REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Principingumu ir drąsa išgarsėję Kalvarijos policijos kriminalistai (Marijampolės apskr.) siektos pergalės nepasiekė, bet ginklų dar nesudėjo, o galiausiai lazda atsisuko kitu galu – pradėtas ikiteisminis tyrimas ir prieš pačius kriminalistus.

REKLAMA
REKLAMA

Specialieji liudytojai

Panevėžio apygardos prokuratūroje jau ketvirtą mėnesį vyksta ikiteisminis tyrimas dėl piktnaudžiavimo tarnyba. Tai – atsakas į Kauno apygardos vyriausiojo prokuroro Kęstučio Betingio prašymą.

REKLAMA

Tyrimu siekiama nustatyti, ar Kalvarijos kriminalistai, dar 2009-aisiais savo drąsiais kaltinimais viešai apibėrę tris savo vadovus ir prokurorą K. Betingį, patys nepiktnaudžiavo tarnyba, nebuvo melagiai ir šmeižikai.

Į nuo Marijampolės labai nutolusį (apie 200 kilometrų) Panevėžio kraštą tyrimas nukeliavęs Generalinės prokuratūros nurodymu. Tuo siekiama nešališkumo – kad tyrėjų, pareiškėjo ir tiriamųjų nesietų pažintys, pavaldumas ir panašiai.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrimą atliekantis Panevėžio prokuroras Audrius Leonavičius nelinkęs viešinti tyrimo eigos detalių, tačiau teigė, kad iš pradžių šį tyrimą planuota baigti labai greitai – iki kovo 21-osios, bet nepavyko, tad dabar tyrimas pratęstas iki birželio 21-osios.

Kriminalistai, išskyrus vieną – Dainių Gaižauską, į apklausą Panevėžio prokuratūroje kartą jau vyko. Jie ten apklausti kaip specialieji liudytojai. Taip yra vadinami asmenys, kurie dar netapę įtariamaisiais, tačiau apklausiami ne apie kitų, o apie savo galimai padarytą nusikalstamą veiką. Kitaip tariant, specialiajam liudytojui tapti įtariamuoju – vos vienas laiptelis. Ar taip nutiks Kalvarijos kriminalistams?..

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Beje, prokuroras A. Leonavičius ir pats yra kilęs iš Kalvarijos, joje lankosi neretai. Jis teigė apie tai iš anksto informavęs savo vadovybę ir tikino, kad nė vieno iš „Kalvarijos skandalo“ žmonių  asmeniškai nepažįsta. Tačiau Kalvarijoje yra žinoma, kad šis prokuroras yra pusbrolis žmogaus, kuris garsiajame skandale irgi turėjo savo „vaidmenį“, be to, buvo vieno iš apkaltintųjų bičiulis. Ar tai turės įtakos prokuroro tarnyboje, galima tik spėlioti.

Keršto akcija?

Kalvarijos kriminalistų likimui neabejingas ir juos labai palaikantis Lietuvos nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas (NPPSS) dabar esančią padėtį vadina prokuroro K. Betingio keršto akcija kriminalistams ir kreipėsi į Lietuvos generalinį prokurorą dėl K. Betingio galimo  piktnaudžiavimo prokuroro įgaliojimais. NPPSS paprašė Panevėžyje pradėtą tyrimą nutraukti.

REKLAMA

Anot NPPSS pirmininko Vytauto Bako, K. Betingis siekia atkeršyti Kalvarijos kriminalistams ir visiems, kas atskleidė pareigūnų piktnaudžiavimo faktus. „Jis, naudodamasis savo įtakinga tarnybine padėtimi, pažintimis prokuratūroje, siekia sugniuždyti pareigūnus – susilpninti jų poziciją, daryti įtaką psichologinei jų būklei, teisinį spaudimą, – sakė V. Bakas. – Kriminalistai turi dirbti kasdienį savo darbą, o dabar jie tampomi po prokuratūras.“

NPPSS vadovų manymu, K. Betingio inicijuotas tyrimas dėl kriminalistų atliekamas viršijant įstatymais prokuratūrai suteiktus įgaliojimus pradėti ikiteisminius tyrimus. Mat K. Betingis kaltina policininkus šmeižtu, o tokios veikos tyrimas turėtų vykti privataus kaltinimo tvarka, išskyrus atvejus, kai nukentėjusysis (šiuo atveju K. Betingis) negali pats savimi pasirūpinti. Kitaip tariant, paprastas žmogus, manantis, kad jį apšmeižė, turėtų kreiptis į advokatą ir kaltinti savo jėgomis. „O  K. Betingis savo tariamai pažeistoms teisėms ginti pajungia visą Lietuvos prokuratūros sistemą. Šio prokuroro skundus tiriantys jo kolegos prokurorai iš Panevėžio, pasirodo, jį priskyrė tai kategorijai asmenų, kurie negali patys pasirūpinti savo teisėmis“, – teigė V. Bakas.

REKLAMA

Tačiau pats K. Betingis tokiai logikai nelinkęs pritarti. Anot jo, šmeižtas yra susijęs su jo pareigų vykdymu, tad jokio privatumo negali būti.

Kai tokiais argumentais mėtosi patyrę teisininkai, paprastiems žmonėms, iš šalies stebintiems ir savarankiškai vertinantiems „Kalvarijos skandalo“ peripetijas, belieka laukti maratono atomazgos.

Nagrinės skundą

O laukti šioje istorijoje yra ir daugiau ko. Štai Kauno apygardos teisme tuoj turėtų būti nagrinėjamas Klaipėdos apygardos prokuratūros skundas dėl to, kad kovo 1 dieną Lazdijų rajono apylinkės teismas išteisino Kalvarijos kriminalistų įskųstą Edvardą Bukotą ir dar 4 asmenis, kriminalistų pavadintus E. Bukotos bendrininkais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Skaitytojams priminsime, kad Kalvarijos policijoje tuo metu dirbę visi 7 kriminalistai iki tol neregėtu ir negirdėtu skandalu policijos sistemą sudrebino prieš trejus metus, kai nenutylėjo, jog tiesioginis jų viršininkas E. Bukota, tuo metu dirbęs Marijampolės apskrities policijos vadovo pavaduotoju, atsakingu už kriminalistų darbą, esąs, anot kriminalistų, kontrabandininkus dengiantis „stogas“ ir valstybinio miško medžių vagis.

E. Bukota pavaldinių kaltinimus kategoriškai neigė ir dirbo toliau. Tokią padėtį kriminalistai įvertino savaip: vadinasi, E. Bukota yra dangstomas savo viršininko Kęstučio Kalinausko, Lietuvos policijos generalinio komisaro pavaduotojo Visvaldo Račkausko ir Kauno apygardos vyriausiojo prokuroro K. Betingio. (Šiuo metu minėtas pareigas eina tik K. Betingis.)

REKLAMA

Daug laiko praėjo, kol 2010-ųjų vasarą pagal šiuos kaltinimus buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas – iki tol kriminalistų skundas buvo atmetinėjamas ir neigiamas, laikytas „iš pasakų serijos“.

Tyrimą atlikęs Klaipėdos apygardos prokuroras Vitalijus Gulenkovas rado E. Bukotos ir dar 4 asmenų (ne minėtų aukštų pareigūnų) kaltės, todėl bylą perdavė teismui.

Bet Lazdijų teismas E. Bukotą ir jo bičiulius išteisino. Teisėjas Ramūnas Šarka paskelbė, kad nepavyko įrodyti kaltinimų. Esą Kalvarijos kriminalistai, savo vadą įtardami vagyste, neteisėtai rinko įrodymus ir klausėsi telefono pokalbių – tai yra operatyvinius veiksmus atliko pažeisdami įstatymus. Todėl, anot nuosprendžio, telefoninių pokalbių suvestinėse ir garso įrašuose esantys duomenys negali būti laikomi įrodymais ir jais negali būti grindžiama kaltinamųjų kaltė. O leistinų tokių įrodymų esą nėra...

REKLAMA

Tiki teisingumu

Aišku, Kalvarijos kriminalistai, kaip ir E. Bukotą kaltinęs prokuroras V. Gulenkovas, su išteisinamuoju nuosprendžiu nesutiko, todėl dabar įsisukta į teismų karuselę. Anot prokuroro, bylą išnagrinėjo šališkas Lazdijų teismas, į jį net nebuvo kviečiami kriminalistai. Tad iš Kauno apygardos teismo, kuris nagrinės prokuroro skundą, tikimasi kitokio sprendimo.

Kalvarijos kriminalistai tikisi to paties. Anot jų lyderiu vadinamo D. Gaižausko, kuris, laimėjęs atranką, pastaruosius 4 mėnesius dirba Marijampolės apskrities policijos Imuniteto poskyrio viršininku, taškas kovoje dėl E. Bukotos kaltės įrodymo dar nepadėtas. „Mes vis dar tikime, kad teisingumas Lietuvoje yra,“ – sakė D. Gaižauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Beje, jo pavaldiniu Imuniteto poskyryje prieš kelias savaites tapo ir kitas „Kalvarijos skandalo“ dalyvis – ilgametis kriminalistas Gediminas Nemura. Šio poskyrio pareigūnų tikslas – kovoti su korupcija policijos padaliniuose. Regis, skandalą dėl savo vadovų „nešvarios“ tarnybos sukėlę šie pareigūnai dabar – kaip tik savo vietoje, tarsi padarę „generalinę repeticiją“.

Kiti penki Kalvarijos kriminalistai - Vidas Burčikauskas, Vacius Chromcovas, Gintaras Čekanavičius, Redas Vizbara ir Juozas Žemaitis – tebedirba Kalvarijos policijoje.

REKLAMA

„Akistatos“ kalbinti kriminalistai teigė negalį viešinti Panevėžio prokuratūroje atliekamo tyrimo detalių, bet neslėpė, kad „teigiamų emocijų šis užburtas ratas tikrai neprideda“.

Pareigūnų profsąjungos lyderių manymu, aktyvus kriminalistų „judinimas“ reikalingas tiems, kas nuo pat skandalo pradžios buvo E. Bukotos pusėje. Mat jeigu E. Bukota būtų nuteistas, tektų atsakyti ir K. Betingiui bei kitiems.

Irena ZUBRICKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų