REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos Seimas, deleguodamas 13 parlamentarų stebėti Europos Parlamento darbą, nusiuntė į Briuselį ne tik 13 žmonių, bet ir savotišką Lietuvos Seimo miniatiūrą - parlamentarai buvo atrinkti pagal proporcinį atstovavimą tai ar kitai frakcijai. Vadinasi, atitinkantį dabartines Lietuvos politines sanklodas.

REKLAMA
REKLAMA

Panašiai elgėsi dar devynių šalių parlamentai. Taigi 162 Europos Parlamento stebėtojai iš šalių kandidačių atspindi savotišką politikos struktūrų vaizdą. Parlamente stebėtojų atstovaujama apie 60 partijų, tad vienai šaliai visuotiniškai tenka 6 partijos (13 lietuvių realiai priklauso net 8 partijos), o respektabili partija siunčia vidutiniškai po 2,5 delegato.

REKLAMA

Sakoma, kad Europos Parlamento sudėtis neretai atspindi bendrąsias politines sanklodas ir politinę ateitį. Ar pagal stebėtojus galimą ką nors pasakyti apie šalių kandidačių partijas ir jų perspektyvas.

Pasirodo, galima.

Pagal pokomunistinėje Europoje jau nusistovėjusią tradiciją, valdžia keičiasi su kiekviena rinkimų kadencija. 2000-2001 metų banga atvedė į valdžią daugiausiai kairiuosius, kai kurias atvejais ir liberalais save vadinančias partijas, tad kita turi atvesti dešiniuosius.

REKLAMA
REKLAMA

Kairieji visur vienodi ir visur nepaprastai stabilūs. Visos šalys kandidatės į Europos parlamentą deleguoja savus suvienytus socialdemokratus, tik Lenkijai jiems atstovauja dvi partijos, kitose šalyse - po vieną.

Liberalai, tradiciškai laikomi dešiniaisiais, šį kartą pasipildė daugiausiai kairiaisiais parlamentarais. Mažiausiai 9 iš 13 atstovų, atėjusių į Europos Parlamento Liberalų demokratų frakciją, yra arba tradiciškai laikomi kairiaisiais (estai, slovėnai), arba esantys koalicijoje su socialdemokratinėmis partijomis (vengrai, lietuvių socialliberalai). Mūsiškis Arminas Lydeka tarp jų atrodo pats dešiniausias ir galbūt pats liberaliausias. Liberalai tikėjo, kad naujosios partijos plūstels į Liberalų demokratų frakciją, bet taip neatsitiko. Naujai sukurtos partijos pasirinko buvusių krikdemų grupuotę - Europos liaudies partiją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dešiniuosius jungianti didžiausia Europos Parlamente politinė grupė - Europos liaudies partija pasipildė net 69 reprezentantais iš 29 partijų - reta gausa. Socialistai į savo gretas pritraukė konsoliduotus atstovus, dažniausiai iš vienos vienintelės tos šalies partijos, o dešinieji tebėra visiškas mišinys. Lietuvių ir čekų dešinieji atstovauja keturioms, o lenkų - net šešioms politinėms grupėms. Kai daug partijų, daug ir problemų - toks Vytautas Landsbergis su Egidijumi Vareikiu gali sutarti, tačiau su Kaziu Bobeliu - vargu.

REKLAMA

Kažkada daugiausiai krikščionis demokratus jungianti grupė pasipildė gausiausiai, bet ne krikdemais ir konservatoriais, pasipildė… populistais. Populistinės ar charizmatinių lyderių partijos atsiranda Baltijos valstybėse, Lenkijoje ir kitose šalyse, tradiciškesni krikščionys demokratai gal Slovakijoje ir Slovėnijoje, konservatoriai - Čekijoje. Šiame mišinyje galima įžiūrėti, kad atsiranda savotiška nauja dešinė - konservatorių, krikdemų ir populistų dešinė. Klasikiniai politologai turbūt netikėtų, kad galima suderinti konservatyviai simpatiškas idėjas su liberalia pažiūra į daugelį dalykų. Kai kas jau kaltina Europos liaudies partiją veikiant “catch all” principu, - priimami visi, kurie tik nori ateiti, nepaisant jų realių politinių vertybių. Šiandien tai didžiausia frakcija, tačiau draskoma vidinių prieštaravimų. Užkulisiuose kalbama, kad dalis Liaudies partijos po 2004 metų Europos Parlamento rinkimų gali atskilti ir formuoti naują politinę grupę - konservatyvių euroskeptikų. Jai priklausytų britų konservatoriai su atėjusiais kolegomis iš Čekijos buvusios Vaclavo Klauso partijos. Kažkada kalbėta, kad ir Lietuvos konservatorių ryšiai su britų kolegomis pakankamai stiprūs. O jei pabėgtų dar ir kai kurie liberalesnės orientacijos politikai, kaip kad mūsų modernieji krikdemai, mistinė ateities dešinė ne tokia jau ir stipri. Europos liaudies partijai reikia rimtai susirūpinti ideologine konsolidacija.

Atrodytų, kad nauja dauguma pokomunistinėje Europoje pateks į dešiniųjų rankas, tačiau norint susidaryti tikslesnį vaizdą reikia laukti. Laukti, kaipgi tęsis mūsų parlamentarų žvalgytuvės Europoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų