REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ne pačius geriausius laikus išgyvenantiems socialdemokratams Lietuvoje skubiai reikia atsinaujinimo. Dėl to politologai sutaria vieningai. Klausimas, ar tikrai naujas lyderis sugebės įpūsti taip reikalingo permainų vėjo. O dar didesnė dilema – ar tarp keturių kandidatų į partijos lyderius yra bent vienas tinkamas šiai užduočiai. Politologų nuomonė išsiskiria tik dėl vieno iš pretendentų.

Ne pačius geriausius laikus išgyvenantiems socialdemokratams Lietuvoje skubiai reikia atsinaujinimo. Dėl to politologai sutaria vieningai. Klausimas, ar tikrai naujas lyderis sugebės įpūsti taip reikalingo permainų vėjo. O dar didesnė dilema – ar tarp keturių kandidatų į partijos lyderius yra bent vienas tinkamas šiai užduočiai. Politologų nuomonė išsiskiria tik dėl vieno iš pretendentų.

REKLAMA

Gegužės 3–9 dienomis Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) pradės savo pirmininko rinkimus. Pirmajame ture iškelti keturi kandidatai – europarlamentarai Vilija Blinkevičiūtė ir Juozas Olekas, politologas Liutauras Gudžinskas bei Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas.

Nė vienas iš šių kandidatų dar nėra buvęs LSDP lyderiu.

Partijos skyriai taip pat kėlė buvusio LSDP pirmininko Gintauto Palucko, Jonavos mero Mindaugo Sinkevičiaus, o Socialdemokračių moterų sąjunga – Seimo narės Orintos Leiputės kandidatūras. Šie politikai LSDP lyderio rinkimuose dalyvauti atsisakė.

REKLAMA
REKLAMA

Arčiau žmogaus

Politologai vieningai sutaria, kad socdemams būtinai reikia permainų, o pirmasis žingsnis link to galėtų būti naujas lyderis. Nes šiuo metu, kai už partijos vairo nestovi niekas, partija išsiskaidžiusi ir joje nematyti aiškios hierarchijos, mano Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, politologas Lauras Bielinis.

REKLAMA

Jo teigimu, dabar svarbiausia, kad rinkimus laimėtų asmuo, galintis nusileisti arčiau žmogaus.

„Nesvarbu, kas laimės, bet svarbu, kad partijai reikalingas žmogus, lyderis, kuris sugebėtų atsisukti veidu į eilinius partiečius. Kad sugebėtų iš tikrųjų atrasti centro ryšį su partine mase žmonių. Nes tai viena iš didžiausių partijų Lietuvoje ir dar daugiau turi palaikytojų. Bet jie po truputį nusisuka nuo socdemų. 

Taigi reikalingas lyderis, kuris sugebėtų tikrai gyvai ir įtaigiai kalbėti ir bendrauti, bendradarbiauti su eiliniais partiečiais ir visuomene“, – tv3.lt kalbėjo L. Bielinis.

REKLAMA
REKLAMA

Jis atkreipia dėmesį, kad paskutiniai keli partijos lyderiai daugiau dėmesio skyrė bendravimui su partiečiais Seime, o eilinius partijos narius paliko užribyje.

„Ir tokiu būdu partija nusilpo ne todėl, kad išnyko aiškios takoskyros, bet todėl, kad eiliniai partiečiai pavargo būti nuošalyje. Ir tai natūralu. Juos paprasčiausiai pavertė abejingais netgi savo partijai. Mano galva, tai pagrindinis reikalavimas arba savybė, kuri būtų labai naudinga būsimam lyderiui, –  būti arčiau žmogaus“, – svarstė profesorius.

Jam antrina ir Mykolo Romerio universiteto docentas, politologas Vytautas Dumbliauskas. Kaip pavyzdį politiko, kuris bendravo „arčiau žmogaus“, nors galbūt ir chamiškai, jis pateikia buvusį JAV prezidentą Donaldą Trumpą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kodėl Trumpas laimėjo 2016 metais? Nes jis kalbėjo žmonėms suprantama kalba. Nebūtina būti chamu, kaip Trumpas, jis meluodavo ištisai, bet galima kalbėti žmonėms artima kalba ir būti mandagiam, korektiškam“, – tv3.lt sakė V. Dumbliauskas.

Daugiau energijos ir jaunatviškumo

V. Dumbliausko atsakymas į klausimą, kokio lyderio reikia socdemams, trumpas – Aušrinės Armonaitės. O tiksliau, tokio kaip ji. Politologas įsitikinęs, kad tik jaunas žmogus sugebėtų prikelti partiją iš stagnacijos.

„Reikėtų jauno ir energingo. Žiūrėkime, kas kitoms partijoms vadovauja. Liberalų sąjūdis padarė protingai – pakeitė lyderį ir atsigavo savotiškai. Viktorija Čmilytė-Nielsen protinga, jauna, simpatiška moteris, labai taktiška, labai rami.

REKLAMA

Galbūt socdemams reikėtų karingesnio žmogaus. Partijai reikia lyderio, nes dabar tokia situacija, kad tik lyderis gali iškelti, nes viduje partija neišsikapstys pati. Lyderis yra vėliava“, – kalbėjo V. Dumbliauskas.

Jo manymu, idealiausias kandidatas į socialdemokratų lyderius šiuo metu būtų Jonavos meras Mindaugas Sinkevičius. Antraip, anot V. Dumbliausko, kad ir ką partiją išsirinks, nieko reikšmingo ji nepakeis. 

„Mano galva, klaidą padarė Mindaugas Sinkevičius. Jis būtų geriausias kandidatas. Jis jaunas, protingas, turi energijos. Jis dabar būtų reikalingas, bet čia jau jo pasirinkimas.

Tokiu atveju manau, kad socdemai toliau... Jie gi prarado miestus didžiuosius. Jiems reikia miestus susigrąžinti. Tiek partija dabar turi problemų, kad tiesiog liūdna žiūrint į ją. Šiuo atveju manau, kad nieko ypatingo neįvyks, nesvarbu, ką išrinks“, – prognozavo politologas.

REKLAMA

Netinka nė vienas

Deja, V. Dumbliauskui neatrodo, kad bent vienas iš keturių kandidatų į LSDP pirmininkus pajėgus prikelti partiją.

„V. Mitrofanovo nepažįstu visiškai, tai būtų sunku pasakyti. Bet jis vis tiek yra vietinės reikšmės politikas, nežinomas nacionaliniu mastu. Tai jau vien tas yra blogai.

Liutauras Gudžinskas – pažįstu jį kaip studentą savo buvusį. Jis labai protingas vyras, bet jis yra mokslininkas, rimtas mokslininkas. Ir vis dėlto jis galbūt gali būti kada nors [pirmininku], bet ne dabar“, – svarstė V. Dumbliauskas.

O štai 66-us metus einantis J. Olekas politologui atrodo per senas, kad galėtų reikšmingai atnaujinti partiją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Reikia rašyti knygas atsiminimų, leisti jaunimą. Nepadės Olekas partijai, tikrai nepadės. Gaila, netekome nuostabaus mikrochirurgo. Na, toks jo pasirinkimas buvo, bet dabar jis tikrai nepatemps partijos“, – prognozavo V. Dumbliauskas.

Dėl Blinkevičiūtės nuomonės išsiskiria

Nors L. Bielinis pritaria V. Dumbliausko nuomonei, kad šiųmečiai rinkimai ryškiais kandidatais nepasižymi, dėl vienos kandidatės jų nuomonė išsiskiria. Tai – Vilija Blinkevičiūtė. L. Bielinio manymu, būtent V. Blinkevičiūtė turėtų sugebėti atsigręžti į paprastus partijos narius.

„Iš to, ką matau, man regis, V. Blinkevičiūtė turi daugiausiai tų savybių ar galimybių natūraliai atsisukti į partiečius. Manau, kad iš dalies tai yra jos charakterio savybės, bet iš dalies, ko gero, ji iš tikrųjų veikia atsisukdama į platesnes partines mases, struktūras. 

REKLAMA

Galų gale, jos kalbėjimas nėra toks dalykiškai kategoriškas, kaip būna daugelio politikų, tampančių lyderiais. Tai irgi ją suartina su visuomene ir ji tampa šiltesnė, jos įvaizdis šiltesnis“, – pastebėjo profesorius.

Tuo metu V. Dumbliauskas V. Blinkevičiūtę laiko jau pamiršta politike, teigdamas, kad daugiausiai palaikymo ji sulaukė 2000–2008 metais, būdama socialinės apsaugos ir darbo ministre.

„Tada ją labai mylėjo, bet dabar jau pasikeitė karta, keičiasi rinkėjai. Jau kiek laiko ji sėdi Briuselyje, ilgai tikrai. V. Blinkevičiūtė dabar labai aktyvi, bet vis tiek ji valdiškais žodžiais kalba. Ji, matyt, Europos Parlamente išmoko politinio korektiškumo“, – svarstė MRU docentas.

REKLAMA

LSDP pirmininką dvejų metų kadencijai renka visi partijos nariai. LSDP lyderis tiesiogiai bus renkamas trečią kartą. Iki 2017 m. LSDP pirmininkai buvo renkami suvažiavimuose.

Socialdemokratų partija yra didžiausia Lietuvoje, ji vienija daugiau nei 16,5 tūkst. narių.

Portalas tv3.lt išsamiai aprašė spalvingas kandidatų į LSDP lyderius biografijas nuo jų aukščiausių pasiekimų iki sunkiausių akimirkų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų