REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

K. Čilinskas: parlamentaras Vyriausybės nariu būti negali

Konservatorius Kęstutis Čilinskas siūlo uždrausti politikams „sėdėti ant dviejų kėdžių“ - tuo pat metu būti ministrais ir parlamentarais.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip portalui „Balsas.lt“ pasakojo iniciatyvos autorius, tai, kad parlamentarai gali būti tuo pat metu ir ministrais, pažeidžia Konstitucijoje įtvirtintą valdžių atskyrimo principą.

REKLAMA

„Kaip gali taip būti – tie patys ir vykdo, ir kontroliuoja? Tokiu atveju atsiranda galimybė piktnaudžiauti, pasidaro sudėtingiau surasti teisybę“, - kalbėjo parlamentaras.

Tuo pačiu jis pastebėjo, kad tiek Seimo, tiek Vyriausybės nariams draudžiama užsiimti bet kokia kita mokama veikla. Tačiau jie gali užimti tiek parlamentarų, tiek ministrų postus.

„Juokinga, kai prasidėjus Vyriausybės valandai tie patys žmonės persėda trimis kėdėmis toliau“, - sakė K. Čilinskas.

REKLAMA
REKLAMA

Be to, jo teigimu, tokiu atveju atsiranda galimybė ir piktnaudžiauti privilegijomis bei piniginėmis išmokomis – vienam ir tam pačiam asmeniui mokama tiek iš Seimo, tiek iš Vyriausybės.

Paklaustas, ar nesibaimina, kad parlamentarai bijos tapti ministrais – juk juos atstatydinus jie prarastų abu postus. Siekdamas to išvengti, K.Čilinskas, siūlė įvesti „pakaitinio nario“ sistemą – į pagal proporcinę sistemą užpildomas vietas pretenduotų sekantis sąrašo narys. O vienmandatėse apygardose būtų išsyk renkami du – vienas pagrindinis, kitas „pakaitinis“. Ministrą atstatydinus, jis vėl taptų parlamentaru.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak K. Čilinsko, tokia praktika jau sėkmingai taikoma Latvijoje.

Tuo tarpu socdemas Zigmantas Balčytis, teigė, jog tokia sistema būtų Seimo narių suvaržymas. Pasak jo, turintiems žmonių pasitikėjimą politikams neturėtų būti draudžiama būti ministrais.

Socdemo nuomone, tai nesikerta su valdžių atskyrimo principu, be to, net ir Seimo nariams taikomis tam tikros išlygos – leidžiama dėstyti ir pan.

„Man būtų keista, jei iškovojus kažkiek mandatų vėl keistųsi Seimo sudėtis. Nes dalis parlamentarų išeis į ministrus. Idealaus varianto nėra“, - sakė Z. Balčytis.

REKLAMA

Pasak jo, „pakaitinio nario“ sistema – sudėtinga ir labiau teorinė nei įgyvendinama praktikoje. „Kaip reikėtų nuspręsti, kas bus pakaitinis narys vienmandatėje – antrasis, ar kažkas iš partijos? Kaip balsuoti žmonėms?“, - klausė parlamentaras. Jis teigė, jog toks draudimas Latvijoje gyvuoja todėl, kad ten nustatyta proporcinė rinkimų į parlamentą sistema.

Jis sutiko, kad ir parlamente, ir Vyriausybėje dirbantiems politikams galėtų būti skiriamos mažesnės išmokos, tačiau, pasak jo, jų atsisakyti netikslinga – juk net ir ministras, dirbantis ir Seime, atlieka savo funkcijas – važinėja, bendrauja su rinkėjais, o tam būtina skirti pinigų. Kiek – tai jau kitas klausimas.

Pagal Lietuvos Konstituciją ir įstatymus Seimo narys gali būti skiriamas ministru ar ministru pirmininku. Šiuo metu iš 13 Vyriausybės narių 10 yra parlamentarai, priskaičiuojant ir premjerą Gediminą Kirkilą bei iš posto besitraukiančią švietimo ir mokslo ministrę Romą Žakaitienę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų