REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Maždaug prieš dvejus metus bankrotą paskelbė mūsų šalyje veikusi latviško kapitalo bendrovė „Leidybos namai Santa„, leidusi žurnalus „Shape“ ir „Playboy„. Vilniaus apygardos teismo duomenimis, leidykla įvairioms bendrovėms ir fiziniams asmenims paliko 1,5 mln. litų skolų. Leidybos namų „Santa“ akcininkėmis buvo dvi garsios Latvijoje ir netgi tarptautiniu mastu bendrovės „BTA Draudimas„ ir didžiausia šalyje kaimynėje žurnalų leidykla „Zurnals Santa“. Tačiau abi akcininkės akcijų atsikratė, jas dabar valdo „nepažįstamas asmuo". Tai rodo, kad mūsų šalyje latviai galėjo padaryti aferą.

REKLAMA
REKLAMA

Įsiskolino garsiems Lietuvoje žmonėms

„Dar visai neseniai Lietuvoje buvo labai populiarus sukčiavimo būdas, kai įkurta ribotos atsakomybės bendrovė prasiskolindavo, vėliau būdavo formaliai parduodama benamiui. Bendrovei paskelbdavo bankrotą, tačiau naudos iš to būdavo kaip iš ožio pieno - iš benamio ne tik atsiimti skolų, bet ir nustatyti jo gyvenamosios vietos niekas nepajėgdavo. Įsipareigojimai kreditoriams dingdavo kaip į balą. Manau, panašiai elgėsi ir latviai, į Lietuvos rinką atvedę žurnalus „Shape„ ir „Playboy“, - „Respublikai" pasakojo vilnietė Rūta Čepienė.

REKLAMA

Moteris jau daugiau nei dvejus metus kovoja, kad jai būtų iki galo išmokėtas „Leidybos namuose Santa" uždirbtas atlyginimas. Tačiau šiandien pavyko atgauti tik dalį jo. Ir tai ne iš buvusių leidybos namų savininkų, bet iš lietuviško Garantinio fondo, įkurto bankrutuojančių įmonių darbuotojams paremti. Nuo 2008 m. gegužės beveik metus vyriausiojo redaktoriaus pavaduotoja dirbusiai R.Čepienei latviško kapitalo įmonė buvo įsiskolinusi maždaug 7 tūkst. litų.

REKLAMA
REKLAMA

Panašias sumas „Leidybos namai Santa" liko skolingi ir kitiems Lietuvoje žinomiems žmonėms - aktorei ir žurnalistei Rimantei Kulvinskytei, laidų vedėjui Rimui Valeikiui, poetui Sigitui Parulskiui, psichoterapeutui Olegui Lapinui, kitiems.

Dar didesnės skolos paliktos Lietuvos įmonėms. Pavyzdžiui, vien už patalpų nuomą skola bendrovei „Ogmios centras„ siekia 32,3 tūkst., televiziją TV3 valdančiai UAB „Tele-3“ už reklamą  - 23,5 tūkst. ir t.t. Net 197,9 tūkst. litų „Leidybos namai Santa„ yra skolingi valstybinio socialinio draudimo fondo „Sodra“ Vilniaus skyriui. Taip pat leidykla buvo įsiskolinusi ir žurnalų “Shape" leidybai licencijas išdavusiai Amerikos bendrovei.

„Nemanau, kad yra bent menkiausia galimybė atsiimti skolas iš “Leidybos namų Santa„. Bendrovė turėjo tik mažos vertės turto, be to, visas jis jau išparduotas įtartinomis aplinkybėmis. Manau, tai buvo gerai iš anksto suorganizuota afera, siekiant apgauti Lietuvos bendroves ir juose dirbančius žmones“, - sakė R.Čepienė.

Buvusios „Leidybos namų Santa" darbuotojos žodžius patvirtina ir daugybė su šių namų bankrotu susijusių keistų aplinkybių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į mūsų šalį turint didelių planų

Dvi garsios Latvijoje bendrovės - „Zurnals Santa„ ir „BTA Draudimas“ - antrinę įmonę „Leidybos namus Santa„ įsteigė 2007 m. lapkričio 14 d. Iki latvių leidyklos atėjimo į mūsų šalį nebuvo leidžiama nei moterims skirto žurnalo „Shape“, nei vyrų leidinio “Playboy" lietuviškų versijų. Todėl bent jau viešai šalies kaimynės leidėjai Lietuvoje tikėjosi itin sėkmingo verslo.

Tačiau greitai buvo atsitrenkta į realybę. Praėjus vos pusantrų metų, 2009 m. kovo 25 d., tuometė „Leidybos namų Santa" direktorė iš Latvijos miesto Daugpilio į Vilnių komandiruota Jelena Markūnė Vilniaus apygardos teismui įteikė pareiškimą, kuriame prašė iškelti bankroto bylą jos vadovaujamai bendrovei. Dėl įmonę ištikusių nesėkmių leidyklos vadovė kaltino netikėtai užgriuvusį sunkmetį.

REKLAMA

Pagal parengtus planus buvo numatyta, kad bendrovė, norėdama gauti bent minimalų pelną, turėtų kiekvieną mėnesį parduoti didesnį nei 15 tūkst. egzempliorių „Playboy„ žurnalo tiražą. Atkreiptinas dėmesys, kad pardavimas ne tik niekada nepasiekė planuoto tiražo, bet ir vidutiniškai buvo perpus mažesnis, nei numatyta. Tokia pati situacija susiklostė ir dėl reklamos pardavimo, jos kiekis niekuomet neatitiko planuojamo“, - pareiškime tvirtino J.Markūnė.

Netrukus Vilniaus apygardos teismas paskelbė bankrotą, o jo administratore paskyrė įmonę, kurios reikalavo patys “Leidybos namai Santa„ - UAB „Forum Regis“.

REKLAMA

Galbūt ši istorija ir būtų buvusi tipiška sunkmečiui, jei ne vienas dalykas - iki bankroto leidybos namams paskelbimo likus labai nedaug laiko viena įmonė - „BTA Draudimas„ - strimgalviais pardavė visas turėtas akcijas, o “Zurnals Santa“ tai padarė vėliau.

Aferos nuojauta

“Respublikos„ turimi dokumentai rodo, kad iki bankroto paskelbimo likus vos trims savaitėms, 2009-ųjų kovo 2-ąją, viena iš “Leidybos namų Santa“ akcininkių - “BTA Draudimas„ - savo akcijas pardavė kitai akcininkei “Zurnals Santa“. Atkreipia dėmesį sandorio suma - už 1,5 mln. skolų turinčią, bet iš esmės jokio turto neturinčią leidyklą buvo paklota... 525 tūkst. litų! O juk tai net trečdalis skolos kreditoriams!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šitaip iš žaidimo pasitraukė pirmoji akcininkė ir steigėja.

Jau kitą dieną buvo surengtas bendrovės “Leidybos namai Santa„ akcininkų susirinkimas Rygoje, jame dalyvavo tiktai likusi akcininkė - “Zurnals Santa“. Tada ir buvo nutarta leidyklai kelti bankroto bylą.

Toliau - dar gražiau. Po bankroto įmonei Vilniaus apygardos teisme paskelbimo, kreditoriams apie tai nepranešus, savo akcijas parduoda ir “Zurnals Santa„. Vakar “Respublika“ klausė jos vadovo Rygoje Mario Ančo (Maris Ančs), būtent kam buvo perleistos akcijos. Dienraščio žurnalisto nuostabai, latvis neprisiminė pirkėjo. “Akcijas pardavėme asmeniui, kurio nepažįstu", - pribloškė M.Ančas.

REKLAMA

Tačiau jis kategoriškai neigė, kad šitaip galėjo būti įvykdyta afera siekiant išvengti kreditorių pretenzijų. “Ar maža įmonių per krizę bankrutavo? Primenu, kad “Leidybos namai Santa„ yra uždaroji akcinė bendrovė, todėl ji - ribotos finansinės atsakomybės. Vadinasi, akcininkai savo turtu neatsako už antrinės įmonės skolas“, - verslo abėcėlę dėstė latvis.

Jam nepadarė įspūdžio ir argumentas, kad rimtos pirminės bendrovės prisiima antrinių įmonių skolas. Jei, aišku, saugo savo reputaciją. Pavyzdžiui, prieš kelerius metus Lietuvoje Norvegijos koncerno “Shibsted„ antrinė įmonė leido laikraštį “Dienraštis LT“. Jam bankrutavus “Shibsted" padengė visus be išimties antrinės įmonės įsipareigojimus.

REKLAMA

Domėjomės, kokia “Zurnals Santa„ reputacija Latvijoje. Pasirodo, ji - ideali. Kaip “Respubliką“ informavo vietinio dienraščio “Diena„ žurnalistas Aivaras Zarinis (Aivars Zarinš), šalyje kaimynėje tai yra pati didžiausia žurnalų leidykla. Tarp garsiausių leidinių, kuriuos leidžia “Zurnals Santa“, - automobilininkams skirtas tarptautinis “Auto Bild„. Be jo, leidyklai priklauso dar dvidešimt žurnalų, iš jų didžiausias - moterims skirtas “Santa“.

Todėl bendrovės “Zurnals Santa„ elgesys Lietuvoje atrodo slogiai. Kaip ir kitos mūsų šalyje veikiančios Latvijos įmonės “BTA Draudimas“. Mes pardavėme akcijas ir nieko daugiau nežinome", - savo atstovės Marijos Matuzevičienės lūpomis spruko į krūmus nuo galimų kreditorių pretenzijų garsi draudimo bendrovė.

Vidmantas UŽUSIENIS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų