REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
0
J. Arlauskaitė-Jazzu apie tai, kas gadina atlikėjų gyvenimą: „Tai nėra lengvas kelias, kaip gali atrodyti iš šono“ (nuotr. Organizatorių)

„Yra daug piratinių platformų, kurios gadina autorių gyvenimą ir jas būtina uždaryti, kad kūrybos industrija galėtų gyvuoti. Tas, kas savinasi dalį mano atlygio, tas atima ir dalį mano asmenybės bei laiko – juk viskas šiame pasaulyje yra labai susiję“, – pamokoje apie autorių teises ir piratavimą moksleiviams kalbėjo dainų autorė ir atlikėja Justė Arlauskaitė-Jazzu.

„Yra daug piratinių platformų, kurios gadina autorių gyvenimą ir jas būtina uždaryti, kad kūrybos industrija galėtų gyvuoti. Tas, kas savinasi dalį mano atlygio, tas atima ir dalį mano asmenybės bei laiko – juk viskas šiame pasaulyje yra labai susiję“, – pamokoje apie autorių teises ir piratavimą moksleiviams kalbėjo dainų autorė ir atlikėja Justė Arlauskaitė-Jazzu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Su savo buvusios mokyklos – Vilniaus „Minties“ gimnazijos – mokiniais neseniai susitikusi Jazzu pirmiausia atkreipė dėmesį, kad kūryba yra sunkus darbas, reikalaujantis daug laiko, pasiruošimo ir atsidavimo.

REKLAMA

„Mane kūryba išgelbėjo – nežinau, kas būčiau šiandien, jei ne ji. Man tai yra ir savotiška egzorcizmo forma – per ją išsivalau ir tampu rami. Tačiau tai nėra lengvas kelias, kaip gali atrodyti iš šono. Tai – pastovus nuovargis, įvairios depresijos formos ir t.t. Juk tam, ką darai, turi atsiduoti 100 proc., kitaip nieko nesigaus. Muzika yra ypatinga, nes per ją junti ryšį su kitais žmonėmis. Ir tų žmonių daug, o tu esi vienas. Nelengva išgyventi visus kūrybos etapus – pradedant pirma dainos eilute, baigiant grįžtamuoju ryšiu, t. y. nuomonių išklausymu. O kur dar repeticijos, susitikimai su žmonėmis, skrydžiai ir t.t. Jeigu viską darai iš širdies ir iki galo, tai šitas kelias tikrai nelengvas. Bet vis tiek patariu bandyti, jeigu tik yra noro ir talento“, – moksleivius įkvėpti kurti mėgino dainininkė.

REKLAMA
REKLAMA

Ji akcentavo, kad bet kuris kūrėjas nusipelno vienokio ar kitokio atlygio, o susimokėdamas už patinkantį kūrinį žmogus parodo pagarbą autoriui. „Jeigu tau patinka tai, ką jis daro, turi už tai atsiskaityti. Dainos neatsiranda iš oro, o ir mes, autoriai, oru nemintame. Ačiū Dievui, kad pati esu ir atlikėja – ką kuriu, tą ir atlieku. Jeigu nekurčiau, tai turbūt dainuočiau kitų kūrybą. Tačiau yra žiauriai malonu gauti atlygį iš Asociacijos LATGA būtent už savo kūrinių naudojimą, tai yra tam tikras feedbackas, kurį aš investuoju į kūrybą – įrašus, fotosesijas, vaizdo klipus“, – sakė neseniai su ilgamečiu scenos ir kūrybos partneriu Leonu Somovu skirtingais keliais pasukusi ir šiuo metu solinę karjerą tęsianti J.Arlauskaitė-Jazzu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Populiari dainininkė moksleivius tiesiog užvertė argumentais mėgindama paaiškinti, kodėl muzikos reikia klausytis ar pirkti legaliose svetainėse, o ne siųstis iš piratų. „Juk atėję į parduotuvę nesakot, kad norit kefyro nemokamai, nes neturit pinigų arba tiesiog nenorit jų leisti... Tą kefyrą kažkas gamino, pakavo, o juk dar yra mokesčiai... Lygiai taip pat ir su muzika. Dainos kūrėjams yra vienas iš pragyvenimo šaltinių, bet iki tol, kol jos pasiekia klausytojus, reikia nemažai investuoti“, – sakė ji.

Muzikos kūrėja pabrėžė, kad piratavimas kiša pagalius į ratus ne tik muzikos, bet ir kino industrijai. „Ko gero, visi filmų titruose matėte, kokio dydžio komandos dirba prie vieno ar kito filmo. Ir jeigu mes visi filmus žiūrėsime nelegaliose platformose, kaip galės gimti nauji filmai? Dėl piratavimo ši industrija gali iš viso nustoti egzistuoti“, – kalbėjo ji.

REKLAMA

Jazzu įsitikinusi, kad vienas geriausių būdų skiepyti pagarbą intelektinei nuosavybei ir jos kūrėjams yra edukacija, o pradėti reikia nuo jaunosios kartos – pasak jos, kuo žmogus jaunesnis, tuo lengviau jam įsirašo reikalingas failas apie tai, kas teisinga ir kas legalu. „Ir edukacija turi vykti būtent tokia forma kaip šiandien – diskutuojant. Mėgstu sakyti, kad visuomenės žaizdos išpūliuoja diskusijos forma“, – sakė ji.

Vienai žymiausių šalies dainininkių ir dainų autorių J.Arlauskaitei-Jazzu buvo patikėta užbaigti dar balandį prasidėjusį edukacinių renginių ciklą „PIN diena mokyklose: LATGA autorių pamokos jaunajai kartai apie intelektinę nuosavybę“, kurį iš dalies finansavo Lietuvos kultūros ministerija pagal Autorių teisių ir gretutinių teisių apsaugos programą.

Šiemet į savo buvusias mokyklas grįžo ir nevogti kūrybos bei gerbti autorių teises kartu su Asociacijos LATGA specialistais skatino dainų autoriai Leonas Somovas, J.Arlauskaitė-Jazzu, Saulius Prūsaitis, Vytautas Bikus, Robertas Semeniukas (iš grupės „Žalvarinis“), Giedrė Kilčiauskienė ir Juozas Liesis, kino režisierės Giedrė Beinoriūtė ir Kristina Buožytė, dramaturgė Teklė Kavtaradzė, dailininkai Antanas Obcarskas ir Eimutis Markūnas, rašytojai Rimantas Kmita, Ugnė Barauskaitė ir Rebeka Una (tikrasis vardas – Jurga Šalaševičiūtė) bei kt. Pamokos apie intelektinę nuosavybę vyko Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus, Marijampolės gimnazijose bei progimnazijose, o taip pat ir specializuotose dailės ir muzikos mokyklose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų