• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šį penktadienį Lietuvos kino teatruose pasirodys Holivudo kino režisieriaus Dominico Senos mistinė nuotykių drama „Juodosios raganos metai“, pasakojanti apie vieną sudėtingiausių laikotarpių Europos istorijoje – XIV amžių. Tuomet, vykstant kryžiaus karams, žemyną ėmė siaubti juodasis maras, nusinešęs tūkstančius gyvybių.

REKLAMA
REKLAMA

Prietaringi žmonės ir Bažnyčia dėl šios nelaimės kaltino tamsiąsias jėgas. Visų žvilgsniai nukrypo į raganomis vadinamas moteris, neva šios šėtono parankinės dėl visko kaltos. Senajame žemyne prasidėjo raganų medžioklė.

REKLAMA

Vadinamosios raganos buvo žiauriai kankinamos, kad pripažintų savo kaltę. Neištvėrusios kankinimų moterys prisipažindavo viską, taip pat ir sandėrį su velniu. Raganavimu kaltinamiems žmonėms buvo primetamos visos nuodėmės – sodomija, kanibalizmas. Vėliau jiems būdavo įvykdoma ritualinė egzekucija – sudeginimas ant laužo.

Istorikai iki šiol svarsto, kodėl raganavimu kaltinami žmonės buvo pasmerkti tokiai žiauriai žūčiai – gyvi sudegti ant laužo. Teigiama, kad tuomet egzistavo prietaras, jog ant laužo sudeginamas žmogus patenka tiesiai į pragarą. Yra ir kita versija, kad po Europą nusiaubusio maro, kuris nusinešė beveik trečdalį populiacijos, prietaringi žmonės manė, kad raganos kūnas yra užkrėstas maru, todėl būtina jį sudeginti.

REKLAMA
REKLAMA

Baltijos šalių regionas vėliausiai Europoje perėjo į krikščionybę, tačiau šios šalys greitai perėmė Viduramžių laikų prietarus. Regione netruko įsisiautėti raganų teismai.

Estijoje, kitaip nei visoje Europoje, buvo rengiami ir raganų, ir vilkolakių teismai. Todėl santykis tarp nukankintų vyrų ir moterų Estijoje buvo daugiau mažiau apylygis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Raganų teismai šiose šalyse taip pat buvo rengiami siekiant numarinti pagoniškus papročius bei įtvirtinti Bažnyčios autoritetą.

Kai kuriuose pasaulio šalyse, pavyzdžiui, Saudo Arabijoje, žmonės iki šiol teisiami už raganavimą. Šioje musulmoniškoje šalyje, kur visi įstatymai tiesiogiai remiasi Koranu, 2010 metais apie šimtas žmonių buvo apkaltinti raganavimu. Už tai gresia ištrėmimas arba mirties bausmė. Jungtinių Tautų žmogaus teisių stebėtojai šiuos kaltinimus vadina žmogaus teisių pažeidimu ir gina nuteistuosius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų