REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Istorikas Tomas  Baranauskas yra įsitikinęs, kad mėginimai sumenkinti Žalgirio mūšio svarbą yra keisti ir neverti dėmesio. Portalui „Balsas.lt“ istorikas sakė, jog be šios pergalės Lietuva vargu ar būtų ilgainiui išlikusi kaip valstybė, o ir lietuvių tautos išlikimas būtų daug labiau abejotinas.

REKLAMA
REKLAMA

-          Šiandien minime 600 metų nuo tos dienos, kai jungtinė Lietuvos didžiosios kunigaikštystės ir Lenkijos kariuomenė Žalgirio (istoriografijoje dar  vadinamo - Grǖnwaldo arba Tannenbergo) mūšyje sumušė kryžiuočių ordino kariauną. Pasigirdo nuomonių, kad tai dirbtinai sureikšminta, tarpukario Lietuvos laikais ar net sovietmečiu „išpūsta“ data. Kokia visgi jos reikšmė?

REKLAMA

-          Ši data žymi du šimtus metų trukusio karo su kryžiuočiais pabaigą. Kovų paskui dar pasitaikydavo, bet jos vyko dažniausiai ordino kontroliuojamoje teritorijoje ir Lietuvos išlikimui reali grėsmė nebekilo. Ten tiesiog sprendėsi klausimas – ar Lietuva kaip valstybė išliks.

-          Ši pergalė Lietuvai buvo daug svarbesnė nei Lenkijai?

REKLAMA
REKLAMA

-          Neįsivaizduoju, kas galėtų manyti, jog Lenkijai ji yra svarbesnė. Lenkų istoriografijoje netgi yra įsitvirtinusi „Didžiojo karo“ sąvoka, turint omenyje 1409-1411 metus, karo dalis buvoa ir Žalgirio mūšis. Lenkams tai buvo tik kova dėl tam tikrų teritorijų, o Lietuvai – kur kas daugiau. Jau sakiau – Lietuvai tas „didysis karas“ truko du amžius ir kėlė išlikimo problemą.

-          Bet kai kas šiandien vėl sako, kad prieš šį mūšį ir po jo įvykęs suartėjimas su Lenkija mus galiausiai atvedė į  Liublino uniją, bendrą valstybę ir nutautėjimą?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

-          Galėjo būti ir kitoks nutautėjimas, kuris būtų daug greitesnis ir negrįžtamas, jei viso to nebūtų. Lietuvą galėjo ištikti tiesiog Prūsijos likimas. Pasvarstykime – jei Lietuva būtų likusi be Žemaitijos ir Užnemunės (dėl ko tuomet ir atsinaujino karo veiksmai) – ar rytinė Lietuva viena būtų išlikusi lietuviška? Kai vėliau vyko tautinis atgimimas, jis prasidėjo būtent Žemaitijoje. Be viso kito, tas pats būtų ištikę ir latvius, jei kryžiuočiams būtų pavykę sujungti savo teritorijas sausumoje.  Didžioji kolonizacija paprastai vykdoma sausumos keliais. Lietuva tą kelią perkirto.

-          Tai nematote priežasčių, kodėl datą reiktų laikyti nebesvarbia?

-          Absoliučiai jokių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų