REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV Valstybės departamento atstovai 1999 metų vasarą įspėjo Lietuvos diplomatus, jog "Mažeikių naftos" privatizavimo sutarties su amerikiečių bendrove "Williams" nepasirašymas gali turėti strateginių pasekmių, o pačiai bendrovei siūlė nedirbti Lietuvoje kaip trečiojo pasaulio šalyje. Apie šią situaciją daug papasakoti galintis R. Paksas vėl neatvyko į komisijos posėdį.

REKLAMA
REKLAMA

Seimo laikinajai komisijai Užsienio reikalų ministerija (URM) pateikė išslaptintus dokumentus, kurie rodo, kad JAV įspėjo Lietuvos diplomatus apie sutarties su “Williams” nepasirašymo pasekmes.

REKLAMA

Tuometinis Lietuvos ambasadorius JAV Stasys Sakalauskas 1999 metų liepos 14 dieną pranešė URM, jog JAV Valstybės departamento pasekretoriaus pavaduotojas Ronaldas Asmusas pranešė, kad "Williams" vadovybė yra susirūpinusi dėl Lietuvos pusės noro persvarstyti tai, kas buvo anksčiau sutarta, bei įspėjo dėl galimų pasekmių.

"R.Asmusas mano, kad sutarties nepasirašymas turės strateginių pasekmių", - rašė savo pranešime ambasadorius.

REKLAMA
REKLAMA

Kitas Lietuvos diplomatų pranešimas rodo, jog JAV Valstybės departamento atstovai nevienareikšmiškai vertino "Williams" veiklą Lietuvoje.

Tuometinis Lietuvos ambasados JAV ministras patarėjas, dabar ambasadorius Lenkijoje Darius Degutis 1999 metų spalio 27 dieną pranešė, jog Valstybės departamento Baltijos šalių skyriaus pareigūnas Andrew Silskis pažymėjo, kad "Williams" politika Lietuvoje kelia nusivylimą, stokoja aktyvumo pristatyti save visuomenei.

Anot šio pareigūno, Valstybės departamentas ne kartą yra siūlęs "Williams" keisti taktiką ir nenaudoti principų, taikomų trečiosioms šalims.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tame pačiame pranešime pažymima, jog minėtas R.Asmusas skambino "Williams" prezidentui ir ragino jį būti lankstesnį.

Po sutarčių su "Williams" pasirašymo 1999 metais lapkričio 2 dieną vykusiame susitikime su tuometiniu užsienio reikalų viceministru Vygaudu Ušacku JAV Valstybės departamento pasekretorius Marcas Grossmanas pareiškė, jog "Lietuva neturėtų gėdytis to, kas įvyko".

Iš URM pateiktų dokumentų matyti, jog Lietuvos atstovai prašė amerikiečių įtakoti Tarptautinį valiutos fondą (TVF), jog šis sumažintų savo kritiką "Mažeikių naftos" privatizavimui.

REKLAMA

Tėvynės sąjungos, rėmusios sprendimą parduoti "Mažeikių naftos" akcijas amerikiečiams, lyderis Andrius Kubilius teigia, jog tuometinė Vyriausybė negalėjo nepasirašyti sutarčių, nes tai būtų turėję katastrofiškų pasekmių šalies ūkiui.

"Situacija tuomet buvo tokia, kai buvo skaičiuojamos dienos iki valstybės bankroto. Viskas, kas buvo padaryta, buvo reikalinga", - žurnalistams teigė A.Kubilius.

R. Paksas komisijai neturi laiko

Apkaltos būdu iš prezidento pareigų pašalintas Rolandas Paksas pirmadienį vėl, jau trečią kartą, neatvyko liudyti "Mažeikių naftos" privatizavimo aplinkybes tiriančiai komisijai.

REKLAMA

R.Paksas į komisiją buvo kviečiamas atvykti du kartus raštu ir vieną kartą žodžiu. Pirmą kartą jis aiškino negavęs kvietimo, antrą kartą jis turėjo dalyvauti Vyriausiojo administracinio teismo posėdyje.

R. Paksas komisijai nenurodė priežasčių, kodėl ignoravo jau trečiąjį jos kvietimą.

Komisijos pirmininkas Valentinas Greičiūnas sakė kelis kartus bandęs skambinti R. Paksui, tačiau nesulaukęs atsakymo į skambučius, nors prieš tai teigė gavęs R. Pakso asmeninį patikinimą, kad jis žada liudyti komisijai.

Po posėdžio komisijos pirmininkas Valentinas Greičiūnas žurnalistams pareiškė, jog komisija pati daugiau nerodys iniciatyvos kviesti R.Paksą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Čia būtų R.Pakso garbės reikalas", - sakė komisijos narys Jonas Jurkus, kalbėdamas apie liudijimą komisijai.

Komisijos narys konservatorius Andrius Kubilius žurnalistams sakė, jog R.Paksas bando išvengti atsakymų į nemalonius klausimus, pavyzdžiui, apie ryšius su Rusijos bendrove "LUKoil".

Pats R.Paksas telefonu teigė esąs pasirengęs šią savaitę atvykti liudyti komisijai, jeigu pavyks suderinti jam patogų laiką.

"Aš esu pasiruošęs atvykti ir kalbėti, bet tam reikalinga suderinti laiką", - pabrėžė R.Paksas.

Pats R. Paksas pirmadienį "Eltai" aiškino neatvykęs į "Mažeikių naftos" privatizavimo aplinkybes tiriančios komisijos posėdį, nes neturįs laiko: "Aš važinėju, kaip jūs žinote, po visą Lietuvą į susitikimus su žmonėmis ir būnu Vilniuje ne taip dažnai. O kai būnu Vilniuje, mano mylimiausi politikai pasirūpina tuo, kad laiką leisčiau prokuratūroje".

REKLAMA

R. Paksas sakė skambinęs komisijos pirmininkui V. Greičiūnui ir bandęs suderinti kitą jo atvykimo liudyti į komisiją laiką, tačiau V. Greičiūnas nekėlęs telefono ragelio. R. Paksas teigė esąs pasiruošęs bet kada atvykti liudyti komisijai, nes tikrai turįs ką jai pasakyti. Kada konkrečiai gali atvykti į komisiją, R. Paksas nenurodė.

Minėtos komisijos nariai sutarė kreiptis į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją ir prašyti, kad ši išaiškintų komisijos teisines galimybes gauti R. Pakso parodymus tiriant "Mažeikių naftos" privatizavimą.

REKLAMA

Komisija savo išvadas turi pateikti iki birželio 1 dienos.

2002 metų vasarą dėl finansinių problemų Amerikoje "Williams" be Lietuvos Vyriausybės žinios pardavė turėtas akcijas ir valdymo teises Rusijos bendrovei "Jukos".

Ūkio ministerijos skaičiavimais, "Williams" valdymo laikotarpiu nuo 1999-ųjų iki 2002 metų rudens "Mažeikių nafta" patyrė 750 mln. litų nuostolių, tačiau šiuo metu įmonė dirba pelningai.

"Mažeikių naftos" privatizavimo aplinkybes tirianti parlamentinė komisija tikisi kitą savaitę pateikti savo išvadas parlamentui.

BNS, ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų