• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Japonijos kosmoso tyrimų agentūra JAXA netrukus paleis į kosmosą raketą nešėją „H-IIA“ su Venerą tirsiančiu palydovu ir Saulės vėjo varoma „kosmine jachta“.

REKLAMA
REKLAMA

JAXA pranešime teigiama, kad „H-IIA“ raketa gegužės 18 dieną pakils iš pietinėje Japonijos dalyje esančio Tanegashimos kosminio centro kosmodromo.

REKLAMA

Raketa nešėja išves į orbitą Venerą 2 metus ar ilgiau tirsiantį kosminį zondą „Akatsuki“, kuris Veneros orbitą turėtų pasiekti šių metų gruodžio mėnesį, ir „Saulės burės“ technologiją naudojantį kosminį aparatą IKAROS (Interplanetary Kite-craft Accelerated by Radiation Of the Sun).

Pasak JAXA kosminių sistemų eksperto Yuichi Tsudos, IKAROS – tai „kosminė jachta“, kurią varo į jos bures atsimušančios Saulės vėjo dalelės. Susilankstančios šio kosminio laivo burės pagamintos iš plonesnės už žmogaus plauką medžiagos, be to, jos padengtos elektrą gaminančių saulės fotoelementų plėvele. Elektra tiekiama IKAROS ryšių sistemai.

REKLAMA
REKLAMA


IKAROS misijos schema. JAXA iliustr.

T. Tsudos teigimu, apie 1,5 mlrd. jenų (maždaug 16 mln. JAV dolerių) kainuojantis IKAROS bus pirmasis kosmoso tyrimų istorijoje tarpplanetinis zondas, naudojantis mišrią saulės burės ir saulės fotoelementų technologiją, nes ankstesnių bandymų metu tokie aparatai skriejo tik aplink Žemę.

JAXA planuoja kontroliuoti IKAROS judėjimo kryptį keisdama kampą, kuriuo Saulės vėjo dalelės atsimuša į sidabro spalvos burių paviršių. Iškeltas į orbitą, IKAROS iš pradžių bus nedidelio cilindro formos, tačiau ilgainiui per kelias savaites išskleis 14 metrų skersmens burę. Šio kosminio laivo misija bus laikoma sėkminga, jei skrydžio valdymo centrui pavyks bent pusę metų kontroliuoti IKAROS greitėjimą ir skrydžio trajektoriją. Tikimasi, kad ateityje tokie kosminiai aparatai galės naudoti ir Saulės vėjo, ir jonų variklių, kuriems energiją tieks saulės baterijos, varomąją jėgą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ir tai dar ne viskas: artimiausiais metais JAXA planuoja paleisti į kosmosą naują „saulės jachtą“ su kur kas didesne – iki 50 m skersmens – bure ir jonų varikliais. Šis kosminis laivas pasieks Jupiterį ir vykdys jo tyrimų programą.

Šiame vaizdo siužete demonstruojama, kaip IKAROS „saulės jachta“ išskleis savo burę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų