REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seime – naujas viliotinis senjorams. Opoziciniai valstiečiai siūlo įvesti Lietuvoje 13 pensiją. 200 eurų išmoką jie siūlo mokėti kasmet prieš adventą. Valdantieji tokį siūlymą atmeta teigdami, kad pakanka kasmetinio pensijų indeksavimo.

Seime – naujas viliotinis senjorams. Opoziciniai valstiečiai siūlo įvesti Lietuvoje 13 pensiją. 200 eurų išmoką jie siūlo mokėti kasmet prieš adventą. Valdantieji tokį siūlymą atmeta teigdami, kad pakanka kasmetinio pensijų indeksavimo.

REKLAMA

Išgirdę apie tokį siūlymą patys senjorai ploja rankomis, tiesa, vienas kitas nerimauja, ar dėl dosnumo vėliau neteks jų vaikams ir anūkams mokėti pernelyg dideles valstybės skolas.

Saulei šildant vis labiau, prie Marijampolės Netičkampio kaime gyvenanti senjorė Jūratė kasryt skuba į savo šiltnamį. Moters pensija apie 400 eurų, tad stengiasi kuo daugiau užsiauginti daržovių, uogų ir vaisių pati, kad nereikėtų parduotuvėje išlaidauti.

„Tik nuėjai į parduotuvę, sąskaitėlę padavė, čekutį – šiurpas eina per kailį. Gerai, kad dar mes kaimuky, lysvukę, morkytę, agurkėlį, pomidoriuką ir visko užsiauginu. Ir vaikams truputį paauginu. O taip jei… nelabai gerai“, – sako senjorė Jūratė.

REKLAMA
REKLAMA

Reaguodami į kylančias kainas, valdantieji nuo birželio žada padidinti pensijas 5 proc. Tačiau opozicijoje pasigirsta balsų, kad to neva maža. Opoziciniai valstiečiai senjorams jau siūlo išmokėti 13-ąją pensiją. O jos dydis turėtų būti 215 eurų – lygus šiuo metu galiojančiai bendrajai pensijos daliai.

REKLAMA

Tokias išmokas siūlo mokėti kasmet lapkričio mėnesį, prieš prasidedant Adventui, esą kad senjorams padėtų padengti įsibėgėjančio šildymo sezono sąskaitas ir sočiau atšvęsti artėjančias Kalėdas.

„Šiandien mes mokame brangiau už viską, ypač pensininkai, kurie turi net rinktis, mokėti mokesčius, pirkti vaistus, ar geresnį maistą. Pasirinkimo didelio nebėra“, – sako Seimo narė Rimantė Šalaševičiūtė.

Senjorai nesiginčija – kiekvienas papildomas euras daugumai labai praverstų, tik nerimauja, ar dėl to valstybė per daug neprasiskolins:

REKLAMA
REKLAMA

„200 eurų labai padės, senjorams didelė labai parama.“

„Pasaka, čia pasaka, miela ponia. Labai padėtų.“

„Reikėtų, mano pensija 400 eurų, viena gyvenu. Butas, viskas, kas lieka?“

„Pensininkai plotų delnais, bet kas duotų pinigų? Skolinasi daug.“

„Mums tai gerai, bet kažin kaip valstybės biudžetui, kiek į skolas lįsim? Vaikai, anūkai neišsimokės.“

Tačiau valdantieji siūlymą mokėti 13 pensiją peikia. Štai Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto vadovas Mindaugas Lingė 13 pensijos projektą vadina populistiniu.

„Pasiūlymas nėra naujas, keista, kad būdami valdžioje valstiečiai su opoziciniais kolegomis, kurie siūlė tokius projektus praėjusioje kadencijoje, nesurado galimybių įgyvendinti užmojus, nesurado finansų. Panašu, kad dabar labiau užsiimama opoziciniu populizmu“, – teigia M. Lingė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš valdančiųjų lūpų girdėdama tokius priekaištus, buvusi Seimo komiteto vadovė ir ministrė netveria pykčiu.

„Valdantieji turi vieną gerą sakinį – kas ne jų, tai populizmas. Jie nevertina žmogaus, vaiko, šeimos. Jei ne jų parengtas projektas, visi įvardinami populizmu“, – kalba R. Šalaševičiūtė.

Finansų ministrė taip pat nepritaria vienkartinėms ir proginėms išmokoms senjorams, teigdama, kad teisingesnis kelias – tiesiog tęsti senjorams įstatymu numatytą kasmetinį pensijų indeksavimą pagal darbo užmokesčio augimą. Tuo labiau, kad senjorams padalinti po 215 eurų dydžio 13 pensiją per metus iš biudžeto, anot projekto autorių, gali prireikti apie 200 mln. eurų.

REKLAMA

„Mūsų vyriausybės prioritetas yra sistemiškas pajamų didinimas. Tam pasiūlyta prieš tai pensijų didinimas, dėl ko pensijos augo šiais metais 50 eurų vidutiniškai mažų ir didesnių pensijų gavėjams. Siūlomas infliacijos pasekmių valdymo projekte papildomas pensijų didinimas. Bendras poveikis pensijų augime būtų 68–69 eurai“, – aiškina finansų ministrė Gintarė Skaistė.

Esant tokiai didelei infliacijai mokėti 13 pensiją nėra nuodėmė – sako socialinės politikos ekspertas Boguslavas Gruževskis. Visgi, anot jo, tokia išmoka turi būti pagrįsta ne politiniais, o ekonominiais rodikliais ir ją gauti turėtų tik tie, kieno pajamos iš tiesų per mažos patenkinti būtiniausius poreikius.

REKLAMA

„Neįgalių žmonių, bet kurios kitos socialinės grupės, motinų vienų auginančių vaikus. Negalima išskirti, turime susisteminti sprendimą ir numatyti standartinį sprendimą žmonėms, kurių pajamos nepakankamos“, – sako B. Gruževskis.

13 pensija nėra naujiena kai kuriose ES šalyse – ją gauna ir Lenkijos, Vengrijos, Slovakijos, taip pat Austrijos, Italijos, Portugalijos, Kipro, Graikijos senjorai. Beje, suprasdami, kad šių metų biudžetas labai įtemptas, 13 pensijos siūlytojai ją ragina mokėti tik kitais metais.

Manau, kad ir visiems kitiems nereikia mokėti vadinamosios 13. Ir jokių išeitinių seimui. Neišrinko-reiškia neužsitarnavai- tai kokia gali būti išeitinė. Pensininkai neužsitarnavo pradirbę 45 ir daugiau metų, tai kaip jie užsitarnavo? Kad pasidėjo? Ką konkrečiai padarė? Tegul priima šitie "valdantieji" , tokį įstatymą. Bet aferistų valdančiųjų valdžia tik ir žino kaip skrudinti paprastą žmogų. Tokių bjaurybių Lietuvoje dar nebuvo
Čia turbūt tik landsberginiai nupušėliai taip peza. Nu negi lietuvos pensininkaai taip gerai gyvena, jog jiems nereikia kelių šimtų eurų? Jau vien kokia infliacija, o kas toliau dėsis? Nukvakėliai
Straipsnis visiškai be moralės, anūkams ką, nerūpi kaip gyvens senatvėje jų seneliai, tarsi jie neužsidirbo orios senatvės,nors jie praėjo didelius sunkumus, atkuriant nepriklausomybę, kad jie geriau gyventų...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų