REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Grojantis, dainuojantis ir šokantis keturių miestų žemėlapis — tokios kūrybinės vizijos įkvėpti Roterdamo, Sofijos, Lodzės ir Vilniaus menininkai šią savaitę pradėjo kurti kartu vienoje iš 2009-ųjų Europos kultūros sostinių — Vilniuje.

REKLAMA
REKLAMA

Profesionalūs menininkai iš Nyderlandų, Bulgarijos, Lenkijos ir Lietuvos vienija kūrybines pajėgas nacionalinės programos „Vilnius — Europos kultūros sostinė 2009“ edukaciniame projekte jauniesiems kūrėjams „maProject“.

REKLAMA

Daugiakultūrė 25 jaunųjų scenos bei vizualiųjų menų kūrėjų ir dešimties vadovaujančių menininkų komanda beveik šešias savaites dalyvaus intensyviuose užsiėmimuose — kūrybinėse dirbtuvėse, darbinėse diskusijose, paskaitose europietiškumo, tapatybės temomis. Projekto „maProject“ komanda — ir „studentai“, ir „mokytojai“ — Vilniuje sieks nutiesti tiltus tarp Rytų ir Vakarų Europos kultūrinių patirčių, meninių išraiškų bei praplėsti kūrybos ribas.

REKLAMA
REKLAMA

„Projekto jauniesiems dalyviams vadovaujančių menininkų komandą sudaro skirtinguose ir kartu ryškių charakterių Europos miestuose kuriantys įvairių meno žanrų atstovai, todėl „maProject“ „studentai“ įgis tarpdisciplininės ir tarpkultūrinės patirties“, — pasakojo viena iš „maProject“ choreografų Agnija Šeiko. Pasak jos, džiugu suteikti galimybę jauniesiems menininkams iš kelių šalių ne tik studijuoti šiuolaikinę europinę tapatybę, bet ir pažinti kultūrinį Vilnių, pajusti savitą miesto kūrybinį pulsą. Jaunųjų menininkų kandidatūras „maProject“ pasiūlė partnerės organizacijos po atvirų atrankų projekto šalyse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rugpjūčio 12 – rugsėjo 17 dienomis vykstančio tarpdisciplininio meno projekto programoje — paskaitos, diskusijos, analizė, kūrybinės dirbtuvės, repeticijos, išvykos už Vilniaus ribų. Projekto metu sukurta menų sintezės instaliacija bus pristatyta visuomenei rugsėjo 18-19 d. Vilniaus dailės akademijoje.

Rugpjūčio 12 d. startavusį įvadinių paskaitų ciklą pranešimu „Geografija ir istorijų pasakojimas (žemėlapiuose ir mene)“ pradėjo dramaturgas ir meno kritikas Hans Timmerman (Nyderlandai). „Paskaitų ir kūrybinių dirbtuvių metu mėginsime išsiaiškinti, ar įmanoma apibrėžti nacionalinio meno sampratą. Tai ypatingai svarbu jauniems kūrėjams, ieškant individualios kūrybos kelio“, — teigė H.Timmerman. Lenkų kino ir šokio kritikas Witold Mrozek paskaitoje „Atminties paprotys: išmainytos tapatybės ir painios erdvės“ projekto dalyviams pristatė istorinės atminties įtaką europietiškumui, o kūniškumo ir seksualumo sampratą šiuolaikiniame Rytų ir Vakarų Europos šalių mene atskleidė rašytojas ir sociologas Artūras Tereškinas (Lietuva).

REKLAMA

„maProject“ kūrybinėms dirbtuvėms vadovauja choreografai Liat Magnezy (Nyderlandai), Konrad Szymanski (Lenkija) ir Agnija Šeiko (Lietuva), vaizdo menininkas Joost Van Veen (Nyderlandai), kompozitorius Petar Doundakov (Bulgarija), dramaturgas Hans Timmerman (Nyderlandai) ir lietuviai: kostiumų dizainerė Aistė Anaitė, scenografas Jurgis Malinauskas, architektai Simonas Liūga ir Saulius Valius.

„Finalinės instaliacijos karkasu bus keturių miestų — Vilniaus, Roterdamo, Sofijos ir Lodzės — grafinių žemėlapių kontūrų įkvėptos architektūrinės formos, kurios taps reginio publikai scenografija“, — pasakojo viena iš projekto iniciatorių, choreografė Liat Magnezy. Pasak jos, visų meno kūrinių sintezė — arba kitaip instaliacija — atspindės keturių kuriančių Europos miestų skirtumų, panašumų ir sintezės potencialą.

REKLAMA

„Su jaunaisiais menininkais sieksime sukurti keturių matmenų meno kūrinį, kuriame sujungsime šiuolaikinį šokį, gyvai atliekamą muziką, vaizdo meną, kostiumų ir šviesų dizainą, architektūrą, dramaturgiją ir net bulgarų liaudies dainas. Kadangi žiūrovai bus sukviesti į architektūrinio erdvinio statinio vidų, kuriame bus pristatyta visų meno formų sintezė, jie neliks tik pasyvūs stebėtojai“, — įspūdžiais dalijosi kone energingiausias vienas iš projekto iniciatorių, bulgarų kompozitorius Petar Doundakov.

„Šis projektas yra ne formaliai, bet išties tarpdisciplininis — kūrėjai mėgins perprasti savo kolegų iš kitų meno sričių darbo specifiką, ir todėl bus labai įdomu išvysti galutinį rezultatą“, — teigė VšĮ „Vilnius — Europos kultūros sostinė 2009“ „Europos menų mokyklos“ ir kino projektų vadovė Ieva Skaržinskaitė. Galutinis projekto kūrinys — daugelį meno rūšių apjungsiantis „gyvasis“ pseudo-Europos žemėlapis — bus atviras kiekvienam, norinčiam pasivaikščioti architektūriškoje erdvėje ir iš ypač arti stebėti gyvai pristatomus kūrybinių ieškojimų rezultatus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų