• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Manipuliatoriaus tikslas - pajungti kitą žmogų savo interesams taip, kad tam žmogui atrodytų, jog tai jo paties interesai.

REKLAMA
REKLAMA

Manipuliacija yra psichologinio poveikio būdas. Jis naudojamas tam, kad į aukos psichiką būtų įdiegti tikslai, norai, ketinimai, požiūris arba nuostatos, kurie iš tikro neatitinka tos aukos poreikių.

REKLAMA

Manipuliatorius veikia taip meistriškai ir subtiliai, kad aukai atrodo, jog tai jo paties sprendimai.

Kaip atpažinti manipuliacinį elgesį? Psichologai pataria būti budriems, jeigu partneris:

    * stengiasi per daug priartėti pažeisdamas jūsų psichologinę erdvę ir būtiną atstumą kontaktui;

    * visą laiką atkakliai žiūri į akis;

    * visą laiką vengia akių kontakto;

    * trina nosį, ausis, sprandą;

    * atrodo pabrėžtinai ramus įtemptoje situacijoje;

    * žongliruoja jūsų praeities faktais, yra išstudijavęs jūsų silpnąsias vietas;

    * daug dėmesio skiria jūsų asmeniniam gyvenimui (šeima, pomėgiai, interesai, sveikata, laisvalaikis etc.);

    * pakreipia kalbą filosofinėmis temomis stegdamasis išsiaiškinti jūsų vertybes, idealus;

    * pataikauja pernelyg sureikšmindamas jūsų veiksmus arba žodžius;

    * dažnai primena jūsų arba savo statusą;

    * dažnai apeliuoja į trečiuosius asmenis;

    * tikrina jūsų žinias, gabumus;

    * daug juokauja;

    * perša savo paslaugas;

    * atsakinėja išsisukinėdamas, į jūsų klausimą atsako klausimu - „O jūs?“;

    * naudoja „atspindėjimo techniką“ - atkartoja jūsų manieras, pozas, kalbą;

    * užsiima kitais veiksmais (ką nors paišo, sukioja tušinuką, varto akinius);

    * pasitelkdamas netikėtus klausimus, keičia pokalbio eigą;

    * prieš priimdamas svarbų sprendimą, jus skubina.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, manipuliavimą galima ir pajusti.

Kokie vidiniai pojūčiai laiku padėtų pajusti, kad jumis manipuliuojama?



Disbalansas


Jūs jaučiate iš karto keletą prieštaringų emocijų: džiaugsmą ir nerimą, įkvėpimą ir diskomfortą, išdidumą ir apmaudą.

Standartinė reakcija - bendraujant su kai kuriais žmonėmis jums kyla tam tikra pasikartojanti būklė: diskomfortas, kaltės, menkavertiškumo, prislėgtumo jausmas, taip pat apima dėkingumas be priežasties, palaima.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neadekvatumas


Partneriui ištarus, atrodo, visiškai nereikšmingą pastabą, jūs pajaučiate kylantį pyktį; aptariant gana nereikšmingus reikalus - apima neaiškus nerimas.

Neadekvatumas - tai ne tik manipuliacijų indikatorius, tai stresinė būklė, kuri griauna mūsų psichiką ir sveikatą apskritai. Todėl būtent šiai reakcijai galima skirti daugiausiai dėmesio.

REKLAMA

Kai užuot nusiminę, mes jaučiame visišką nusivylimą, vietoje nepasitenkinimo - sukilusį įniršį, tai reiškia, kad užgautas mūsų socialinės reikšmės jausmas, savigarba, savivertė. Vadinasi, kažkas manipuliuoja ne tik mūsų elgesiu, bet ir mūsų, kaip asmenybės, savivoka.



Ką daryti?

Ugdykite atsparumą stresui.

Kai žmogus yra streso būklės (veikiamas stiprių teigiamų (!) arba neigiamų emocijų), šiuo momentu sustiprėja viena iš jo subasmenybių. Taikydamas į ją, manipuliatorius veikia visą asmenybę, valdo žmogaus elgesį.

REKLAMA

Nereikia bijoti streso. Stresas - normali organizmo reakcija į įtampą. O įtampa - tai energija, kurią reikia panaudoti savo interesams, kūrybiškumui skatinti ir tikslui siekti. Tiesiog jums reikia išmokti tinkamai nukreipti savo energiją - kūrybai, ir lavinti streso atsparumo įgūdžius. Tai padės jums atlaikyti psichologinę ataką ir objektyviai įvertinti aplinkinių elgesį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vidinei ramybei ir komfortui palaikyti galima pasinaudoti viena iš tokių technikų.

Užmerkite akis ir mintyse susikurkite prieglobstį - prisiminkite arba įsivaizduokite ramią, komfortišką vietą, kurioje jūsų niekas nesutrukdys, ir mintimis pabūkite ten kurį laiką.

Prieglobsčiu gali tapti jūsų automobilis, kambarys, palapinė miške, negyvenama sala, žodžiu, bet kuri jauki ir saugi jums vieta. Būdami ten, jūs galite leisti sau pasijusti malonų tvirtumo, ramybės ir komforto jausmą.

REKLAMA

Veikiai jūs pasijusite ramus ir pailsėjęs.

Kai tai nutiks, jūs galite išeiti iš savo prieglobsčio ir grįžti į realų pasaulį - tam reikia giliai įkvėpti ir lėtai iškvėpti. Po to atmerkite akis.

Šis pratimas padeda greitai pašalinti įtampą. Jeigu jūs darysite tai reguliariai, kaskart vis greičiau pasieksite norimą būklę, tarsi pasiskiepysite nuo streso, ir veikiai šis modelis suveiks automatiškai. Jūs turite tik paleisti mechanizmą, o toliau viskas vyks savaime.

REKLAMA

Tai gana paprasta technika, tačiau ji veikia labai sėkmingai.

Svarbiausia - atminkite, kad atlikdami šį pratimą jūs dirbate su vaizdiniais, kurie kyla jums. Leiskite sau šį laiką pabūti vaiku, grįžti į tuos laikus, kai niekas netrukdė fantazuoti, įsivaizduoti save tai tolimoje planetoje, tai savuose rūmuose, kai jūs tikrai žinojote, kad pasaulis sukurtas jums, o jūs - jam...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip pasipriešinti manipuliatoriui?

Jeigu supratote, kad jumis bandoma manipuliuoti, pirmiausiai nustatykite, koks žmogus priešais jus ir kaip su juo elgtis.

Iš pradžių aprašykite sau partnerį, pavyzdžiui, gyvūnijos pasaulio arba stebuklinių pasakų terminais. Ieškodami asociatyvių analogijų, jūs atjungsite savo racionaliąją sąmonę, ir informacija ims struktūruotis į įvairius žvėris arba personažus.

REKLAMA

Taigi jūs susikursite derybų metaforą, kuri jums padės nustatyti vaidmenų paskirstymą ir kontroliuoti scenarijaus plėtojimąsi.

Yra pastebėta, kad manipuliatoriai, ypač neaukštos klasės, statusui pasiryškinti mėgsta demonstruoti brangius aksesuarus - parkerius, šveicariškus laikrodžius, sąsagas, žiebtuvėlius su brangakmeniais... Beje, šie daiktai dažnai disonuoja su nebrangiu kostiumu arba avalyne.

REKLAMA

Nesistenkite kontroliuoti savo pozų ir gestų. Draugiškas nusiteikimas (!) neleis jums reaguoti į partnerį negatyviai, todėl būkite natūralūs, ir jūsų pozos atitiks šią nuostatą. Stenkitės kuo dažniau sutikti su jo pasisakymais, tačiau jūsų sutikimas nereiškia, kad jūs manote taip pat. Taip jūs slopinate jo kritiką, jo intelektinį aktyvumą.

REKLAMA
REKLAMA

Partneris nusiramina, patenkina savo ambicijas ir praranda norą ginčytis. Tam galite pasinaudoti tokiais žodžiais: žinoma, teisingai, suprantama, taip ir yra, be abejo, jūs teisus, sutinku etc.

Pasistenkite mažiau kalbėti ir daugiau klausytis, nes partnerio argumentus ir išvadas galima panaudoti savo tikslams. Juk už kiekvieno pasiūlymo slepiasi argumentų sistema ir visų šio pasiūlymo pliusų demonstravimas. Tačiau būkite pasiruošęs tam, kad jūsų pasiūlymai susidurs su prieštaravimais. Todėl būtina prognozuoti pasipriešinimą ir pasitikti jį su aiškia ir pagrįsta kontraargumentų sistema.

Po derybų būtinai pasitikrinkite, ar jūs „gromuliuojate“ svetimas idėjas; jeigu taip - vadinasi, psichologinė ataka jus paveikė stipriai.

Kuo aktyviau jūsų smegenys apdoroja svetimą mintį, tuo ilgiau ją analizuojate, tuo stipriau esate „užtaisytas“.

Išanalizuokite manipuliacinius oponento elgesio požymius. Jeigu tokių matote nemažai, galima daryti išvadą, kad manipuliacija įvyko, ir dabar jūsų uždavinys - sugriauti jums įteigtas konstrukcijas. Tai padaryti dabar, kai jas atpažinote, nebebus sunku.



Parengė Vilma Skiotienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų