REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po gaisro didžiausias dėmesys skiriamas asmenims, buvusiems pastate tuo metu, kai įsiplieskė ugnis. Iš tiesų padariniai gali būti kur kas didesni ir turėti skaudžių pasekmių pastatų, ypač verslo, kurie yra darbo ir pajamų šaltinis, savininkams.

Po gaisro didžiausias dėmesys skiriamas asmenims, buvusiems pastate tuo metu, kai įsiplieskė ugnis. Iš tiesų padariniai gali būti kur kas didesni ir turėti skaudžių pasekmių pastatų, ypač verslo, kurie yra darbo ir pajamų šaltinis, savininkams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pastatų savininkams gaisras gali reikšti vertingo turto praradimą, keleto mėnesių pajamų netekimą ar net verslo žlugimą. Taip pat ilgalaikės pastatų eksploatacijos pastatų savininkams sukelia išlaidų. Pasaulinės draudimo kompanijos pastebi, kad nors gaisrų skaičius pastatuose mažėja, jų sukelti nuostoliai didėja – vidutinis ieškinys gaisro atveju nuo 2002 iki 2008 m. padidėjo daugiau nei dvigubai, nes pastatų savininkai nori sutvarkyti visus gaisro padarinius.

REKLAMA

Gaisro kaina

Kasmet pasaulyje pranešama apie septynis – aštuonis milijonus gaisrų, per kuriuos sužalojama maždaug 800 000 žmonių. Tai neįtikėtinas nuostolių ir žalos lygis.

Visame pasaulyje pastatų statybai ir rekonstrukcijai išleidžiami milijardai, dar daugiau išleidžiama viduje esantiems daiktams ir jų apsaugai. Nepaisant akivaizdaus rūpinimosi pastatų sauga, vienas dalykas itin dažnai neįvertinamas – pastato konstrukcijoje naudojama izoliacija, atliekanti svarbiausią pasyviosios apsaugos nuo gaisro vaidmenį.

REKLAMA
REKLAMA

Griežtėjant energinio naudingumo reikalavimams, vis daugiau pastatų atnaujinami pakeičiant izoliaciją, didinant jos storį ar įrengiant kitokio tipo izoliaciją (pvz., apšiltinant fasadą iš išorės), kad sumažėtų energijos sąnaudos ir šilumos praradimas bei padidėtų pastato architektūrinės ir aplinkosaugos charakteristikos.

Tačiau daugybė pastatų savininkų iki galo nesupranta izoliacijos vaidmens saugant jų turtą. Izoliacija, kaip ir daugelis statybinių medžiagų, skiriasi savo savybėmis. Kai kurios izoliacinės medžiagos yra nedegios ir priskiriamos A1 degumo klasei – tai reiškia, kad jos neužsidega arba neskatina ugnies plitimo ir yra svarbios pasyviai gaisrinei saugai. Kitos izoliacinės medžiagos yra degios ir turi būti dengiamos apsauginėmis metalo ar gipso plokštėmis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Todėl labai svarbu, kad renkantis izoliacines medžiagas konkrečiai pastato konstrukcijai ir jo paskirčiai pastatų savininkai gautų profesionalių patarimų. Pavyzdžiui, būtų neprotinga montuoti degias izoliacines medžiagas katilinėje. Tačiau tokio tipo izoliacija plačiai naudojama betoninėms grindims ar pamatams izoliuoti ir daugeliu atvejų gali būti saugiai naudojama, jei tik yra tinkamai, pagal gamintojo rekomendacijas sumontuota ir apsaugota nedegiu sluoksniu.

Dar vienas aspektas, apie kurį pastatų savininkai turėtų susimąstyti – dūmų toksiškumas. Didžioji dalis mirčių per gaisrą ištinka dėl toksiškų dūmų, be to, dūmai labai kenkia pastatų interjerui ir įrangai. Renkantis nedegią izoliaciją ir tinkamai apsaugant degias medžiagas, galima sumažinti šį pavojų neleidžiant liepsnai tiesiogiai kontaktuoti su izoliacija.

REKLAMA

Teisinės pasekmės

Ne mažiau pastatų savininkams turėtų rūpėti ir tikimybė būti apkaltintais aplaidumu, dėl kurių kilo gaisras. Pavyzdžiui, pastaraisiais metais Kinijoje buvo nuteistas arba tebelaukia teismo nuosprendžio 41 asmuo, kaltinamas dėl gaisro, kilusio Kinijos centrinės televizijos (CCTV) pagrindiniame biure. Tarp jų – naujojo CCTV biuro statybos vadovas, kaltinamas „sukėlęs nelaimę su pavojingomis medžiagomis“, ir statybinių medžiagų tiekėjas, kuris, kaip įtariama, tiekė standartų neatitinkančias prekes. Kaltinimai pateikti ir pastato savininkui, kuris patvirtino gaminių specifikacijas.

REKLAMA

Londone, Sadarko rajone, taip pat susiklostė įtempta situacija, kai daugiaaukščiame gyvenamajame name, priklausiančiame savivaldos tarybai, kilo gaisras. Vietos parlamento narė Harriet Harman paprašė tyrimo, kuriuo būtų išsiaiškinta, „ar [gaisro] prevencija buvo adekvati“.

Kodėl svarbu išsirinkti tinkamą izoliaciją?

Po keleto didelių gaisrų žiniasklaida ir valdžios įstaigos atkreipė dėmesį, kokį vaidmenį nedegi izoliacija (pvz., akmens vata) gali turėti gaisro plitimui, ir kaip netinkamai parinktos bei sumontuotos degios medžiagos skatina ugnies išplitimą pastatuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Danijos ugniagesių-gelbėtojų sąjunga išreiškė susirūpinimą dėl degios izoliacijos: „tai reiškia, kad negalėtume įeiti į pastatą ir gesinti jo iš vidaus, jei sienos būtų izoliuotos putomis.“

Tai svarbus ugniagesių, gerai žinančių gaisro pavojus pastatuose, kuriuose blogai apsaugotos statybinės medžiagos, įspėjimas.

Pastatų savininkams tai reiškia, kad daugelis ugniagesių gali nenorėti eiti į degantį pastatą, kurio viduje yra degių izoliacinių medžiagų, kai pavojus žmonių gyvybėms nebegresia. Nedegi izoliacija ne tik gali padėti apsisaugoti nuo gaisro plitimo, bet ir leidžia ugniagesiams imtis visų veiksmų, būtinų užgesinti liepsną pastate.

REKLAMA

Draudimas nuo gaisro nuostolių

Dideli nuostoliai ir pasikeitusi ugniagesių politika buvo perspėjamieji ženklai draudimo kompanijoms. Ugniagesiai gali neiti į pastatą, kuriame panaudota degi izoliacija, o tai reiškia, kad gaisro žala tik didės. Pavyzdžiui, 2003 m. Jungtinėje Karalystėje, „Sahib Foods“ maisto perdirbimo įmonėje, kilo gaisras, po kurio buvo iškelta byla9. Gamyklos virtuvėje kilęs gaisras uždegė izoliacines lubų plokštes. Savininkas buvo pripažintas kaltas dėl to, kad neinformavo pastato architekto apie patalpos paskirtį, todėl šioje patalpoje nebuvo sumontuota degumo požiūriu saugių medžiagų. „Sahib Foods“ turėjo sumokėti architekto draudikui 12 milijonų svarų.

REKLAMA

Nėra jokių abejonių, kad draudimo kompanijos griežtins reikalavimus riboti degių medžiagų naudojimą pastatuose. Britanijos draudėjų asociacijos atliktas tyrimas parodė, kad vidutinis ieškinys gaisro atveju nuo 2002 m. padvigubėjo.10 Atsižvelgiant į tai, kad šiuo metu draudikai mažina draudimo įmoką iki 50 %, jei naudojama aktyvioji priešgaisrinė apsauga, pvz., sprinklerinė sistema11, tikėtina, kad ir pasyvioji priešgaisrinė apsauga (pvz., nedegi izoliacija) taps vienu iš draudimo reikalavimų.

Tačiau nors ir draudimo kompanija padengia gaisro (dūmų, vandens ir ugnies) sukeltus nuostolius, prarastas laikas gali kainuoti dar daugiau. Kai kuriais atvejais dideli gaisrai sukelia bankrotus, ir net „draugiškiausios“ draudimo kompanijos negali pakeisti prarastų klientų, kurie kreipiasi į konkurentus, kol verslas bando grįžti į senąsias vėžes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atsakomybės ribojimas:

Pagal žmonių saugos reikalavimus, medžiagos degumo klasifikacija turėtų būti svarbiausias kriterijus renkantis izoliaciją. Šio dokumento turinį ir išvadas surinko „Rockwool Group“. Dokumentas skirtas specialistams ir naudotinas tik informaciniais tikslais. „Rockwool Group“ atsiriboja nuo atsakomybės dėl tiesioginių ar netiesioginių nuostolių ar žalos, kuriuos galėtų lemti šio dokumento naudojimas.

Faktus ir išvadas surinko „Rockwool International“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų