REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasaulis atsisveikina su karaliene Elžbieta II – ryte Londone prasidėjusios iškilmingos valstybinės laidotuvės, užbaigia 10-ies dienų nacionalinį gedulą. Tiesa, laidotuvėse dalyvauja ne visi karališkosios šeimos nariai – jose nėra jauniausio sosto įpėdinio princo Viljamo ir Kate sūnaus Luiso, taip pat – abiejų princo Hario ir Meghan vaikų.

Pasaulis atsisveikina su karaliene Elžbieta II – ryte Londone prasidėjusios iškilmingos valstybinės laidotuvės, užbaigia 10-ies dienų nacionalinį gedulą. Tiesa, laidotuvėse dalyvauja ne visi karališkosios šeimos nariai – jose nėra jauniausio sosto įpėdinio princo Viljamo ir Kate sūnaus Luiso, taip pat – abiejų princo Hario ir Meghan vaikų.

REKLAMA

Taip nuspręsta dėl jų jauno amžiaus. Aiškėja, ir kiek kainavo šios įspūdingos laidotuvės – jos vienos brangiausių laidotuvių šalyje. 

Kai laikrodžiai Londone mušė vienuoliktą, 142 jūreiviai tempė seną, žalią karinį lafetą su karalienės Elžbietos II karstu – prasideda iškilminga laidotuvių procesija.

Karstą iš Vestminsterio rūmų į abatiją lydi monarchės vaikai – karalius Karolis III, princai Andrew ir Edvardas, princesė Ana. Taip pat sosto įpėdinis Velso princas Viljamas ir princas Haris. Tokių įspūdingų valstybinių laidotuvių Jungtinė Karalystė nematė jau bene 60 metų – nuo šalies premjero Vinstono Čerčilio mirties.

REKLAMA
REKLAMA

Jūreivių tempia karinį lafetą – tai dar nuo karalienės Viktorijos laikų tęsiama tradicija. Ant to paties lafeto buvo vežami ir velionio karalienės tėvo Jurgio VI, senelio Jurgio V ir prosenelio Eduardo VII karstai.

REKLAMA

Apie tai, kad monarchės palaikai artėja prie Vestminsterio abatijos, praneša ir garsiojo Big Beno varpai – jie skamba 96-is kartus, simbolizuojant visus karalienės gyvenimo metus.

Ant Jos Didenybės karsto – ne tik Jungtinės Karalystės monarcho vėliava, bet ir karališkosios regalijos – imperatoriškoji valstybinė karūna, kurią puošia beveik 3 tūkstančiai brangakmenių, karališkasis rutulys ir auksinis skeptras su deimantu. O kartu – ir karaliaus Karolio III odė tėvams – karalienės karstą puošia puokštė su mirtomis. Šios gėlės buvo ir monarchės vestuvinėje puokštėje. 

REKLAMA
REKLAMA

Procesija baigiasi Vestminsterio abatijoje – monarchės karstą svečiai pasitinka stovėdami.

Į Abatijoje vykstančias mišias susirinko per 2000 svečių. Bent 500 jų – viso pasaulio valstybių vadovų ir monarchų. Tarp jų – ir Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Diana. Pakvietimo į laiduotuves nesulaukė Rusijos ir Baltarusijos vadovai. Į paskutinę kelionę išlydėti mylimą karalienę atvyko ir per milijoną žmonių iš viso pasaulio.

„Aš jaučiu tiek emocijų. Tai – tokia jaudinanti ceremonija. Aš džiaugiuosi, kad esu čia. Karalienė mums tiek daug reiškia, tokia puiki moteris“, – kalba gedinčioji Iza Augusto.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Abatijoje skamba giesmė, sukurta specialiai monarchės karūnavimui. Tai – viena iš giesmių, kurias savo laidotuvėms pasirinko pati karalienė. Ji taip pat pageidavo, kad laidotuvių ceremonija vyktų Vestminsterio abatijoje, nors ji jokiam valdančiam monarchui čia nebuvo surengta nuo XVIII amžiaus. Abatijoje Elžbietai II prasidėjo patys svarbiausi gyvenimo etapai – ilgiau nei 7 dešimtmečius trukusi santuoka su princu Filipu ir 70 metų – ilgiausiai šalies istorijoje – trukęs karaliavimas. 

Prieš paskutinįkart išlydint karalienę iš Vestminsterio abatijos – visuotinės dvi minutės tylos.

Po mišių – karalienės Elžbietos II atsisveikinimas su Londonu. Jos karstą sostinės gatvėmis iki Velingtono arkos lydi ne tik jos vaikai ir anūkai, bet ir karalienė konsortė Camilla ir Velso princesė Kate su vaikais. Tiesa, jauniausiasis princas 4-erių Luisas nedalyvauja, mat yra per jaunas. Princo Hario ir Meghan vaikai laidotuvėse nedalyvauja išvis – taip Haris sako saugantis savo vaikus nuo siaubo, kurį patyrė pats, kai būdamas vos 12-os, stebimas viso pasaulio turėjo eiti paskui avarijoje žuvusios mamos, princesės Dianos karstą. Atsisveikinti su karaliene Londono gatvėse laukia minios gedinčiųjų.

REKLAMA

„Ji nusipelnė pagarbos. Ji – mūsų karalienė. Ji – Jungtinė Karalystė“, – sako gedinčioji Carol Joseph.

Nuo Velingtono arkos karalienės palaikai keliauja į Vindzorą.

Tardami paskutinį sudie, gedintieji ant pravažiuojančio karalienės katafalko mėto gėles. Atiduoti pagarbą ir pamatyti paskutinę monarchės kelionę Vindzorą susirinko tūkstančiai žmonių.

Šalia jos mylimos Vindzoro pilies karalienę pasitinka salvės ir karališkoji sargyba, kuri ją atlydi iki Švento Jurgio koplyčios, kur šeima galės atsisveikinti su monarche. Šioje koplyčioje, šalia savo velionio vyro princo Filipo, Jos Didenybė Elžbieta II atguls amžinojo poilsio. 

Karalienė Elžbieta II prie savo laidotuvių – operacijos „London Bridge“ – planavimo prisidėjo jau nuo septintojo dešimtmečio. Tarp jos pageidavimų – ne tik vietos ar muzikos pasirinkimai. Ji taip pat pageidavo, kad jos laidotuvėse grotų karališkasis dūdininkas, tad dūdmaišio garsai ją lydėjo visos paskutinės kelionės metu. Skaičiuojama, kad šios valstybinės laidotuvės atsieis maždaug 9 milijonus svarų. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų