REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Odos grybelis – nemaloni infekcija, nuo kurios neapsaugotas nei vienas, o susidurti su ja tenka dažnam lietuviui. Vis dėlto, pastebėjus odos paraudimą ar bėrimą plika akimi pačiam nustatyti, jog tai odos grybelis itin sudėtinga.

Odos grybelis – nemaloni infekcija, nuo kurios neapsaugotas nei vienas, o susidurti su ja tenka dažnam lietuviui. Vis dėlto, pastebėjus odos paraudimą ar bėrimą plika akimi pačiam nustatyti, jog tai odos grybelis itin sudėtinga.

REKLAMA

Kas sukelia odos grybelį, kaip jis plinta, kokie simptomai išduoda infekciją bei kokių gydymo būdų imtis, naujienų portalui tv3.lt pasakojo Vilniaus lazerinės dermatologijos centro dermatologas, medicinos mokslų daktaras Viktoras Sidorovas.

Plinta kontaktiniu būdu

Odos grybelis yra infekcinė odos liga, kurios dažniausi sukėlėjai priklauso EpidermophytonMicrosporum ir Trichophyton rūšims. Iš viso jų žinoma daugiau kaip 40 rūšių, iš kurių apie 10 sukelia odos grybelinę infekciją žmogui. Užsikrėsti šia liga galima nuo kito sergančio žmogaus ar gyvūno.

Infekcijos sukėlėjai slypi daugybėje vietų. Kadangi sukėlėjai ant kūno patenka kontaktiniu būdu, t. y., turint tiesioginį kontaktą su infekcijos sukėlėju, kartais jų išvengti neįmanoma.

REKLAMA
REKLAMA

„Patenka kontaktiniu būdu, reiškia, kažkur buvo kontaktas su grybelio sukėlėju. Pavyzdžiui, žmogus nuėjo žaisti boulingą, užsidėjo specialius batus, kurie duodami vietoje, jeigu prieš tai batus buvo užsidėjęs klientas, kuris turi odos ar nagų grybelį, batai nebuvo dezinfekuoti, kitas klientas, užsidėjęs batus, gali užsikrėsti“, – paaiškino V. Sidorovas.

REKLAMA

Taip pat palanki terpė plisti grybeliui – tokios vietos kaip baseinai, pirtys, bendro naudojimo gultai. Tikimybė užsikrėsti yra ir po kontakto su augintiniais, jeigu jie yra infekcijos užkrato nešiotojai.

Asmenims, kurių imuninė sistema yra nusilpusi dėl ligų ar vartojamų medikamentų, rizika užsikrėsti yra didesnė, tačiau infekcija neaplenkia ir sveikų žmonių – nuo grybelinės infekcijos neapsaugotas nei vienas.

„Dažniausiai tai yra arba tie, kurie dažniau lankosi minėtose vietose, kur yra padidinta rizika, taip pat žmonės, kurie vartoja imunosupresinius vaistus, dėl kurių silpnėja imunitetas. Taip pat turintys lėtinių ligų, jų imunitetas susilpnėja.

REKLAMA
REKLAMA

Bet tai nėra vien šių žmonių liga, kontaktine grybeline infekcija gali susirgti visiškai sveikas žmogus, pavyzdžiui, nuėjęs į paplūdimį, atsigulęs ant gulto ir po kelių dienų gali pasireikšti pirmi požymiai“, – pasakojo dermatologas.

Bet tai nėra vien šių žmonių liga, kontaktine grybeline infekcija gali susirgti visiškai sveikas žmogus, pavyzdžiui, nuėjęs į paplūdimį, atsigulęs ant gulto ir po kelių dienų gali pasireikšti pirmi požymiai“, – pasakojo dermatologas.

Odos grybelį išduodantys simptomai

Dažniausiai grybelinė infekcija nusitaiko į pėdas, ši kūno vieta pažeidžiama lengviausiai. Taip pat dažnai bėrimai ar paraudimai gali atsirasti ant liemens. Užsikrėtus odos grybeliu, dažniausiai pasireiškia šie simptomai:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pasireiškia tokie požymiai kaip paraudimas, įtrūkimai, ypač tarpupirščiuose, dažnai ir niežtėjimas. Dažniausiai kirkšnių, pažastų srityje, kur yra natūralios raukšlės, gali atsirasti žaizdelės, skausmas. Taip pat gali pasireikšti odos pleiskanojimas.“

Pažvelgus į atsiradusius bėrimus plika akimi pačiam užsikrėtusiajam nustatyti, jog tai – odos grybelis, yra sudėtinga. Dėl šios priežasties V. Sidorovas rekomenduoja apsilankyti pas specialistą, nes užsikrėtus pasireiškiantys simptomai yra būdingi daugeliui kitų odos ligų.

„Bėrimai turi specifiškumą, bet žmogus pats sau to nenustatys. Visada geriau eiti pas gydytoją, kad būtų tiksliau paskirtas gydymas. Sukėlėjų yra labai daug, dermatologai dažnai iš klinikinio vaizdo gali numatyti, koks galėtų būti sukėlėjas, tačiau bet kuriuo atveju, norint tiksliai paskirti gydymą, turi būti atliktas bent jau mikroskopinis tyrimas, dažniau atliekamas pasėlio tyrimas, kad būtų skiriamas tinkamas gydymas“, – aiškino medicinos mokslų daktaras.

REKLAMA

Neretai žmonės linkę nesikreipti į specialistus ir imasi savigydos, tačiau to dermatologas nerekomenduoja – ligą nustatyti ir tinkamą gydymą paskirti gali tik šios srities specialistas.

„Dažnai būna taip, kad žmogus iš kažkur gauna kremą, pabando pasitepti, bet gali pratepti ne visą kursą, teisingai neatlikti dezinfekcijos, tada grybelis vėl atsinaujina, infekcijos formos tampa atsparios – šioje vietoje yra reikalinga gydytojo konsultacija, nes savigyda, kaip taisyklė, nebūna teisinga“, – pastebi V. Sidorovas.

Infekcija gali pasikartoti

Net ir išgydžius grybelinę infekciją, ši gali pasikartoti – užkrato gali likti drabužiuose ar avalynėje:

REKLAMA

„Tuo metu grybelis išgydomas, ant odos bėrimo elementų ir ligai būdingų požymių nelieka, grybelio nelieka, nors kartais gali likti pavieniai, bet jie nesukelia ligos požymių. Bet jeigu grybelio lieka batuose arba ant marškinių, žmogus, panešiojęs marškinius ar batus, gali pakartotinai užsikrėsti.“

Svarbiausia grybelinės odos infekcijos gydymą pradėti laiku ir kreiptis į specialistus, kad būtų skirtas tinkamas gydymas, nes uždelsus ir užleidus ligą, ji gali tapti atspari gydymui, plėstis, o tai savo ruožtu prailgina gydymo laikotarpį.

Vis dėlto, V. Sidorovas pabrėžia, jog odos ir nagų grybelinių infekcijų yra žymiai lengviau išvengti nei jas gydyti. Pirmiausia, jei sergate lėtinėmis ligomis, reguliariai lankykitės pas medikus ir vartokite paskirtus vaistus – kadangi lėtinės ligos, tokios kaip cukrinis diabetas ar kraujagyslių ligos, yra vienas pagrindinių rizikos veiksnių, sukeliančių odos grybelinę infekciją, tai padės išvengti komplikacijų. Siekiant išvengti infekcijos itin svarbi ir tinkama asmens higiena.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Reguliariai apžiūrėkite savo nagus ir, pastebėję bent menkiausią pokytį, kreipkitės į gydytoją dermatologą. Nagai turi būti nukirpti trumpai ir tvarkingai. Nerekomenduojama šalinti ar kitaip pažeisti apynagių odelių, nes būtent ši struktūra apsaugo nuo infekcijos patekimo į nagus“, – pataria specialistas.

Patarė, kaip išvengti infekcijos

Taip pat venkite nagų ir odos traumų – net menkiausias pažeidimas įvairioms infekcijoms tampa vartais į organizmą. Jei atsiranda infekcijos židinys, kuo dažniau plaukite rankas ir kojas.

„Kojos turi būti sausos, švarios, neperkaisti ir nešusti. Todėl rekomenduojama patogi, pralaidi orui avalynė. Rinkoje esti specialių priešgrybelinių pudrų, skirtų naudoti būtent kojoms. Peršlapusias kojines rekomenduojama pakeisti tučtuojau. Dezinfekuokite batus ir kojines, kojines skalbkite aukštoje temperatūroje ir lyginkite lygintuvu“, – apsaugos būdus vardija V. Sidorovas.

REKLAMA

Lankydamiesi sporto klube ar kitose panašiose vietose, niekada nevaikščiokite basi, avėkite šlepetes, o nuvykę į svečius nesiaukite svetimos avalynės – taip galite užsikrėsti. Taip pat su niekuo nesidalinkite asmeninėmis higienos priemonėmis, pavyzdžiui, nagų priežiūros prietaisais, rankšluosčiais, kempinėmis.

„Dažnai keiskite patalynę ir rankšluosčius, skalbkite juos aukštoje temperatūroje. Reguliariai, bent 1 kartą per savaitę, dezinfekuokite vonią, dušą, vonios kilimėlius. Išsimaudę kruopščiai nusausinkite kūną rankšluosčiu, ypač gerai nusausinkite natūralias kūno raukšles – pažastis, odą po krūtimis, kirkšnių sritį. Esant poreikiui, naudokite specialias pudras“, – patarimus dalija dermatologas.

Niekada nesidalinkite drabužiais, sportine apranga su kitais asmenimis. Taip pat rekomenduojama rinktis natūralių medžiagų, orui pralaidžius drabužius, o po kontakto su galimai sergančiu asmeniu, kruopščiai nusiplaukite rankas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų