REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Besibaigiantys Kiškio metai, vienu metu jau žadėję krizės pabaigą, vasarą netikėtai priminė, kad sunkmetis dar nesitraukia – bus ir kitais metais. Savaitraštis „Ekonomika.lt“ pasidomėjo, kokių naujų mokesčių ir būtiniausių produktų kainų pokyčių galime tikėtis kitąmet.

REKLAMA
REKLAMA

Kitais metais Finansų ministerija žada nekelti akcizo degalams, taigi panašu, kad valstybė neinicijuos degalų kainų didinimo.

REKLAMA

Dyzelinas brangs

Pasaulio tendencijos, turinčios įtaką degalų kainoms, Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacijos prezidento Luko Vosyliaus teigimu, vartotojams esą nėra džiugios – ypač šaltuoju metu gali išaugti dyzelino paklausa, todėl turėtų padidėti ir kaina.

„Visoje Europoje matyti tendencija, kad benzino ir dyzelino kainos vienodėja. Manau, ateityje galime tikėtis, kad dyzelino kainos pralenks benzino kainas“, – prognozavo L. Vosylius. Pasak jo, degalų kainos kitąmet labiausiai priklausys nuo pasaulinės pasiūlos ir dolerio kurso svyravimų – krintant dolerio kursui degalų kainos paprastai kyla.

REKLAMA
REKLAMA

Elektra nepigs

Pernai elektros kaina Lietuvoje padidėjo labiausiai iš visų ES valstybių ir gerokai aplenkė net artimiausias „konkurentes“. Elektros kainos didės, tik ne taip smarkiai, ir kitąmet. Elektros kaina namų ūkiui 2012 m. vidutiniškai padidės 3 proc., arba 1,4 cento už kilovatvalandę.

Daugiau nei 70 procentų buitinių elektros vartotojų šiuo metu atsiskaito standartiniu vienos zonos tarifu. Jo kaina didės nuo 45 iki 46 centų už kilovatvalandę. Standartiniu dviejų laiko zonų tarifu mokantiems gyventojams kaina didės atitinkamai nuo 49 ir 34 iki 49,7 ir 37,2 cento už kilovatvalandę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gyventojai, atsiskaitantys elektrinių viryklių tarifu, mokės 44,2 vietoj 43 centų už kilovatvalandę.

Pasak SEB banko Šeimos ir finansų ekspertės Julitos Varanauskienės, vargu ar kitais metais galime tikėtis šildymo kainų sumažėjimo, o dalis ekspertų esą prognozuoja ir šilumos kainų didėjimą: „Jeigu spręstume pagal žaliavų rinkas, ekspertai pasidaliję į dvi grupes – vieni, kad bus recesija ir kad kainos kris, o kiti prognozuoja, kad gyvensime gerai. Mes manome, kad šildymo kainos kitąmet sumažėti neturėtų.“

REKLAMA

Kiaules eksportuos

Prognozuojama, kad kitąmet 10–15 proc. turėtų brangti mėsos produktai. Pagrindinės mėsos brangimo priežastys – augantis vartojimas Kinijoje ir Pietryčių Azijoje, taip pat prie brangimo gali prisidėti eksportas į Rusiją, jei tik tam bus duotas leidimas. Pasak mėsos perdirbėjų, kainų kilimas buvo prognozuojamas jau šių metų vasarą, tačiau dėl kiaulių maro eksportas į Rusiją buvo uždraustas.

Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto Produktų rinkotyros skyriaus vedėjo Alberto Gapšio teigimu, jautiena, šiemet pamažu brangusi, kitąmet dar gali pabrangti 5–10 proc.

REKLAMA

Pasak pašnekovo, paukštienos kainos ekonominiu sunkmečiu paprastai šiek tiek pakyla: mat gyventojai taupo ir paukštieną renkasi dažniau, dėl to pakyla ir jos paklausa. Tačiau esą Lietuvoje brangimo pajusti neturėtume – didėti paukštienos kainoms neleis mažos kainos Lenkijoje.

Žemos produktų kainos kaimynėje Lenkijoje, A. Gapšio teigimu, taip pat gali būti viena priežasčių, neleisiančių kilti pieno produktų kainoms: „Aš likčiau optimistas vartotojų kainų atžvilgiu, nes, palyginti su Lenkija, pas mus pieno produktų kainos ir taip gerokai išaugusios. Žiūrėdami į pieno biržas galime tikėtis, kad pieno kainos neturėtų didėti.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daržovių kaina nedžiugins

Daržovės šiemet buvo vieni iš nedaugelio produktų, galėjusių pradžiuginti Lietuvos gyventojus žemomis kainomis. Po 2010 metais didėjusių kainų šiemet daržovių augintojai tikino sulaukę gero derliaus ir dėl to galėję daržoves parduoti gerokai pigiau.

Pavyzdžiui, bulvių rudenį galima buvo įsigyti net keturis kartus pigiau nei 2010 metais. O grūdų kaina, nuo kurios didžiąja dalimi priklauso ir tai, kiek mokėsime už mėsą, šiemet buvo maždaug trečdaliu žemesnė.

Pasak Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorės Zofijos Cironkienės, didelio kainų skirtumo nebus matyti ir kitų metų pradžioje – sausį ir vasarį, – o nuo kovo tradiciškai padidėja daržovių eksportas į Rusiją, todėl tuomet jų kainos šiek tiek pakils.

REKLAMA

Kokia situacija bus vasarą ir rudenį, Z. Cironkienės nuomone, didžiąja dalimi priklausys nuo derliaus, tačiau esą galima spėti, kad daržovės brangs: tokios nedidelės kainos kaip šiemet būna kartą per 3–5 metus. Esant žemoms kainoms sumažėja daržoves auginančių ūkininkų. Dėl to krinta daržovių pasiūla, o pasiūlos mažėjimas dažnai lemia kainų kilimą.

Rūkys brangiau

Nuo įstojimo į ES nuolat brangsta cigarečių akcizas. Kiti metai – ne išimtis. Nuo kovo 1 dienos cigarečių akcizas didės nuo 132 iki 140 litų už 1 000 cigarečių. Dėl to pigiausių cigarečių pakelio kaina pakils maždaug 30–35 centais, brangiausių – 25–28 centais. Panašaus brangimo galima tikėtis ir ateinančius šešerius metus – cigarečių pakelis turi pabrangti maždaug 2 litais. Kad nesijaustų kainų šuolio, nuspręsta cigarečių akcizą kasmet didinti pamažu.

REKLAMA

Cigarų ir cigarilių akcizų tarifas bus padidintas nuo 80 iki 84 litų už kilogramą. Padidinus akcizų tarifą cigarilėms, šių produktų pigiausios kategorijos pakelis gali brangti apie 16 centų.

Alkoholinių gėrimų akcizo kol kas didinti nežadama.

Nauji mokesčiai

Daug diskusijų sukėlęs prabangos mokestis įsigalios tik iš dalies – kitąmet dar nebus apmokestinti naujesni nei 10 metų automobiliai, motociklai ir kitos transporto priemonės. Tačiau nekilnojamojo turto (NT) mokestį valdantieji įvedė. Dėl to gyventojai, turintys daugiau nei milijono vertės NT, už jį mokės 1 proc. metinį mokestį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nusprendus apmokestinti atmintį turinčią skaitmeninę įrangą – visų tipų atminties diskus, mobiliuosius telefonus, televizorius, nešiojamuosius kompiuterius ir t. t. – turėtų pabrangti ir šių įrenginių kaina. Pavyzdžiui, nešiojamieji kompiuteriai gali brangti 20 litų, laikmenos priklausomai nuo talpos kainuos nuo 0,5 lito iki 15 litų daugiau.

Kitąmet nustos galioti ir lengvatinis 9 procentų PVM tarifas viešbučiams, todėl galima tikėtis ir šiek tiek didesnių apgyvendinimo kainų viešbučiuose.

Nuo 2012 m. sausio 1 dienos brangsta ir verslo liudijimai. Vilniuje verslo liudijimai kainuos dvigubai daugiau – kaina nuo 720 pakils iki 1 440 litų. O kituose miestuose verslo liudijimų kaina išaugs daugiau negu dešimt kartų – nuo 120 iki 1 440 litų.

REKLAMA

Faktai

Pajamos iš mokesčių

Per šių metų vienuolika mėnesių į valstybės biudžetą pajamų iš mokesčių gauta 13 mlrd. 535,7 mln. litų

Daugiausia buvo surinkta iš PVM mokesčio – 8 mlrd. 85,5 mln. litų

Akcizų mokesčiai biudžetą papildė surinkta 2 mlrd. 962,1 mln. litų pajamų

Pelno mokestis padėjo surinkti 703,9 mln. litų pajamų

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų