REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Išsamūs Seimo balsavimo rezultatai rodo, jog valdantieji neturėjo pakankamai balsų atmesti prezidentės veto Darbo kodeksui ir tam pasitelkė opozicijos atstovų. Veto atmetimui buvo reikalingas 71 balsas, tačiau šio sprendimo nepalaikė dalis „darbiečių“, socialdemokratų, vienas „tvarkietis“.

Išsamūs Seimo balsavimo rezultatai rodo, jog valdantieji neturėjo pakankamai balsų atmesti prezidentės veto Darbo kodeksui ir tam pasitelkė opozicijos atstovų. Veto atmetimui buvo reikalingas 71 balsas, tačiau šio sprendimo nepalaikė dalis „darbiečių“, socialdemokratų, vienas „tvarkietis“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Veto atmetimui pritarė 29 socialdemokratai, tačiau 8 šios frakcijos nariai balsavo prieš arba susilaikė. Tarp nepritarusių veto atmetimui buvo Socialdemokratų partijos pirmininko pavaduotojas, Seimo vicepirmininkas Algirdas Sysas, Aušrinė Marija Pavilionienė, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas ir kiti.

REKLAMA

Balsuojant dėl prezidentės veto, skilo ir valdančiųjų „darbiečių“ frakcija - 18 jos narių balsavo už veto atmetimą, 4 prieš ir 2 susilaikė. Tarp nepritarusiųjų daugumos pozicijai - „darbiečiai“ Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė, Gediminas Jakavonis, Mečislovas Zaščiurinskas ir kiti.

Dauguma valdančiųjų „tvarkiečių“ frakcijos narių - 8 - balsavo už tai, kad veto būtų atmestas. Vienintelis „tvarkietis“ Algimantas Dumbrava nepritarė veto atmetimui.

REKLAMA
REKLAMA

Šį balsų trūkumą tarp valdančiųjų didžiąja dalimi kompensavo opozicinio Liberalų sąjūdžio vieninga parama (12 balsų „už“) veto atmetimui, taip pat ir trijų opozicinių konservatorių - Arvydo Vidžiūno, Dainiaus Kreivio ir Sergejaus Jovaišos „už“. Prieš balsavo 20 konservatorių, o frakcijos seniūnas A. Kubilius balsavime nedalyvavo.

Už veto atmetimą taip pat balsavo ir 4 Mišrios Seimo narių grupės atstovai, tačiau 7 šios grupės nariai nepritarė veto atmetimui. Vieningai veto atmetimui nepritarė ir 7 Lietuvos lenkų rinkimų akcijos nariai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuomonės

Už prezidentės veto balsavęs Socialdemokratas A.Sysas BNS teigė, kad taip balsavo, kad būtų galima paprasčiau koreguoti priimtą Darbo kodeksą.

„Esu įsitikinęs, kad padarėme klaidą atmesdami prezidentės veto ir dabar teikiame tas pačias pataisas, kurias prezidentė iškart siūlė. Registruojamos pataisos, einama ilgesniu keliu vietoj to, kad pritarti ir užregistruoti 2-3 pataisas, kurios neva pakenktų verslui, dabar registruojama daugiau kaip 10 pataisų, kurias reikia taisyti dėl darbuotojų. Manau, kad reikėjo atmesti asmenines ambicijas, kad čia prezidentė. Buvo esminė klaida padaryta, kad pripažinti, jog darbuotojai ir darbdaviai yra lygūs darbo rinkoje“, - BNS sakė A.Sysas.

REKLAMA

Paklaustas, kodėl išsiskyrė socialdemokratų partijos balsavimas dėl Darbo kodekso veto, jis teigė, kad kiekvienas gali laisvai priimti sprendimus.

„Kiekvienas savaip bendrauja su darbuotojais, su atstovais ir vieni turi drąsos pasakyti, kad taip elgtis negalima, o kiti neturi tos drąsos. Ką padarysi, toks gyvenimas“, - kalbėjo A.Sysas.

Konservatorius A.Vidžiūnas sakė, jog partijos frakcija nebuvo priėmusi vieningos nuomonės, todėl kiekvienas narys galėjo balsuoti, kaip norėjo.

„Nebuvo jokio vieningo sprendimo, nebuvo privalomo balsavimo. Balsavau dėl to, kad estai yra devinti, o mes šimtas kažkelinti pasaulyje pagal darbo santykius, ir reikia kažką daryti. Tada bus darbo vietos ir neverksime, kad estai aplenkė Lietuvą. Techniškai tegul tariasi darbdaviai, tegul tariasi profsąjungos, bet mes turime judėti į priekį ir nepaskęsti priešrinkiminėse nesąmonėse“, - BNS teigė A.Vidžiūnas.

REKLAMA

Jis teigė negirdėjęs apie skirtingų frakcijų susitarimus balsuoti prieš prezidentės veto.

Vis dėlto konservatorių vicepirmininkė Irena Degutienė sakė, kad partija turėjo savo poziciją ir buvo sutarusi balsuoti už veto.

„Darbo kodeksas turėjo būti tas instrumentas, kuris pritrauktų investicijas. (...) Mes frakcijoje laikėmės pozicijos, kad priimtume Darbo kodeksą su prezidentės veto ir tada registruotume pataisas į prezidentės pataisas. Praktiškai vienoje ar kitoje pusėje rezultatas nėra galutinis“, - žurnalistams kalbėjo I.Degutienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, pirminis Darbo kodeksas nėra gerai parengtas įstatymas.

„Nuo pat pradžių naujasis Darbo kodeksas buvo kaip koks eksperimentas. Projektas tikrai nebuvo suderintas Trišalėje taryboje. Tik atėjus šiam projektui iš Vyriausybės, mes matėme daug nesklandumų. Tiek, kiek aš esu Seime - du dešimtmečius beveik, pirmą kartą iš Vyriausybės toks pusfabrikatis rimto dokumento atkeliavo į Seimą“, - sakė I.Degutienė.

„Darbietis“ Mečislovas Zasčiurinskas tikino, kad Darbo partijos frakcija irgi neturėjo vieningos pozicijos, todėl kiekvienas narys galėjo balsuoti, kaip nori. Dėl to jis sako palaikęs prezidentės veto.

REKLAMA

„Aš ištikimas savo principams. Darbuotojams, kurių yra 1,15 milijono, bus blogiau. Atlyginimai nuo to nepadidės. Pagarba dirbančiajam taip pat nepadidės. Jis toliau liks silpnesne puse. Todėl aš nuosekliai palaikiau prezidentės veto“, - BNS sakė M.Zasčiurinskas.

Seimo narys nebuvo užtikrintas, ar premjero pažadai taisyti Darbo kodeksą bus išpildyti.

----------

Kaip rašė BNS, liepą premjeras socialdemokratų vadovas A.Butkevičius pirmą kartą per pastaruosius ketverius metus buvo pakvietęs susitikimo Seimo opozicijos lyderį konservatorių frakcijos Seime seniūną Andrių Kubilių. Pastarasis tąkart neslėpė, kad premjeras prašė konservatorių paramos atmetant prezidentės veto, nes valdantiesiems, jų tuometiniais skaičiavimais, trūko 5 balsų.

REKLAMA

Seimo nariai trečiadienį atmetė prezidentės D.Grybauskaitės veto dėl naujojo Darbo kodekso ir paliko birželį priimtą kodekso variantą, liberalizuojantį darbo santykius. Naujasis Darbo kodeksas kartu su visu socialinio modelio paketu įsigalios nuo kitų metų pradžios.

Už tai balsavo 74 parlamentarai, 39 buvo prieš, 10 susilaikė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų