• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jungtinių Valstijų prezidentas George'as W.Bushas (Džordžas V.Bušas), kurio populiarumas smuko iki rekordiškai žemo lygio ir kurį dėl šalies įklampinimo į liūną Irake griežtai kritikuoja Kongreso kontrolę perėmę demokratai, antradienį savo metiniame pranešime "Apie Sąjungos padėtį" nepateikė jokių esminių pasiūlymų, galinčių sutvirtinti jo politines pozicijas, teigia analitikai.

REKLAMA
REKLAMA

Anksčiau G.W.Bushas drąsiai žengdavo į Atstovų Rūmus būdamas tikras, kad nesulauks kritikos, o metiniai pranešimai jam buvo dar viena proga įrodyti savo viršenybę nedrąsių politinių oponentų atžvilgiu, supliekti JAV priešus ir priskirti juos "blogio ašiai".

REKLAMA

Tačiau antradienį G.W.Bushas, kurio veiklą prezidento poste remia vis mažiau amerikiečių, nusivylusių nepopuliariu Irako karu, turėjo pasijusti taip, tarsi žengtų prie bedugnės krašto - jam pirmą kartą per šešerius savo darbo Baltuosiuose rūmuose metus teko stoti prieš demokratų kontroliuojamą Kongresą.

G.W.Bushas įspėjo amerikiečius apie "košmarišką įvykių raidą" pralaimėjimo Irako kare atveju, pristatė naują planą per 10 metų penktadaliu sumažinti benzino suvartojimą ir dar kartą paragino peržiūrėti imigracijos įstatymus.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau vos po dviejų metų antrąją kadenciją baigsiantis prezidentas vargu ar priminė žmogų, kuriam dar prieš kelerius metus niekas, atrodė, negali mesti iššūkio JAV politinėje scenoje.

"Vieninteliai jam likę ištekliai yra jo retorika", - sakė prezidento kalbų ekspertas iš Purdue (Perdjaus) universiteto Buddy Howellas (Badis Hovelas).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Savo ruožtu profesorius Stevenas Smithas (Stivenas Smitas), Kongreso politikos ekspertas iš Washingtono (Vašingtono) universiteto Sent Luise, pažymėjo, kad G.W.Busho kalba atspindėjo grėsmingą padėtį, kurioje jis yra atsidūręs.

"Kalba buvo kraštutinai nuosaiki, kartais ji skambėjo kiek monotoniškai, tačiau, manau, tai rodo ne defetizmo, o realizmo jausmą", - sakė S.Smithas.

REKLAMA

"Prezidentas visada įsivaizdavo atliekąs aistruolių komandos lyderio vaidmenį, tačiau šiai jo kalbai tai nebuvo būdinga", - pridūrė jis.

G.W.Bushui ištarus iki šiol pranešime "Apie Sąjungos padėtį" negirdėtus žodžius "Ponia Atstovų Rūmų pirmininkė", ant pakylos iš už kairiojo prezidento peties išniro ir su šalininkais pasisveikino šviesiai žaliu kostiumėliu vilkinti demokratė Nancy Pelosi (Nensi Pelosi).

REKLAMA

"Žinant, kokia akistata jam teko, jis atliko įspūdingą darbą", - teigė dr. Darrylas Clarkas (Derilas Klarkas), Indianapolio universiteto prezidento kalbų ekspertas.

Televizijos kameros, primindamos, jog G.W.Busho kadencija artėja prie pabaigos, dažnai ilgam sustodavo ties demokratais ir respublikonais, rezgančiais planus, kaip sugriebti raktus nuo Baltųjų rūmų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Senatorė Hillary Clinton (Hilari Klinton), šeštadienį paskelbusi istorinį savo sprendimą siekti posto Baltuosiuose rūmuose ir taip sukėlusi įtampą JAV politinėje arenoje, prezidento kalbą stebėjo iš salės galo.

Viena eile arčiau sėdėjo senatorius iš Ilinojaus Barackas Obama (Barakas Obama) - kylanti demokratų žvaigždė, pirmą kadenciją išrinktas senatoriumi ir metantis iššūkį ankstyvam H.Clinton dominavimui.

REKLAMA

Salėje buvo matyti ir kitas iškilus asmuo - senatorius Johnas McCainas (Džonas Makeinas). Artėjant 2008 metų prezidento rinkimams ir toliau silpstant G.W.Busho įtakai, jis laikomas realiausiu respublikonų kandidatu į šalies vadovus.

"Jo padėtis tikrai labai labai silpna", - pabrėžė D.Clarkas.

G.W.Bushas, papilkėjęs ir labiau išvargęs nei tas energingas veikėjas, kuris 2001 metais skaityti pirmojo pranešimo apie Sąjungos padėtį į Atstovų Rūmus įskrido skriste, šįkart kalbą sakė kruopščiai apgalvota intonacija, o ją pertraukdavo nebe tokie audringi plojimai kaip ankstesniais metais.

REKLAMA

Prezidento kalba stokojo paprastai sudėliotos, bet galingos pakylėjančios retorikos, būdingos ankstesnėms kalboms, raminusioms amerikiečius tomis niūromis 2001 metų dienomis po rugsėjo 11-osios išpuolių.

Galbūt mąstydamas apie politinį Irako karo aklagatvį, šįkart G.W.Bushas nuo pakylos, ant kurios stovėdamas kadaise žadėjo nuginkluoti Saddamą Husseiną (Sadamą Huseiną), prašė tik suteikti daugiau laiko naujausiam savo planui kaip nuraminti šalį įgyvendinti.

Iš esmės G.W.Bushas įspėjo Kongresą, kurio daugelis narių nori pradėti išvesti amerikiečių karius, jog pralaimėjimas Irake visuose Artimuosiuose Rytuose paskleistų "smurto užkratą".

"Amerikai tai būtų košmariškas scenarijus", - teigė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų