REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 Vynais susižavėję žmonės pradeda kaupti vyno butelių kolekciją, ieško tinkamiausių ir dailiausių taurių, mokosi tinkamai degustuoti šį gėrimą. Jiems kyla aibė įvairių klausimų, tad dalinamės naudingais patarimais, kuriuos privalo žinoti kiekvienas vyno mėgėjas!

 Vynais susižavėję žmonės pradeda kaupti vyno butelių kolekciją, ieško tinkamiausių ir dailiausių taurių, mokosi tinkamai degustuoti šį gėrimą. Jiems kyla aibė įvairių klausimų, tad dalinamės naudingais patarimais, kuriuos privalo žinoti kiekvienas vyno mėgėjas!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vyno saugojimas

Butelius laikykite tamsoje. Vynams ypač kenksmingi tiesioginiai saulės spinduliai, kadangi ultravioletinė šviesa gali visiškai sugadinti gėrimo aromatą. Tiesa, tamsesni buteliai yra atsparesni, o dalis šiuolaikinių vyno butelių turi nuo UV spindulių šiek tiek apsaugančius filtrus.

REKLAMA

Palaikykite pastovią temperatūrą. Jeigu ketinate saugoti ir brandinti vynus ilgiau, nei vienerius metus, tai būtina atkreipti dėmesį į temperatūrą bei jos pastovumą. Optimaliausia temperatūra įvairių vynų kolekcijai yra apie 12°C. Žemesnė tempetatūra nėra tokia pavojinga, tačiau jai nukritus vynų brendimas sulėtėja. Esant aukštesnei temperatūrai vyno oksidacija tampa pernelyg intensyvi, vynai neturėtų būti saugoti aukštesnėje nei 24°C temperatūroje.

REKLAMA
REKLAMA

Temperatūros svyravimai taip pat labai pavojingi, jie ypač žalingi raudoniesiems vynams. Temperatūra neturėtų svyruoti daugiau nei 1,5 - 2°C per dieną ir ne daugiau 2,5-3°C per metus.

Nejudinkite vyno. Saugojimui ir brandinimui sudėto vyno nedera vartyti, perkelinėti, vežioti, kadangi vibracija neigiamai veikia vyno skonį.

Butelius laikykite suguldytus ant šono. Laikant butelį vertikalioje padėtyje kamštis gali išdžiūti, susitraukti, o į nesandarų butelį patekęs oras sugadins gėrimą, tad į kaklelį įkištus kamščius turinčius butelius reikėtų paversti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Palaikykite drėgmę. Vyną patariama saugoti 70% drėgmėje, tai apsaugo kamščius nuo išdžiūvimo. Didesnėje drėgmėje ima plisti pelėsis, kuris ilgainiui apgadina butelio ir etikečių išvaizdą, gali turėti įtakos ir vyno kvapui bei skoniui.

Saugokite nustatytą laiką. Mitas, kad visas ilgai išlaikytas vynas yra geriausias. Vyno saugojimo ir brandinimo laikas priklauso nuo jo rūšies. Daugumą raudonųjų vynų galima brandinti apie 2-10 metų, o didžiąją dalį baltųjų - 2-3 metus.

Didžioji dalis Naujojo pasaulio, o taip pat ir pigesnių vynų turėtų būti geriami iškart, ilgesnis saugojimas jų skonio nepagerins.

REKLAMA

Atidarytą vyną suvartokite per 3-5 dienas. Atidarytą vyno butelį reikėtų kuo sandariau užkimšti ir laikyti vyno spintoje, tamsioje, vėsioje spintelėje arba šaldytuve.

Vyno pilstymas

Atšaldykite vyną. Daugumą vynų reikėtų šiek tiek atšaldyti šaldytuve ar ledo kibirėlyje, kadagi tik tuomet atsiskleidžia geriausios vyno skoninės savybės bei aromatas.

Vyno patiekimo temperatūra: Rausvasis, sausas baltasis vynas: 8-14ºC Putojantis vynas ir šampanas: 6-8ºC Lengvas raudonasis vynas: 13ºC Sodraus skonio raudonasis vynas: 15-19ºC Vyną atidarykite labai atsargiai. Pirmiausiai reikėtų nuimti butelio kakliuką dengiančią folijos kepurėlę, o tik tuomet, lėtai ir atsargiai ištraukti kamštį, stengiantis jo nesulaužyti.

REKLAMA

Leiskite vynui kvėpuoti. Brandintiems vynams reikėtų ilgesnio kontakto su deguonimi, tad juos geriausiai tiekti tam pritaikytame dekanteryje arba supilti į platesnes, erdvias taures ir ragauti tik po 20-30 min.

Pasirinkite tinkamas taures. Skirtingos formos taurės padeda geriausiai atskleisti vyno savybes, tad vertėtų investuoti į bent jau trijų tipų taures: didesnes ir pailgesnes, skirtas raudonajam vynui, šiek tiek mažesnes, trumpesnes - baltajam ir siauras - putojančiam vynui bei šampanui.

Nepilkite pilnos taurės. Pripildykite tik ketviradalį taurės, tuomet vynas turės pakankamą kontaktą su deguonimi, o ragautojai galės drąsiai pasukti taurę, norėdami pajusti vyno aromatą. Pildami nedidelį kiekį gėrimo taip pat užtikrinsite, kad jo pakaks visiems svečiams, o, jeigu kompanija didesnė nei 5 žmonės, tai galite iškart atkimšti du butelius arba gėrimą pilstyti dar saikingiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vyno ragavimas

Laikykite taurę už kojelės. Daugumos vynų skonis ir aromatas atsiskleidžia juos atšaldžius, tad, norint išlaikyti vėsų vyną, taurę reikėtų laikyti už kojelės, o ne apglėbus - delnų skleidžiama šiluma pakankamai greitai sušildys gėrimą.

Pauostykite vyną. Gėrimą vertėtų pauostyti vos atidarius butelį - taip ne tik galėsite palyginti kvapą vynui pabuvus ore, bet ir iškart užuosite nemalonius kvapus, parodančius netaisyklingą laikymą ar gaminimą.

Įverinkite vyno spalvą. Daugelis nepastebi vynų spalvų skirtumų, tačiau įgudusi akis pagal juos gali įvertinti vyno brandinimo laiką. Bręsdami baltieji vynai tamsėja (tačiau neturi būti rusvi), o štai raudnonieji - blunka. Norėdami įvertinti tikrąją vyno spalvą, pakreiptą taurę laikykite priešais baltą foną.

REKLAMA

Atkreipkite dėmesį į nuosėdas. Ilgai brandinami raudonieji vynai turi natūraliai susidarančių nuosėdų, kurios, jeigu iš butelis prieš atkimšimą nebuvo palaikytas vertikaliai, gali nusėsti taurės dugne.

Pasukite taurę. Švelniai pasukdami taurę ir sudarydami vyno sūkuriuką padėsite jam reaguoti su deguonimi ir atskleiskite geriausią gėrimo skonį. Stebėkite ir tai, kaip vynas nuteka nuo taurės kraštų - stipresni (dažniausiai Naujojo pasaulio) ir saldūs vynai nutekėdami palieka pailgus pėdsakus, vadinamąsias vyno „kojas“.

REKLAMA

Pauostykite vyną. Pirmiausiai pauostykite atitraukę taurę kiek tolėliau nuo nosies, o tuomet kyštelėkite nosį į jos vidų. Pasistenkite pajusti sklindančius aromatus, pasukite gėrimą taurėje ir vėl bandykite uostyti. Ilgai brandinamų Senojo pasaulio vynų kvapas ypač subtilus, sunkiai užuodžiamas, tad nesijaudinkite, jeigu nieko nejuntate. Skiriama gausybė vyno aromatų, tačiau pagrindiniai yra vaisių, gėlių arba žolelių, prieskonių, o taip pat žemiški (dirvos, akmenų, medienos) kvapai.

Ragaukite vyną. Gurkštelėkite nedidelį gurkšnelį vyno, leiskite jam šiek tiek pabūti burnoje, pajudinkite liežuvį, žandus, pajuskite jo tikrąjį skonį ir tik tuomet vyną nurykite arba išspjaukite į pateiktą indą (jeigu dalyvaujate degustacijoje ir ketinate ragauti daug vynų). Po pirmojo gurkšnelio suspauskite lūpas tarsi ruoštumėtės švilpti, per jas įtraukite oro ir išpūskite per nosį - pajusite naujai atsiskleidusius vyno kvapus. Vėl ragaudami vyną įkvėpkite truputį oro, o tuomet siurbtelėkite gėrimo - pasistenkite pajusti skirtumą tarp pirmojo ir šio ragavimo. Burnoje esantis oras padeda atsiskleisti vyno skoniui ir aromatui, tas ypač juntama ragaujant raudonuosius vynus.

Neskubėkite ir pasikliaukite savo nuojauta. Ragaudami vyną pasistenkite atsipalaiduoti, neskubėkite, nebijokite iškart nepajusti didelio skirtumo tarp skirtingų rūšių - tam reikia pakankamai daug laiko, žinių ir įgudimo. Degustuodami pasistenkite paieškoti asociacijų, užuoskite skirtingus vyno kvapus ir pajuskite skonius, pasidalinkite įspūdžiais su kitais ragautojais. Vyno degustavimas gali tapti puikia, subtilia, ilgametes tradicijas turinčia pramoga!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų