• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šalčininkų rajono gyventojai jau penkiolika metų iš eilės į valdžią rinko Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovus, tačiau situacija  rajone tik blogėjo. Šalčininkiečiai bijo balsuoti už kitų partijų kandidatus: atseit valdžia tuomet žiemą neduos malkų ir nemokės pensijų. Tačiau rinkėjų baimė po truputį blėsta.

REKLAMA
REKLAMA

Situacija – viena blogiausių

Nuolatiniai susitikimai su Šalčininkų rajono gyventojais ir įvairių organizacijų atstovais leido suprasti, kad Šalčininkų rajone nėra taip gerai, kaip galėtų būti.

REKLAMA

Miškai užima 44 proc. rajono ploto. Rajono miškingumas yra pusantro karto didesnis nei vidutiniškai Lietuvoje. Tačiau čia beveik nėra lentpjūvių. Jų gausu kituose rajonuose – šalčininkiečiai leidžia uždirbti kitiems.

Vertinant pagal tiesiogines užsienio investicijas, Šalčininkai – visiškas atsilikėlis. Nuo Lietuvos vidurkio atsilieka 136 kartus (Lietuvos vidurkį labai stipriai kelia Vilnius), nuo greta esančių Trakų – 79 kartus. Netgi Varėna pritraukia penkis kartus daugiau tiesioginių užsienio investicijų vienam gyventojui.

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu savo kraštui vietos valdžia nesugeba pritraukti investicijų, tai rodo jos aplaidumą ir nekompetenciją“, – paklaustas apie investicijas Šalčininkų rajone sakė Socialdemokratų partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Problema ant problemos

Šalčininkų rajono savivaldybės strateginiame plane rajono socialinis portretas piešiamas labai juodai. Čia daug socialiai remtinų žmonių; priklausomybė nuo socialinės paramos neskatina ieškoti darbo; kaimo vietovėse paplitęs alkoholio vartojimas; daugėja iš didmiesčių atvykstančių asocialių šeimų; dėl nestabilios socialinės ir ekonominės būklės gali būti blogai prižiūrimi vaikai, paplisti smurtas prieš vaikus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ir tai tik keletas įžvalgų apie situaciją rajone. Tačiau jų visiškai pakanka bendram vaizdui susidaryti – Šalčininkus apėmęs visuotinis ekonominis, socialinis ir kultūrinis sąstingis.

Po rinkimų niekas nesikeičia

Atsižvelgiant į rajone gyvenančių gyventojų skaičių, Savivaldybės taryba yra formuojama iš 25 narių, kurie vėliau sprendimus priima balsų dauguma.

Rajonui svarbius sprendimus nuo 1995 metų priima Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) deleguoti s nariai. Įdomu, kad per visus 15 metų nė vienai partijai nebuvo patikėta bent jau dalyvauti daugumos formavime.

REKLAMA

LLRA atstovai, partijos nariai eina atsakingas pareigas ne tik Taryboje, bet ir kitose svarbiose rajonui institucijose: administracijoje, seniūnijose, savivaldybės mokyklose.

Kodėl nereikia permainų?

Net 70 proc. rajono gyventojų gyvena kaimuose. Prisiminkime socialinį gyventojo portretą.

Rugsėjį vyko gyventojų apklausa. Buvo klausiama, su kokiomis problemomis jie dažniausiai susiduria, klausta ir apie rinkimus. Bandoma išsiaiškinti, kokios yra balsavimo rezultatų priežastys?

Žmonių atsakymai buvo įvairūs, tačiau dažniausiai tos pačios krypties: „Jei nebalsuosime už LLRA, žiemą negausime malkų“, „LLRA mums moka pensijas“,  „Seniūnas sakė, kad jei neateisime į rinkimus, žiemą nevalys kelių“, „Nebus apšviestos gatvės.“

REKLAMA

Ir tikrai – seniūnus skiria LLRA išrinktos Tarybos patvirtinta administracija, mokyklų direktorius − taip pat. Būtų net sunku apskaičiuoti, kiek darbo vietų Šalčininkuose tiesiogiai priklauso nuo LLRA vadovybės sprendimų.

Rajone stipria priklausomybės grandine sujuosti šimtai darbuotojų, jų aprūpinamų žmonių, jų mokomų mokinių tėvų ir daugelis kitų. Štai tau ir elektoratas.

Seime įtakos neturi

Žmonių baimė po truputį blėsta. Rajone daugėja išsimokslinusių, jaunų žmonių, kurie supranta, kad balsavimas yra slaptas ir niekas nesužinos, koks buvo balsavusiojo apsisprendimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žinoma, LLRA aršiai kovoja už tautinių mažumų teises ir laisves. Tačiau pasižiūrėkime iš kitos pusės – ar tautiniu pagrindu sukurta partinė organizacija turi bent teorinę galimybę realiai dalyvauti Seime priimant svarbiausius sprendimus? Žinoma, kad ne, nes jų yra tik 3 iš 141 – visi dalyvauja Liberaldemokratų frakcijos veikloje.

Lyginamoji Šalčininkų rajono analizė











































Gyventojų skaičius

Nedarbo lygis (proc.) 2009.09.01

Veikiančių įmonių skaičius

Tiesioginės užsienio

investicijos 1 gyv.(litais)

Šalčininkai


3 7301

13,1

447

69

Trakai

35 987

5,9

602

5 453

Varėna

27 990

8,2

403

356

Lietuva

3 349 872

10,1

84 574


9 398

REKLAMA



Šalčininkai stipriai atsilieka nuo gretimų Trakų ir Varėnos rajonų. Pagal nedarbo lygį viršija ne tik šių rajonų, bet ir Lietuvos vidurkį. Šalčininkuose menkas verslumo lygis – įmonę steigia maždaug kas 84-as žmogus (t. y. viena įmonė tenka 84 gyventojams), o bendrai Lietuvoje – kas 40-as, Trakuose – kas 60-as, Varėnoje – kas 69-as.

TIK FAKTAI

Kiek per rinkimus LLRA gavo vietų Šalčininkų taryboje, susidedančioje iš 25 narių:

1995 m. – 14.

1997 m. – 20 .

2000 m. – 18.

2002 m. – 17.

2007 m. – 20.

Darius Skusevičius

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų