REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Policininkai, medikai ir ugniagesiai kasmet su nerimu laukai Naujųjų metų nakties, kai padaugėja nelaimingų atsitikimų. Tiesa, patys specialistai teigia, kad didžiausias žmogaus priešas yra jis pats, o dažniausiai koją pakiša besaikis alkoholio vartojimas.

Tiesioginėje Etaplius.lt vaizdo konferencijoje svečiavosi Šiaulių ligoninės medicinos direktoriaus pavaduotojas chirurgijai Antanas Pauliukas ir Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas Gintaras Zonis. Pašnekovai skaitytojams pasakojo apie tai, kaip tinkamai elgtis, norint Naujuosius metus pasitikti saugiai.

Baigėsi rusiškos petardos – baigėsi nelaimės

„Šiemet per Kalėdas smarkiai padidėjo nelaimių skaičius. Traumos dažniausiai buitinės ir įvyksta dėl besaikio alkoholio vartojimo“, – teigė A. Pauliukas. Didžioji pacientų dalis, patekusi į priėmimo skyrių, dažniausiai būna neblaivūs, tai apsunkina darbą. Medikas Etaplius.lt redakcijoje pasakojo, kad dabar su nerimu laukiama Naujųjų metų nakties, tada taip pat padaugėja pacientų.

REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu G. Zonis teigė, kad ugniagesiai padaugėjusiais iškvietimais šventinę naktį nesiskundžia. „Tenka stebėti statistiškai, gaisringumas nebūna didesnis, jei lygintume trejus metus. Šie metai be sniego, be šalčio, tad ir nelaimių mažiau. Kitas dalykas, jei žiūrėtume dar į ankstesnius metus – tai baigėsi rusiškos petardos, kurios dažnai vis dar degdamos nukrisdavo ant pastatų ar žmonių – baigėsi ir nelaimės. Nuo fejerverkų nukenčia vis mažiau žmonių ir pastatų“, – tikino pašnekovas.

REKLAMA

Švenčia stiprindami pajėgas

„Per šventes stiprinamos pajėgos. Numatomi paaukštinto iškvietimo laipsniai. Jeigu į gyvenamąjį sektorių paprastai turėtų vykti trys automobiliai, per šventes vyksta keturi. Žmonės švenčia, daugiau atsipalaiduoja, tad ir nelaimių galima sulaukti žymiai skaudesnių“, – pasakojo G. Zonis.

Medikai, priešingai nei ugniagesiai, susitvarko įprastu rėžimu. „Yra sudarytas grafikas, yra paskirti specialistai, kurie budi. Vyresnysis budintysis žino, ką esant reikalui, galima iškviesti iš namų. Paprastai mes per šventes visiškai susitvarkome su savo budinčiomis brigadomis“, – tikino A. Pauliukas.

REKLAMA
REKLAMA

Žaloja ne fejerverkai, o aplaidumas

Prekyba pirotechniniais sprogmenimis pagyvėja prieš šventes. Kasmet pasigirsta pranešimų apie įvairius susižalojimus. Ar žmonės vis dar nežino, kaip saugiai elgtis pavojingais šventiniais atributais? Žmonės naudodami pirotechninius gaminius žalojasi ne dėl fejerverkų trūkumų, o dėl aplaidumo – jaučiasi viską žinantys ir ignoruoja tai, kas parašyta instrukcijose, įsitikinęs ugniagesių atstovas.

Pasiteiravus, ar apskritai uždraudus naujametinius fejerverkus, būtų galima išvengti nelaimių, G. Zonis svarstė, kad tai tik sukeltų dar didesnių problemų. „Draudžiant kažką daryti, visada kyla noras dar labiau tai išbandyti. Uždraudus fejerverkus, žmonės pradėtų patys kažką gaminti ir sprogdinti. Kai gamyklinių fejerverkų būdavo gerokai mažiau, tada tikrai įvykdavo baisių nelaimių, kildavo gaisrai“, – prisiminė Etaplius.lt pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Policijos pareigūnai kartu su ugniagesiais gelbėtojais prieš šventes ir jų metu atlieka patikrinimus pirotechnika prekiaujančiose vietose. „Dvejus metus iš eilės nenustatėme jokių pažeidimu. Džiugu, kad prekeiviai laikosi taisyklių – tinkamai įsirengia spintas, kuriose laiko pirotechninius gaminius, turi gesintuvus. Žmonės, kurie prekiauja fejerverkais, tai daro ne pirmus metus. Vis dėlto, prekybininkų sumažėjo“, – kalbėjo G. Zonis.

Pavojinga ir balkone

A. Pauliukas neprisiminė nė vieno incidento Šiauliuose, kuris baigėsi tragiškai. Prieš kelerius metus mieste yra buvęs tik vienas rimtas sužalojimas. Balkone stovinčiai merginai petarda pataikė į galvą. Įvyko galvos smegenų sukrėtimas, kraujo išsiliejimas. Merginą teko skubiai operuoti.

REKLAMA

G. Zonis pridūrė, kad fejerverkus stebėti balkone yra itin pavojinga. „Aš pats stebiu per du stiklus – tai balkono ir kambario langai. Esu matęs, kaip krenta fejerverkų baterija, tada šūviai lekia į visas puses. Galima tik spėlioti, kokios pasekmės būtų, jei tokie fejerverkai pataikytų į kūną. Apskritai gyventojams per Naujuosius metus patarčiau neatverti langų arba nepalikti namų be priežiūros. Jei fejerverkas užkristu ant namo, kuriame nieko nėra, galima laukti liūdnų pasekmių“, – patarė specialistas.

„Kai šalia žmogaus arba tiesiog rankose sprogsta fejerverkai ir petardos, susižalojama gan smarkiai. Susidaro randai, gali būti pažeistos sausgyslės, gali nebebūti pirštų judesių, gali nutraukti pirštus. Nudegimai gyja labai ilgai“, – vardijo A. Pauliukas.

Nepaisant to, jis tvirtino, kad didesnė problema yra ne patys fejerverkai, o kitos nelaimės. „Per Kalėdas fejerverkai taip pat visur skraidė, bet sužalotų nebuvo. Buvo kitokių nelaimių – tai įvairios galvos traumos, lūžimai. Per šiuos Naujuosius metus žada šaltuką, tai traumatologams darbo padaugės. Tuo labiau, kad neblaiviems žymiai sunkiau orientuotis. Kita nelaimių priežastis – neblaivūs asmenys imasi aiškintis santykius, tada lauk dar didesnių nelaimių“, – kalbėjo medikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų