REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tęsiantis karui Ukrainoje ir pasigirstant kalbų, kad Lietuva gali tapti kitu Kremliaus taikiniu, vis daugiau gyventojų ėmė ieškoti būstų svetur. Ypač išaugo susidomėjimas nekilnojamu turtu (NT) Ispanijoje.

Tęsiantis karui Ukrainoje ir pasigirstant kalbų, kad Lietuva gali tapti kitu Kremliaus taikiniu, vis daugiau gyventojų ėmė ieškoti būstų svetur. Ypač išaugo susidomėjimas nekilnojamu turtu (NT) Ispanijoje.

REKLAMA

NT specialistai tikina, kad tai lemia karo baimė, žmonės ieško saugesnės vietos gyvenimui. Taip pat lietuvius vilioja ir kaina. Būstą Ispanijos pajūryje galima įsigyti už 100 tūkst. eurų. Tačiau ekonomistai įspėja gyventojus apie rizikas ir siūlo nepirkti būsto Ispanijoje tik pasidavus karo baimei. 

Ispanijoje panašiai kaip Lietuvoje

Įmonės „Advera“ vadovė Aušra Burnienė padeda lietuviams išsirinkti ir įsigyti NT Ispanijoje, Pietinėje Costa Blanca pakrantėje. Anot jos, šiuo metu susidomėjimas būstais Ispanijoje išaugo. 

„Žmonės ieško būsto tiek sau, tiek investicijai. Ispanijoje investuoti patogu, nes ši šalis yra Europos Sąjungos (ES) narė. Įstatyminė bazė panaši kaip Lietuvoje. Jeigu žmogus būstą nuomos, jis turės mokėti mokesčius. Tiesa, čia dar teks mokėti ir visuotinį NT mokestį. 

REKLAMA
REKLAMA

Stengiamės žmonėms padėti ne tik susirasti būstą pirkimui, bet supažindiname ir su mokesčiais, kuriuos čia už NT reikės mokėti“, – sakė įmonės vadovė. 

REKLAMA

Anot jos, būsto kainos Ispanijoje pradėjo kilti tik šiais metais. 

„Tuo metu Lietuvoje kainų kilimo bumas jau tęsiasi porą metų. Tačiau dabar Ispanijoje auga būstų paklausa, kuri dažnai jau viršija ir pasiūlą. Todėl geriausia nesnausti ir sprendimą pirkti priimti kuo greičiau. Kartais juokaujame, kad būstą reikėjo pirkti jau vakar. 

Jaučiame gyventojų paniką. Jie nori investuoti savo pinigus kuo toliau nuo karinių veiksmų. Be to, čia būstų ieško ne tik lietuviai, bet lenkai ir kiti užsieniečiai. Šiame regione gyvena daug užsienio šalių gyventojų“, – pasakojo įmonės vadovė. 

REKLAMA
REKLAMA

Ispanijoje būstai kitokie nei Lietuvoje 

Pasak A. Burnienės, Ispanijoje yra populiarūs dviaukščiai namai. 

„Viena šeima gyvena apačioje ir turi kiemą, o kita šeima gyvena antrame aukšte ir turi vadinamąjį soliariumą, t. y. erdvę-terasą ant stogo. Būstai nėra dideli, čia regionas, kuris turi 300 saulėtų dienų per metus. Niekas nesėdi butuose. Beveik visi būstai turi erdvias terasas, kiemelius, balkonus. Štai neseniai pardavėme 65 kvadratinių metrų ploto butą, kuris turi 23 kvadratinių metrų ploto terasą. Žmonės didžiają dalį laiko leidžia lauke. 

Be to, jeigu mes norime saulės, ispanai nuo jos slepiasi. Tad Ispanijoje senesnės statybos butai turi mažus langus, kad šešėlio būtų kuo daugiau. Mūsų norai visiškai kitokie, norime kuo daugiau saulės. Tad naujos statybos butai, kurie yra orientuoti į užsieniečius, statomi su didžiuliais vitrininiais langais. Žinoma, visi langai turi užleidžiamas žaliuzes, kad būtų galimybė nuo saulės ir pasislėpti“, – būstų savybes vardijo įmonės vadovė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A. Burnienės, teigimu, jeigu žmogus tiksliai žino, ko nori, jis per porą dienų tikrai gali išsirinkti sau būstą. 

„Pateikiame būstų sąrašą ir dalis žmonių, netgi neatvykę, o nuotolinės būsto apžiūros būdu išsirenka sau tinkamą NT. Be to, būstų pasiūlą vis atsinaujina. Pavyzdžiui, kai vyko Brexit rinka buvo perpildyta anglų būstais, kurie nusprendė juos parduoti. Pandemijos metu, kai kurie žmonės irgi pardavė savo būstus. 

Dauguma mūsų klientų perka NT nuosavomis lėšomis. Dažniausiai jie parduoda kažkokį turtą Lietuvoje ir atvažiuoja į Ispaniją pirkti būsto. Kiti ima paskolas“, – komentavo įmonės vadovė. 

REKLAMA

Būstui Ispanijoje lietuviai vidutiniškai išleidžia 100 tūkst. eurų 

Ispanijoje, Alicante regione nemažai būstų pardavimo skelbimų galima rasti „Facebook“ paskyroje „Investavimas NT Ispanija“. Paskyros savininkas Naglis Kazakevičius pasakojo, kad lietuviai būstų Ispanijoje ėmė ieškoti dar praėjusių metų pabaigoje. 

„O labiausiai susidomėjimas išaugo šių metų pradžioje. Daugiausiai tai lėmė aukštos būstų kainos Lietuvoje. Gyventojai ėmė ieškoti alternatyvų. Žinoma, karas taip pat padidino susidomėjimą NT Ispanijoje. Žmonės išsigando ir ėmė ieškoti saugesnės vietos gyvenimui ar laikinam prieglobsčiui. 

REKLAMA

Gyventojai dažniausiai ieško būsto, kuris būtų, kuo arčiau jūros, dviejų kambarių. Į kainą taip pat atkreipia dėmesį. Dažniausiai būstui Ispanijoje lietuviai nori skirti apie 100 tūkst. eurų. Už tokią kainą lietuviškame pajūryje žmonės beveik nieko negali įsigyti, o čia gali“, – tikino N. Kazakevičius. 

Anot jo, Lietuvos pajūryje būstai brangūs, nes pajūris yra trumpas. 

„Ispanija turi daugiau pajūrio, tad ir pasirinkimas čia yra didesnis. Tuo pačiu ir kainos žemesnės. 

Dar vienas svarbus kriterijus – šiltos žiemos, čia atostogauti yra šilčiau nei Lietuvoje. Lietuviai dažnai atvyksta čia žiemoti. Juolab, kad susisiekimas gana patogus. Iš Kauno oro uosto galima nusipirkti tiesioginius skrydžius į Alicante. Tad žmonėms tai patogu“, – sakė N. Kazakevičius. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prieš perkant NT užsienyje pataria įsivertinti rizikas 

NT ekspertas, įmonės „Real data“ vadovas Arnoldas Antanavičius sakė, kad lietuviai jau anksčiau pastebėjo, kad užsienio kurortuose būstas pigesnis nei, pavyzdžiui, Palangoje. 

„Lietuvos pajūryje NT kainos tikrai didelės. Dažnu atveju pajūryje NT vystytojai tikisi, kad kainos dar daugiau augs ir planuoja naujus projektus dar didesnėmis kainomis. Tačiau matome, kad užsienyje yra pakankamai alternatyvų už kur kas patrauklesnę kainą. 

Tik iki šiol lietuviai nebuvo aktyvus užsienio NT rinkoje. Žmonės baiminosi kylančių iššūkių dėl kalbos barjero, būsto priežiūros ir pan. Tačiau karas Ukrainoje situaciją pakoregavo. Turtas užsienyje dabar gali atrodyti ne tik kaip gera investicija, bet ir saugus prieglobstis, jeigu tektų bėgti nuo karo“, – komentavo A. Antanavičius. 

REKLAMA

Anot jo, tiek perkant būstą Lietuvoje, tiek užsienyje galima susidurti su įvairiomis rizikomis ar sukčiais. 

„Tad užsienyje pirkėjams nereikėtų rizikuoti ir bandyti būstą įsigyti savo jėgomis, geriausia kreiptis į NT agentūras, teisininkus, kurie padėtų įsigyti būstą ir susitvarkyti tam reikalingus dokumentus“, – patarė NT specialistas. 

„Luminor“ banko ekonomistas Žygimantas Mauricas sakė, kad geriausia NT užsienyje pirkti tose šalyse ar vietovėse, kur jau kuriasi lietuvių bendruomenės, pavyzdžiui, Kanarų salose.

„Tačiau jeigu žmonės galvoja apie būstą Ispanijos žemyninėje dalyje, jiems reikėtų įvertinti gresiančias rizikas. Ispanijoje gan plačiai yra paplitęs neapgyvendintų namų perėmimas, vadinamasis skvotinimas. Tai reiškia, kad negyvenamuose apsigyvena žmonės, kuriuos vėliau labai sunku išprašyti. 

Tokių skvotinimo atvejų Ispanijoje padaugėjo pandemijos laikotarpiu, kai būstai ilgą laiką buvę be savininkų buvo perimti skvoterių. Tad NT pirkėjai turi apsvarstyti visas rizikas, nepirkti būsto pasidavę emocijai, nes vėliau turtas gali tapti našta. Jeigu šiuo metu žmogui trūksta saugumo, galbūt pirmiau, jis galėtų išsinuomoti būstą užsienyje, o tik vėliau jau apsispręti jį įsigyti“, – siūlė ekonomistas. 

O tai kai visi pabėgs, kas Tėvynę gins nuo okupantų?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų