REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniuje esančiame baseine chloru apsinuodijo 2012 m. ir 2013 m. gimę mažamečiai bei 1963 m. gimęs vyras. Jie visi atsidūrė ligoninėje, o vaikų būklė net buvo stebima reanimacijoje. Nors pirminė įvykio informacija sukrečia, bet tv3.lt kalbintas toksikologas paaiškina, kokios galimos tokio apsinuodijimo pasekmės ir kaip elgtis, jei jaučiate, kad galėjote apsinuodyti chloru.

Vilniuje esančiame baseine chloru apsinuodijo 2012 m. ir 2013 m. gimę mažamečiai bei 1963 m. gimęs vyras. Jie visi atsidūrė ligoninėje, o vaikų būklė net buvo stebima reanimacijoje. Nors pirminė įvykio informacija sukrečia, bet tv3.lt kalbintas toksikologas paaiškina, kokios galimos tokio apsinuodijimo pasekmės ir kaip elgtis, jei jaučiate, kad galėjote apsinuodyti chloru.

REKLAMA

Nelaimė nutiko Vilniaus moksleivių sveikatos centro baseine, tad žadama inicijuoti tyrimą tiek dėl įstaigos valdymo, tiek dėl baseino techninės padėties, kad ateityje nepasikartotų panaši nelaimė.

Apsinuodijimai chloru – retenybė

Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro gydytojas klinikinis toksikologas Linas Zdanavičius teigė, kad esminis chloro poveikis žmogui yra kvėpavimo takų bei akių sudirginimas.

„Kai chloro koncentracija nėra labai didelė, tada jis dirgina kvėpavimo takus, akis. Bet jei chloro yra daugiau, tai jis gali sudirginti ir plaučius. Tada nebegali normaliai vykti kvėpavimo procesas.

REKLAMA
REKLAMA

Toks apsinuodijimas būtų pavojingesnis, bet tada, kaip jau minėjau, chloro dujų koncentracija turėtų būti itin didelė. O ji tokia įprastai nesusidaro. Tad apsinuodijimo chloru atvejų pasitaiko itin retai“, – teigė L. Zdanavičius.

REKLAMA

Anot toksikologo, chloro dujos yra pavojingesnės žmonėms, kurie serga astma arba kitomis kvėpavimo ligomis: „Taip, tokiu atveju, didesnis chloro dujų kiekis gali išprovokuoti astmos priepuolį. Tikėtina, kad šiuo konkrečiu atveju vaikai buvo paguldyti į reanimaciją ne todėl, kad kilo kažkoks didelis pavojus, bet dėl stebėjimo sumetimų.

Vaiko ir suaugusio žmogus atsparumas išoriniams dirgikliams yra skirtingas. Tikėtina, kad būtent todėl pirmiausia chloro dujų poveikį pajuto vaikai, o tik po to suaugęs asmuo.“

L. Zdanavičius suskubo nuraminti, kad ateityje nei vaikai, nei suaugęs vyras neturėtų jausti jokių šio apsinuodijimo pasekmių:

REKLAMA
REKLAMA

„Dažniausiai toks apsinuodijimas praeina be rimtesnių pasekmių. Gali žmogus pakosėti, bet nieko daugiau. Tik tie, kurie turi problemų dėl kvėpavimo ligų gali jausti rimtesnes pasekmes. Pavyzdžiui, sergantys astma dėl tokio apsinuodijimo gali būti priversti gydytis ir bronchitą.“

Apsinuodyti chloru, anot tv3.lt pašnekovo, dažniausia galima uždarose patalpose: „Apsinuodyti šiomis dujomis galima valant tualetus, kai yra naudojami chloro savo sudėtyje turintys valikliai. Bet tas apsinuodijimas įprastai pasireiškia galvos svaigimu, negerumo jausmu, pykinimu.

Bet tokius pačius simptomus gali sukelti ir daugiau cheminių medžiagų. Lygiai taip pat galima apsinuodyti ir prisikvėpavus benzino skleidžiamais garais. Tačiau buities sąlygomis žmonės uždaroje patalpoje daug tokių chemikalų nelaiko, tad apie kažkokį didelį pavojų nėra tikslo kalbėti.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bet kuriuo atveju, anot L. Zdanavičiaus, jei jau pajutote tokio apsinuodijimo simptomus, tai reikėtų vengti likti uždaroje patalpoje: „Pirmoji pagalba, kurią žmogus gali suteikti pats sau, tai išeiti į gryną orą, o jei svaigsta galva, tada prisėsti arba prigulti. Bet jei atsiranda dusulys bei kosulys, tada jau reikia būtinai kreiptis į medikus.“

Inicijuos įstaigos tyrimą

Dėl šios nelaimės viešai pasisakė ir Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas. Jis savo „Facebook“ paskyroje paliko tokį įrašą:

„Apie įvykusią nelaimę baseine savivaldybės vadovai ir aš asmeniškai sužinojome iš žiniasklaidos.

Įstaigos vadovas nematė reikalo informuoti. Dar keisčiau atrodo komentaras, kad čia toks darbinis incidentukas dėl elektros sutrikimo.

REKLAMA

Inicijuosime tyrimą tiek dėl įstaigos valdymo, nes jau "nesklandumai" vaikų registracijoje akis badė, tiek dėl baseino techninės padėties.“

Vicemeras taip pat pridėjo, kad labai atsiprašo nukentėjusiųjų dėl šios nelaimės ir palinkėjimo jiems kuo greičiau pasveikti.

Įvykio aplinkybės

Naujienų portalas tv3.lt rašė, kad Vilniaus baseine sekmadienį chloru apsinuodiję vaikai buvo išvežti į ligoninę. Remiantis policijos duomenimis, sekmadienį apie 10.11 val. Žirmūnų gatvėje, Vilniaus moksleivių sveikatos centro baseine, apsinuodijo 2012 ir 2013 metais gimę mažamečiai.

Pirminiais duomenimis, vaikai galėjo apsinuodyti dėl baseino įrangos gedimo, kai į vandenį pateko per didelis chloro kiekis. Baseine nelaimės metu buvo ir daugiau vaikų, tačiau jiems medikų pagalbos neprireikė.

REKLAMA

Iš pradžių į Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Vaikų priėmimo bei skubios pagalbos, intensyviosios terapijos ir konsultacijų skyrių buvo pristatyti du mažamečiai. Po kurio laiko į ligoninę dėl tos pačios diagnozės buvo pristatytas ir 1963 metais gimęs vyras.

Šiuo metu policija aiškinasi įvykio aplinkybes, tad šiek tiek vėliau bus sprendžiama dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo.  Anksčiau apie šį įvykį viešai skelbta nebuvo, nors jis nutiko dar rugsėjo 22-ąją. Pavojaus nukentėjusiųjų gyvybėms nėra.

Nebuvo tikrinamas chloro lygis

Nelaimės Vilniaus moksleivių sveikatos centro baseine dieną nebuvo tikrinamas chloro lygis, todėl per didelė jo koncentracija galėjo būti nepastebėta laiku, sako visuomenės sveikatos specialistai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

pirmadienį specialistai atliko neplanuotą patikrinimą. Nustatyti įvairūs pažeidimai, tarp jų ir tai, jog savaitgaliais nėra žmogaus, tikrinančio chloro lygį.

„Savaitgaliais baseinas yra išnuomojamas kitiems juridiniams asmenims. Visa bėda, kad nepavyko surasti jokių įrašų. Tai reiškia, kad chloro likutis savaitgaliais nėra kontroliuojamas, jei nebus pateikta kitų dokumentų. Nesu technikos specialistė, bet chloro padidėjimas neatsiranda per minutę, jį buvo galima užčiuopti, pamatyti, jei būtų registruojama“, – antradienį tvirtino R. Lingienė.

„Negalėčiau paneigti, kad tai negalėjo nulemti (nelaimės – BNS)“, – pridūrė ji.

Specialistė pabrėžė, kad jei įmonė neišspręs šių problemų, jai nebus leista vykdyti užsiėmimų savaitgaliais.

REKLAMA

Pasak R. Lingienės, nors pirmadienį chloro lygis baseine atitiko normas, higienos reikalavimuose nustatyta, kad baseinuose chloro koncentracija automatine sistema turi būti tikrinama penkis kartus per dieną, taip pat vieną kartą – rankiniu būdu. Minėtame baseine, anot jos, tai buvo daroma gerokai rečiau net ir darbo dienomis. 

Taip pat nustatyta, kad chloro koncentracija tinkamai nėra registruojama žurnaluose. 

Visuomenės sveikatos centro atstovė sako, kad baseino techniką prižiūrinti įmonė prieš daugiau nei savaitę tikrino chloro dozavimo ir kitą techniką ir jokių sutrikimų nenustatė. Specialistai tai taip pat aiškinsis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų