dirbusi sferą restauravusių specialistų komandoje, teigia: „Gaila, kad niekas atidžiau nepasižiūrėjo į senas fotografijas. Tačiau nevadinčiau tai aplaidumu. Tiesiog žvaigždynus išdėsčiau ta tvarka, kuria juos radau. Apie astronomiją nieko neišmanau.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų