REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvą jau tuoj pasieks penktoji – „Novavax“ gamintojo – vakcina nuo koronaviruso. Specialistai primena, kuo ji yra išskirtinė ir kodėl jos laukė dalis vadinamųjų COVID-19 vakcinų skeptikų.

Lietuvą jau tuoj pasieks penktoji – „Novavax“ gamintojo – vakcina nuo koronaviruso. Specialistai primena, kuo ji yra išskirtinė ir kodėl jos laukė dalis vadinamųjų COVID-19 vakcinų skeptikų.

REKLAMA

Kaip skelbė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), pirmoji „Novavax“ vakcinos siunta į Lietuvą turėtų būti pristatyta šią savaitę. Ministerijos duomenimis, iš viso užsakyta 310 tūkst. vakcinos dozių.

Tiesa, SAM negalėjo pasakyti, ar šis preparatas veiksmai apsaugos nuo minėtojo viruso varianto, nes „kol kas išsamių duomenų apie efektyvumą prieš šią atmainą neturima“.

JAV bendrovės sukurtas preparatas – penktoji vakcina nuo pandeminio koronaviruso, kurią patvirtino Europos vaistų agentūra (EVA).

EVA rekomenduoja skiepyti šiuo preparatu žmones nuo 18 metų amžiaus. Jos taip pat reikės 2 dozių, suleidžiamų su 3 savaičių pertrauka. Kaip ir RNR vakcinoms, dažnesnės nepageidaujamos reakcijos pasitaikė po antrosios dozės.

REKLAMA
REKLAMA

Kodėl „Novavax“ vakcina kai kam – patrauklesnis pasirinkimas?

Portalas tv3.lt primena, kad ši naujoji vakcina skiriasi nuo prieš tai sukurtųjų ir iki šiol dvejojusiems dėl skiepų gali būti patraukli net dėl kelių priežasčių.

REKLAMA

„Manau, ši vakcina tikrai galėtų būti patrauklesnė tiems, kurie bijo naujoviškų dabar naudojamų vektorinių arba RNR vakcinų. Jos visos yra naujos ir iki šiol tokio tipo vakcinų nebuvo užregistruota ir naudojama žmonių skiepijimui. 

O „Novavax“ gamintojo bus pirmoji vakcina, naudojama Europos Sąjungoje ir JAV, kuri yra pagaminta pagal tradicinę technologiją, kuri yra žinoma daugiau nei 3 dešimtmečius. Tokių vakcinų mes jau turime – ir vaikai yra skiepijami vakcina nuo hepatito B, taip pat vakcinos nuo žmogaus papilomos viruso, meningokokinės B infekcijos“, – portalui tv3.lt yra komentavusi VU Gyvybės mokslų centro imunologė prof. Aurelija Žvirblienė.

REKLAMA
REKLAMA

Ji paaiškino, kad šios vakcinos sudėtyje yra viruso baltymas, kuris yra gautas genų inžinerijos būdais. Tai reiškia, kad viruso baltymas, kuris sukelia imuninį atsaką, nepasigamina žmogaus ląstelėse, kaip yra naujųjų vakcinų atveju, kur yra genetinė, viruso baltymą koduojanti medžiaga. 

„Čia turime paruoštą, išgrynintą viruso baltymą ir jis yra naudojamas su adjuvantu. O tai yra medžiaga, kuri sustiprina imuninį atsaką ir yra būtina, kad jį vakcina sukeltų“, – sakė A. Žvirblienė.

Adjuvantas – ne iš aliuminio druskos

Kalbėdama apie šioje baltyminėje vakcinoje naudojamą adjuvantą imunologė atkreipė dėmesį į dar vieną privalumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Naujosios COVID-19 vakcinos – tiek vektorinės („AstraZeneca“, „Jonhnson&Jonhnson“), tiek RNR („Pzifer“, „Moderna“) vakcinos – naudojamos be adjuvantų, nes patys vakcinų komponentai sukelia pakankamai stiprų imuninį atsaką. O baltyminės vakcinos visada naudojamos su adjuvantais, kitaip jos neveiktų. Iki šiol naudotose baltyminėse vakcinose dažniausiai adjuvantas yra aliuminio druskos“, – dėstė ji.  

Nors apie šį komponentą viešoje erdvėje daug kalbama ir išsakoma neigiama nuomonė, mokslininkė pažymėjo kad „Novavax“ vakcina šiuo atžvilgiu neturėtų sukelti diskusijų: „Čia vietoje aliuminio druskų naudojamas kitoks adjuvantas, jis yra lipidinės kilmės, sudarytas iš kelių rūšių lipidų ir kitų organinių medžiagų.“

REKLAMA

Nenaudoja žmogaus ląstelių linijų

Anot A. Žvirblienės, dar vienas vakcinos privalumas galėtų būti tas, kad ją kuriant nėra naudojamos žmogaus ląstelių linijos. 

„Pasitaiko, kartais žmonės neigiamai žiūri ir į tai, jei vakcinų gamybos procese yra naudojamos žmogaus ląstelės. Aišku, čia yra naudojamos ląstelių linijos, niekas neišskiria jų iš gyvo organizmo, bet vis tiek tai kai kam sukelia neigiamą požiūrį. 

RNR vakcinose, aišku, jokių gyvų ląstelių nenaudojama, tai yra visiškai sintetinė vakcina, bet vektorinėms vakcinoms yra naudojamos gyvūnų ląstelių linijos. Tai šioje baltyminėje vakcinoje kultivuojant nėra naudojamos nei žmogaus, nei kitų žinduolių ląstelės. Šios vakcinos gamybos procese yra naudojamos vabzdžių ląstelių linijos. Jos naudojamos rekombinantinio baltymo gavimui“, – aiškino imunologė.

Jau įsitikinome, kad prieš peršalimo ligas efektyvių vakcinų nėra. Pinigus valstybė meta kaip į vandenį, užsakinėdama milijonines dozes. Užtenka užsakyti rizikos grupėms, kam švaistyti biudžetą o paskui perduoti Vietnamui ar kitom trečiosioms šalim.
Tiesa, SAM negalėjo pasakyti, ar šis preparatas veiksmai apsaugos nuo minėtojo viruso varianto, nes „kol kas išsamių duomenų apie efektyvumą prieš šią atmainą neturima“.
:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) bet imkit ir naudokite į sveikatą, nupirko už jūsų pinigus šimtus tūkstančių:)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų